ოთარ შამუგია ზემო ალაზნის სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და შპს საქართველოს მელიორაციის გენერალური დირექტორი თენგიზ ნასარიძე, თელავის მუნიციპალიტეტში, ზემო ალაზნის სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნენ და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდნენ.
პროექტი, რომლის ღირებულებაც 3 მლნ ლარზე მეტია, 12,4 კილომეტრი სიგრძის წყალგამანაწილებლისა და მისი განშტოებების აღდგენას ითვალისწინებს. შედეგად, არხში წყლის გადინება შეუფერხებლად მოხდება, რაც დამატებით 300 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობის მორწყვას უზრუნველყოფს.
„ქვეყნის მასშტაბით სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის განხორციელებისთვის დიდ ინვესტიციებს ვახორციელებთ, როგორც საბიუჯეტო დაფინანსებით, ასევე, დონორების მხარდაჭერით. პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, ეტაპობრივად ვიწყებთ, დაახლოებით, 200 მლნ ლარის სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროექტებს, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ჩვენი ფერმერების სტაბილურ წყალმომარაგებას. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია მორწყვის თანამედროვე ტექნოლოგიები დანერგვა. ფერმერების მხარდასაჭერად, პროგრამების „დანერგე მომავალი“ და „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში, ვაფინანსებთ წვეთოვანი მორწყვის სისტემებს; მხოლოდ „დანერგე მომავლის“ პროგრამის ფარგლებში, დაახლოებით, 17 ათასი ჰექტარზე ახალი ინტენსიური ბაღებია გაშენებული, რომელიც სრულად აღჭურვილია თანამედროვე სარწყავი სისტემებით“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, მნიშვნელოვანია კლიმატის ცვლილების ფონზე შესაბამისი წყალსაცავების მშენებლობა-რეაბილიტაცია. ამ კუთხით, მსოფლიო ბანკის დახმარებით ხორციელდება კვლევა, რომლის შედეგები აჩვენებს, თუ სად შეიძლება, სად არის ოპტიმალური წყალსაცავების მოწყობა და არსებულების რეაბილიტაცია.
სამუშაოების ფარგლებში, გამანაწილებელი არხი და მისი განშტოებები ხე-ბუჩქნარისაგან გაიწმინდება, არსებული მილები ახლით შეიცვლება, მოეწყობა ჰიდრანტები და ჰიდროტექნიკური ნაგებობები. საირიგაციო არხით სოფელ რუისპირის მოსახლეობა ისარგებლებს.
აღსანიშნავია, რომ კახეთის რეგიონში, 2012 წლიდან დღემდე, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 90 სარეაბილიტაციო პროექტი განხორციელდა. სამუშაოების ჯამური ღირებულება 53,6 მლნ ლარია. განხორციელებული სამუშაოების შედეგად, რეგიონში, დამატებით, 16 ათას ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგულარულად ირწყვება, წყლის მიწოდება 13 300 ჰექტარზე გაუმჯობესდა, ხოლო დრენირებულია  8 000 ჰექტარზე მეტი სავარგული.

Otar Shamugia got familiar with the rehabilitation works of the Zemo Alazani irrigation system and held a meeting with local farmers
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia accompanied by Tengiz Nasaridze, General Director of Georgian Amelioration Ltd. got acquainted with the rehabilitation works of the Zemo Alazani irrigation system in Telavi Municipality and held a meeting with the local farmers.
The project amounting to more than GEL 3 million envisages the restorati12.4-kilometre-length-length water distributor pipe and its branches. As a result, water will flow smoothly into the canal, thus ensuring additional irrigation on 300 hectares of agricultural land area.
"We are making large investments in the rehabilitation of irrigation infrastructure across the country, by using both the budget funding, as well as donor support. At the initiative of the Prime Minister, we are gradually launching the infrastructure rehabilitation projects worth about GEL 200 million, which will significantly contribute to the provision of a safe and stable water supply to our farmers.
Moreover, the adoption of modern irrigation technologies is crucial. Under the framework of the "Plant the Future" and "Preferential Agro Credit" programs, we are financing the drip irrigation systems to support farmers.
" Within the '’Plant the Future'’ program, new intensive gardens have been planted on about 17,000 hectares, which are fully equipped with the modern irrigation systems," stated Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to the Minister, it is important to build new and rehabilitate the existing reservoirs in the phase of climate change. The research is being conducted with the assistance of the World Bank, and the results will show where to build, arrange or rehabilitate the reservoirs.
As part of the works, the distribution channel and its branches will be cleared of trees and shrubs, existing pipes will be replaced with new ones, hydrants structures will be installed and hydraulic structures will be built. The population of the village of Ruispiri will use the irrigation canal.
It should be mentioned, that 90 infrastructure rehabilitation projects have been implemented in the Kakheti region since 2012. The total cost of the works amounted to GEL 53.6 million. In addition, more than 16 thousand hectares of agricultural land area are regularly irrigated, water supply has been improved to 13 300 hectares, and drainage took place on more than 8 000 hectares of arable land in the region.