ოთარ შამუგია: „მნიშვნელოვანია, ადგილობრივი წარმოების ხორბლის და ქერის რეალიზაცია მხოლოდ შიდა ბაზარზე განხორციელდეს“
„რეგიონში შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, მნიშვნელოვანია, ადგილობრივი წარმოების ხორბლის და ქერის რეალიზაცია მხოლოდ შიდა ბაზარზე განხორციელდეს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო სრულად დამოკიდებულია ხორბლის იმპორტზე (ყოველწლიურად 500 ათასი ტონა) და მცირე წარმოების გამო ექსპორტს ვერ ახორციელებს, შექმნილი ვითარება აჩენს რისკს, ქვეყნიდან გარკვეული რაოდენობის ხორბალი ექსპორტზე გავიდეს.
რაც შეეხება ქერს, საქართველოში წარმოებული ქერის ექსპორტი ერაყსა და ირანში ხორციელდება. მეცხოველეობის, მეფრინველეობისა და მეღორეობის დარგში საკვები რესურსი ქერი, მნიშვნელოვანია, რომ ამ ეტაპზე, მხოლოდ ადგილობრივ ბაზარზე იქნას რეალიზებული. მიმდინარე წელს, ქერის საპროგნოზო მოსავალი 60 ათასი ტონის ფარგლებში მერყეობს. დღეის მდგომარეობით, 2,5 ათას ტონაზე მეტი უკვე ექსპორტირებულია.
„ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება, მიმდინარე წლის 4 ივლისიდან 2023 წლის 4 ივლისამდე, საქართველოდან ხორბლის და ქერის ექსპორტი აკრძალოს. ამ ეტაპზე, შეზღუდვები არ ვრცელდება სიმინდის ექსპორტზე.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ხორბლისა და ქერის მწარმოებლებთან არაერთი შეხვედრა გამართა და მათი პოზიციები მოისმინა. მწარმოებლების განცხადებით, ადგილობრივი ბაზარი, არსებული მოთხოვნიდან გამომდინარე, ქვეყანაში წარმოებულ მოსავალს სრულად აითვისებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " Selling locally produced wheat and barley on the domestic market is crucial"
"Considering current situation in the region, it is important to sell locally produced wheat and barley only on the domestic market to ensure food security in the country," said Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
As stated by the Minister, despite the fact that Georgia is entirely dependent on wheat imports (importing 500 thousand tonnes per year) and can not facilitate exports due to its small domestic production, the current situation poses a risk of exporting a certain amount of wheat from the country.
As for barley, Georgian barley is exported to Iraq and Iran. Moreover, the barley grain for feeding livestock, poultry and pigs should be sold only on the domestic market.
In 2022, Georgia expects to harvest about 60 thousand tonnes of barley. As of today, more than 2.5 thousand tonnes have already been exported.
"Taking into account all of the aforementioned, the government of Georgia has decided to ban the export of wheat and barley from the country from July 4 of this year to July 4, 2023. At this stage, restrictions do not apply to corn exports.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture held a number of meetings with wheat and barley producers and paid attention to their views and opinions. The producers pointed out, that local market will fully absorb the harvest produced in the country due to the existing demand, "- said Mr. Shamugia.