მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის მწარმოებლების, იმპორტიორებისა და დისტრიბუტორების საყურადღებოდ!
მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების დანერგვის მიზნით, საქართველოს მთავრობამ, 2020 წლის 25 მაისს, მიიღო 4 ტექნიკური რეგლამენტი: ნარჩენი ზეთების მართვის შესახებ, საბურავების ნარჩენების მართვის შესახებ, ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენების მართვის შესახებ, ბატარეებისა და აკუმულატორების ნარჩენების მართვის შესახებ. რეგლამენტებით განსაზღვრულია მგვ სქემაში ჩართული ყველა მხარის უფლება-მოვალეობები.
კანონის თანახმად, 2022 წლის 1 ივლისიდან, შესაბამის მგვ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის დისტრიბუტორები ვალდებულნი არიან, ბაზარზე არ განათავსონ იმ მწარმოებლების მიერ მოწოდებული პროდუქცია, რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული მგვ რეესტრში და არ არიან მგვ ორგანიზაციის წევრები.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო კიდევ ერთხელ მოუწოდებს მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის მწარმოებლებსა და იმპორტიორებს, დარეგისტრირდნენ მგვ რეესტრში და გახდნენ მგვ ორგანიზაციის წევრები, ხოლო მგვ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის დისტრიბუტორებმა, 2022 წლის 1 ივლისიდან ბაზარზე არ განათავსონ იმ მწარმოებლების მიერ მოწოდებული პროდუქცია, რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული მგვ რეესტრში და არ არიან მგვ ორგანიზაციის წევრები.
დღეის მდგომარეობით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ ავტორიზაცია გაცემულია მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებულ შემდეგ ორგანიზაციებზე:
ა(ა)იპ „თეგეტა გრინ პლანეტი“; ტელ: 591 35 55 88; ელ.ფოსტა: info@tgp.ge.
შესაბამისობის კოლექტიური სქემა: ნარჩენი ზეთები, ნარჩენი საბურავები, ნარჩენი აკუმულატორები.
ა(ა)იპ „ნარჩენების მართვის ბიზნეს ასოციაცია“; ტელ: 593 35 78 91, 557 19 55 99; ელ.ფოსტა: info.wmba1@gmail.com
ა(ა)იპ „საქართველოს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ასოციაცია“; ტელ: 599 22 40 70; ელ.ფოსტა: geoproassociation@gmail.com.
შესაბამისობის კოლექტიური სქემა: ნარჩენი ზეთები, ნარჩენი საბურავები, ნარჩენი ბატარეები და აკუმულატორები, ნარჩენი ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობები.

For the Attention of Manufacturers, Importers and Distributors of Products subject to the Extended Producer Responsibility
On May 25, 2020,  the Government of Georgia adopted 4 technical regulations ( Management of Waste Batteries and Accumulators, Management of Waste Tires,  Management of Waste Electrical and Electronic Equipment,  Management of Waste Oils) to introduce the Extended Producer Responsibility (EPR) principles in the country. The rights and responsibilities of all parties involved in the EPR scheme are determined by the regulations.
In accordance with the law, from 1 July 2022, distributors of products subject to the EPR are obliged not to place on the market the products supplied by those manufacturers who are not registered in the EPR electronic register and are not members of the EPR organization.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture once again calls on the producers and importers of products subject to the Extended Producer Responsibility to register in the EPR register system and become members of the EPR organization. Moreover, the distributors of the products subject to the EPR, from July 1, 2022, should not place on the market the products supplied by the manufacturers who are not registered in the EPR electronic register and are not members of the EPR organization.
As of today, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has authorized the following organizations subject to the manufacturer's extended obligation: