ოთარ შამუგია სიღნაღის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულთან ირაკლი შიოშვილთან ერთად, ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა. ფერმერებმა, მიმდინარე წელს, შეღავათიანი აგროკრედიტით, ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის მიზნობრიობით ისარგებლეს.
„ხორბლის თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებლის გაზრდა ჩვენთვის პრიორიტეტულია. საუბარი გვქონდა ფერმერებთან, თუ რა საჭიროებები აქვთ და რა შეიძლება გავაკეთოთ, რომ შემოდგომაზე კონკრეტული მხარდაჭერის პროექტი გვქონდეს, რომელიც ქვეყანაში ხორბლის წარმოების ზრდას და ჩვენი თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებლის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
ფერმერებთან შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტში ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის მიმართულებით სესხების გაცემის მიზანია, ფერმერებს შეუმცირდეთ ერთწლოვანი კულტურების მოყვანისას საბრუნავი საშუალებების ხარჯი და შესაძლებლობა მიეცეთ, მოიყვანონ მეტი ხარისხიანი აგროპროდუქტი.
მიმდინარე წლის 22 მარტიდან დღემდე, ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის ხელშეწყობისთვის, 70,9 მლნ ლარის 4,305 შეღავათიანი სესხია გაცემული.
სოფლის განვითარების სააგენტო „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ქვეკომპონენტის ფარგლებში გაცემული სესხის 12 თვის პროცენტის თანადაფინანსებას ახორციელებს. სესხის წლიური საპროცენტო განაკვეთის მაქსიმალური ოდენობა 18%-ით არის დადგენილი, საიდანაც ნახევარს, წლიურ 9%-ს, სახელმწიფო აფინანსებს.  პროექტის ფარგლებში, ერთ ბენეფიციარზე გაცემული სესხის თანხა განსაზღვრულია 5,000 ლარიდან 100, 000 ლარის ჩათვლით.
ფერმერებთან გამართულ შეხვედრაზე „კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus)  ხელმძღვანელმა, სოფო ახობაძემ აღნიშნა, რომ ცენტრი, სამინისტროს მხარდაჭერით, სამ პროექტს ახორციელებს. აღნიშნული პროექტები გულისხმობს ხორბლის ადგილობრივი ჯიშების გავრცელების ხელშეწყობას, ხორბლის თესვის ახალი ტექნოლოგიის დანერგვას და თესლმონაცვლეობის მიდგომის გამოყენებას, რაც ნიადაგის გამოფიტვას ამცირებს.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia accompanied by the Kakheti Region State Representative Irakli Shioshvili held a meeting with local farmers. In 2022, farmers have taken advantage of the benefits by using preferential agro-credit for growing annual crops.
"Increasing the self-sufficiency rate of wheat is a priority for us. We have communicated with farmers to identify their needs, and to determine what we can do to have a specific support project in Autumn, which will help them in increasing wheat production in the country, and ultimately will improve our self-sufficiency," said Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
As mentioned in the meeting, the purpose of issuing preferential agro-credit loans is to reduce the cost of working capital for growing annual crops and to enable farmers to grow more quality agricultural products.
4,305 preferential loans of GEL 70.9 million have been issued to promote the cultivation of annual crops since March 22, 2022.
The Rural Development Agency is co-financing a 12-month interest rate loan under the Preferential Agro Credit project subcomponent. The maximum interest rate per annum is set at 18%, half of which, 9% per annum is financed by the state. Under the project, the loan amount per beneficiary is set at GEL 5,000 to GEL 100,000.
During the meeting, the Head of the Regional Environmental Center for the Caucasus (REC Caucasus), Mrs. Sopho Akhobadze, noted that the Centre is implementing three projects with the support of the Ministry.
The respective projects include the promotion of local wheat varieties, the introduction of new technology for sowing wheat, and using crop rotation to reduce soil depletion.