მთავრობამ გარემოსთვის მიყენებული მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების განსაზღვრის კრიტერიუმები მიიღო
დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიცირებული „გარემოსთვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებისთვის პასუხისმგებელი პირის მიერ მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების განსაზღვრის კრიტერიუმებისა და მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების გეგმის შედგენის წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტი დაამტკიცეს.
პროექტი მომზადებულია „გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე და განსაზღვრავს გარემოსთვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებისთვის პასუხისმგებელი პირის მიერ გარემოსთვის მიყენებული მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების განსაზღვრის კრიტერიუმებსა და მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების გეგმის შედგენის წესს.
კანონის მიხედვით, გარემოსთვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებისთვის პასუხისმგებელი პირი ვალდებულია, კანონით განსაზღვრული გამოსასწორებელი ღონისძიებები განახორციელოს საკუთარი ხარჯით და პასუხისმგებლობით, სსიპ - გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან შეთანხმებული მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების გეგმის მიხედვით.
გარემოსთვის მიყენებული მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების მიზანია დაზიანებული ბუნებრივი რესურსების და მომსახურებების აღდგენა, შემდეგი თანმიმდევრობის მიხედვით:
- დაზიანებული ბუნებრივი რესურსების ან/და მომსახურების გარემოს პირვანდელ (ზიანის მიყენებამდე არსებულ) მდგომარეობაში აღდგენა;
- დაზიანებული ბუნებრივი რესურსების ან/და მომსახურების გარემოს პირვანდელ (ზიანის მიყენებამდე არსებულ) მდგომარეობასთან მიახლოებულ მდგომარეობაში აღდგენა;
- დაზიანებული ბუნებრივი რესურსების ან/და მომსახურების აღდგენა დაზიანებული ტერიტორიის მიმდებარე ან „სხვა ტერიტორიაზე“ გამოსასწორებელი სანაცვლო/ადეკვატური ღონისძიებების განხორციელების გზით.
პროექტის მიღების შედეგად, დადგინდება გარემოსთვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებისთვის პასუხისმგებელი პირის მიერ მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების განსაზღვრის კრიტერიუმები და განისაზღვრება მნიშვნელოვანი ზიანის გამოსასწორებელი ღონისძიებების გეგმის შედგენის წესი, რაც მნიშვნელოვანია  „გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული მოთხოვნის აღსრულებისათვის.

‘’The criteria for determining remedial measures for causing significant damage to the environment’’ was approved by the Government of Georgia
The Draft resolution of the Government of Georgia, initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture on ‘’The criteria for determining remedial measures by an operator responsible for causing significant damage to the environment  and the procedure for developing a plan of remedial measures’’ was approved at the Government session today.
The draft law has been developed and prepared on the basis of the Law of Georgia on "Environmental Liability", and defines the criteria for determining the remedial measures for the significant damage caused to the environment by the natural person, (responsible for his actions), the draft law also includes the procedure for drawing up the plan for the remedial measures.
Under the law, an operator responsible for causing significant damage shall implement the remedial measures at his own expense, in accordance with a plan of remedial measures agreed with the National Environmental Agency.
The remedial measures for significant damage to the environment aim to restore damaged natural resources and services.  The respective measures shall be implemented in the following order:
a) restoration of the damaged natural resources /environment to its original condition (existing before damage);
b) restoration of the environment to the state close to its original condition (existing before damage);
c) implementation of compensatory/adequate remedial measures at a site adjacent to the damaged area or at an alternative site.
After the adoption of the draft law, the criteria for determining remedial measures by an operator responsible for causing significant damage to the environment and the procedure for developing a plan of remedial measures will be determined, which is crucial for the implementation of the requirements defined by the Georgian Law on "Environmental Liability".