ოთარ შამუგიამ სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით შექმნილი სამაცივრო მეურნეობა დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულთან ირაკლი შიოშვილთან ერთად, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა და ატმის მოსავლის აღების, დაბინავებისა და რეალიზაციის საკითხებთან დაკავშირებით მიმდინარე მოსამზადებელ სამუშაოებს გაეცნო.
„ფერმერებისგან ვიღებთ ინფორმაციას იმ საჭიროებებზე, რომელიც მათ აქვთ. მალე დაიწყება ატმის სეზონი, შემდგომ ხორბლის და ქერის მოსავლის აღება. ჩვენ გვექნება შტაბები, რომელიც იფუნქციონირებს და კოორდინაციას გაუწევს მოსავლის აღებისა და დაბინავების პროცესს, რომელშიც ჩართული იქნება ადგილობრივი ხელისუფლება. ჩვენ მაქსიმუმს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ მოსავალი დაბინავდეს დროულად და ფერმერებს ამ მიმართულებით პრობლემები არ შეექმნათ“, - განაცხადა გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით შექმნილი სამაცივრო მეურნეობა დაათვალიერა, რომელიც ფერმერმა გივი ნებუნიშვილმა, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვაჩნაძიანში, 2020 წელს მოაწყო.
სამაცივრო მეურნეობაში, ამ ეტაპზე, მარწყვის სარეალიზაციოდ მომზადება მიმდინარეობს.
ფერმერებთან გამართულ შეხვედრაზე, მინისტრმა აღნიშნა, რომ სახელმწიფო პროექტების ფარგლებში, ორი წლის განმავლობაში, დაახლოებით, 40-მდე სამაცივრო მეურნეობა არის დაფინანსებული და შექმნილი, რამაც მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ატმის მოსავლის დაბინავებას და შემდგომ ექსპორტს. ბოლო 2 წლის განმავლობაში, დაახლოებით, 2.5-ჯერ არის გაზრდილი ატმის ექსპორტი.
გივი ნებუნიშვილმა სახელმწიფო ფინანსური მხარდაჭერით, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სამაცივრო მეურნეობის შექმნისათვის ინვესტიცია, 350,000 ლარი განახორციელა, საიდანაც შეღავათიანი აგროკრედიტი 300,000 ლარია. სამაცივრო მეურნეობაში 100 ტონამდე ხილის შენახვაა შესაძლებელი. საწარმოში სეზონურად 40 ადამიანია დასაქმებული.
კახეთის რეგიონში, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში, სამაცივრო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის, ჯამში, გაცემულია 31 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 150-ზე მეტი სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს გაცემული თანადაფინანსება 3 მლნ ლარზე მეტია.

Otar Shamugia inspected the refrigeration plant created with the support of the Rural Development Agency
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia together with Irakli Shioshvili, State Representative in Kakheti Region met with local farmers in Gurjaani Municipality and got acquainted with the ongoing preparatory works, regarding peach harvesting, handling, storing and selling.
“Farmers informed us about their needs. Peach season will start soon, which will be followed by wheat and barley harvests. We will have headquarters that will function and coordinate the harvesting and storing process, which will involve the local government as well.
"We will do our best to handle/ store crop in time so that farmers will not face problems in this area," said Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The Minister inspected the refrigeration plant created with the support of the Rural Development Agency, which was set up by farmer Givi Nebunishvili in the village of Vachnadziani in Gurjaani Municipality in 2020.
Currently, preparatory works are being underway at the refrigeration farm for selling the strawberries.
During the meeting, the Minister noted, that within the framework of the state projects, about 40 refrigeration plants have been financed and created in two years, which has significantly facilitated storing and exporting of the peach crop.
Peach exports have increased approximately 2.5 times in the last 2 years.
Givi Nebunishvili invested GEL 350,000 in the creation of a modern refrigeration plant with the state financial support, out of which GEL 300,000 is preferential agro-credit. Up to 100 tonnes of fruit can be stored in the aforementioned refrigerator. The enterprise seasonally hires 40 people.
Wthin the framework of the preferential agro-credit project, more than 150 loans exceeding  GEL 31 million have been issued for the development of refrigeration infrastructure in the Kakheti region,, whereby, the co-financing issued by the Rural Development Agency is more than GEL 3 million.