წალკის კანიონის უნიკალური ეკოტურისტული სივრცე ვიზიტორებისთვის გაიხსნა!
გახსნის ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, საქართველოს პარლამენტის წევრები, მთავრობის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„მადლობა ყველას, ვინც მონაწილეობა მიიღო, ვინც ჩართული იყო ამ უნიკალური პროექტის განხორციელების პროცესში - მადლობა ჩვენს ინვესტორებს, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, ადგილობრივ მოსახლეობას. მადლობა ყველას იმისათვის, რომ დღეს ჩვენი ქვეყნის ღირსშესანიშნაობათა ჩამონათვალს კიდევ ერთი გამორჩეული ადგილი  დაემატა. წალკის კანიონი, თავისი ბუნებრივი სილამაზით აქამდეც იზიდავდა დამთვალიერებლებს, თუმცა, ეს შესანიშნავი ინფრასტრუქტურა, ვფიქრობ, კიდევ უფრო მეტ ინტერესს გამოიწვევს. დარწმუნებული ვარ, ჩვენ გვეყოლება ძალიან ბევრი უცხოელი და ადგილობრივი ვიზიტორი, რაც ნიშნავს მეტ შესაძლებლობას რეგიონისთვის, მეტი ადგილობრივი მაცხოვრებლის დასაქმებას და მეტ განვითარებას.
ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია გარემოზე, ბუნებაზე ზრუნვა. ჩვენ მნიშვნელოვან რეფორმებს ვახორციელებთ ამ მიმართულებით.
საქართველოსა და კავკასიაში პირველი დაცული ტერიტორია 110 წლის წინ შეიქმნა. ეს იყო ლაგოდეხის ნაკრძალი და მისი ფართობი მაშინ, დაახლოებით, 3 500 ჰექტარს შეადგენდა. დღეს კი, საქართველოს დაცული ტერიტორიების ფართობი 800 000 ჰა-ს შეადგენს. წელს ვგეგმავთ ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნას, რომლის ფარგლებშიც, ეს ფართობი კიდევ 100 000 ჰექტარით გაიზრდება.
არ შეიძლება აღნიშვნის გარეშე დავტოვოთ ის წარმატება, რაც გასულ წელს ჰქონდა დაცულ ტერიტორიებს. 4 დაცულ ტერიტორიას, პირველად საქართველოს ისტორიაში, მსოფლიო მემკვიდრეობის სტატუსი მიენიჭა. ეს ჩვენი ბუნების უნიკალურობის კიდევ ერთი აღიარებაა მსოფლიო საზოგადოების მხრიდან. ჩვენ ვალდებული ვართ, დავიცვათ ბუნება და, ამავდროულად, გამოვიყენოთ ის პოტენციალი, რომელიც მას ეკოტურისტული მიმართულებით აქვს.
ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ დონორებთან, გვაქვს ამ მიმართულებით მხარდაჭერა, რისთვისაც  მათ მადლობა მინდა გადავუხადო.  რამდენიმე დღის წინ, დაცული ტერიტორიების მიმართულებით დავიწყეთ ახალი პროექტი გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით, რომლის ფარგლებშიც, გერმანიის განვითარების ბანკიდან მივიღეთ 24 მლნ ევროს ოდენობის გრანტი, რაც შემდგომ წლებში დაცული ტერიტორიების  და ეკოტურიზმის განვითარებას მოხმარდება.
ჩვენ ღია ვართ ინვესტორებისთვის, რა თქმა უნდა, იმ პირობით, რომ დაცული უნდა იყოს ჩვენი ბუნება და ხელი შეეწყოს ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებას”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას.
დაცულ ტერიტორიაზე, წალკის კანიონზე, პირველად საქართველოში, საჯარო კერძო პარტნიორობის პროექტის ფარგლებში მოეწყო გრანდიოზული სივრცე. კანიონზე, საქართველოში პირველად, უნიკალური 240 მეტრის სიგრძის შუშის ხიდი აშენდა თანმდევი ეკოტურისტული ბილიკებით, ვიზიტორთა ცენტრით, მოეწყო ზიპ-ბაიკი და საქანელა,  რომელიც მოგზაურობას კიდევ უფრო მრავალფეროვანს ხდის. მიმდებარე ტერიტორიაზე აშენდა სასტუმროები და სხვა ტურისტული ინფრასტრუქტურა. აღნიშნული პროექტით, ერთი მხრივ, მოხდა ბუნებრივი იერსახის შენარჩუნება, მეორე მხრივ კი, უნიკალური ინფრასტრუქტურული პროექტი განხორციელდა.
წალკის კანიონის პროექტის ინვესტიცია, ჯამში, 120 000 000 ლარს შეადგენს. ამ მოცულობის ინვესტიცია რეგიონისთვის რეკორდულია, ხოლო პროექტით გათვალისწინებული ობიექტები საქართველოსთვის ახალი და უნიკალური.

Unique ecotourism space of Tsalka Canyon opens for visitors!
"I would like to express my gratitude to all, who participated and were engaged in the implementation of this unique project. Thanks to our investors, the Agency of Protected Areas, the local population, and everyone for adding another remarkable place to the list of our country's sights today.
Tsalka Canyon has attracted visitors with its natural beauty up to this time, however, I believe, that this excellent infrastructure will raise interest rates even more. I'm confident, that we will have many foreign and local visitors, which means more opportunities for the region, more local employment and more development.
One of the main priorities of our government is to take care of the environment, and nature. We are carrying out important reforms in the respective area.
The first protected area in Georgia and the Caucasus was established 110 years ago. It was a Lagodekhi reserve, which covered about 3,500 hectares during that time. Today, the area of protected areas in Georgia includes 800,000 hectares. This year we plan to create new protected areas, within which, the territory of protected areas will increase by 100,000 hectares.
We should underline the success achieved in 2022, with regard to protected areas. For the first time in the history of Georgia, four protected areas: Mtirala and Kolkheti National Parks, Kintrishi and Kobuleti Protected areas have been granted UNESCO World Natural Heritage status. This is another recognition of the uniqueness of our nature by the world community. We are obliged to protect nature and, at the same time, use its ecotourism potential.
We are actively cooperating with the donor organizations, they are providing support in the respective area, for which I would like to express my gratitude. A few days ago, with the support of the German Government, we launched a new project, under which we received a grant of Euros 24 million from the German Development Bank, which will be spent on the development of protected areas and ecotourism in the coming years.
"We are open to investors if nature protection and development of ecotourism infrastructure is promoted in the country," said Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Within the public-private partnership project, for the first time in Georgia, a grand space was organized in the protected area of Tsalka Canyon. The unique 240-meter-long glass bridge was built on the canyon, entailing ecotourism trails, a visitor canter, a zip bike and a swing, which makes the trip even more special.
Hotels and other tourist infrastructure were built in the surrounding area. It should be mentioned, that the unique nature was preserved through the implementation of the respective project, on the one hand, and on the other hand, a unique infrastructure project was implemented in Georgia.
The investment in the Tsalka Canyon project amounted to GEL 120 000 000 in total, which hit a record high investment for the region, also facilities envisaged by the project are new and unique for Georgia.