სოლომონ პავლიაშვილმა „2016 -2030 წლების ნარჩენების მართვის ეროვნულ სტრატეგიაში დამატებებისა და 2022-2026 წლის ნარჩენების მართვის ეროვნული სამოქმედო გეგმის პროექტის“ დასკვნითი შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა „2016 -2030 წლების ნარჩენების მართვის ეროვნულ სტრატეგიაში დამატებებისა და 2022-2026 წლის ნარჩენების მართვის ეროვნული სამოქმედო გეგმის პროექტის“ დასკვნითი შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა დონორ და პარტნიორ ორგანიზაციებს პროექტის შემუშავების პროცესში ჩართულობისა და ფინანსური მხარდაჭერისთვის და ვრცლად ისაუბრა ქვეყნისთვის ნარჩენების მართვის მნიშვნელობის საკითხზე.
„მოგეხსენებათ, მწვანე ეკონომიკის განვითარებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ნარჩენების ეფექტიანი მართვა. აღნიშნული მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები ცხადყოფს იმ პროგრესს, რასაც გარემოსდაცვითი მიმართულებით ქვეყანამ მიაღწია“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
„მოხარული ვარ, რომ გვქონდა შესაძლებლობა მონაწილეობა მიგვეღო ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში. ნარჩენების მართვა საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა. ერთობლივი წარმატებული მუშაობის შედეგად, ჩვენ შევძელით ქვეყნისთვის ნარჩენების მართვის სახელმძღვანელო დოკუმენტის შემუშავება. იმედი მაქვს, რომ ეფექტიანი იქნება განხორციელების პროცესიც“,- განაცხადა ევროკავშირის წარმომადგენლობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ალექსანდრე დარასმა.
2016-2030 წლების ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგია, ევროკავშირის მოთხოვნებისა და საერთაშორისო კონვენციების შესაბამისი ნარჩენების მართვის კანონმდებლობის შემუშავებასა და განხორციელებასთან ერთად, მიზნად ისახავს საქართველოში ნარჩენების პრევენციასა და რეციკლირების პრაქტიკაში დანერგვის საკითხებს.
აღსანიშნავია, რომ „2016-2030 წლების ნარჩენების მართვის ეროვნულ სტრატეგიაში დამატებებისა და 2022-2026 წლის ნარჩენების მართვის ეროვნული სამოქმედო გეგმის პროექტი“ შემუშავდა „EU4Environment“ ფინანსური მხარდაჭერითა და „კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი (REC Caucasus) და გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP) მონაწილეობით.
შეხვედრას სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები და დაინტერესებული მხარეები ესწრებოდნენ.

Solomon Pavliashvili delivers an opening remarks at the wrap-up meeting on “Amendments to the National Waste Management Strategy 2016-2030 and the Draft National Waste Management Action Plan 2022-2026”
During the wrap-up meeting on “Amendments to the National Waste Management Strategy 2016-2030 and the Draft National Waste Management Action Plan 2022-2026”, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili delivered opening remarks.
The Deputy Minister expressed his gratitude to the donor and partner organizations for their involvement and financial support in the project development process and spoke at length about the importance of waste management for the country.
"As we are all aware, effective waste management is crucial for the development of the green economy. Measures taken in the respective area show the progress made by the country in the environmental protection field" - said Mr. Solomon Pavliashvili.
"We are delighted that we had the opportunity to participate in the development of the National Waste Management Strategy and Action Plan. Waste management is an important challenge for Georgia.  As a result of the successful, joint work, we were able to develop a waste management guidance document for the country. I hope that the implementation process will be effective as well," said Mr. Alexander Darras, Team Leader at the EU Delegation in Georgia.
The National Waste Management Strategy for 2016-2030, entailing, the development and implementation of waste management legislation in compliance with the EU requirements and international conventions, aims to introduce the waste prevention and recycling practices in Georgia.
It should be mentioned, that the Draft Amendments to the National Waste Management Strategy 2016-2030 and the National Waste Management Action Plan 2022-2026 were developed with the financial support of the EU4Environment and the participation of the Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC Caucasus) and the United Nations Environment Program (UNEP).