ოთარ შამუგია „გვაქვს ამბიცია, რომ ღვინის ექსპორტის მხრივ აშშ-ის ბაზარზე გაცილებით მეტი შედეგი გვქონდეს“
„მიმდინარე წელს გავაფორმეთ კონტრაქტი ერთ-ერთ ძალიან წარმატებულ ამერიკულ მარკეტინგულ კომპანიასთან, რომელიც ახორციელებს ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებებს ამერიკის შეერთებული შტატების ბაზარზე. აშშ-ში ვიზიტის ფარგლებში, სწორედ მათთან ერთად შევხვდით ქართული ღვინის იმპორტიორებს და ერთობლივად განვიხილეთ ის საკითხები, რომელიც საჭიროა იმისთვის, რომ ჩვენ კიდევ უფრო აქტიურად გავზარდოთ ღვინის ექსპორტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ, სადაც ამერიკის ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციის და ექსპორტის ზრდის საკითხებზე ისაუბრა.
„შარშან მილიონ ბოთლზე მეტი ღვინო გავიტანეთ ამერიკის ბაზარზე. წელს, გვაქვს დაახლოებით 15 %-იანი ზრდა, თუმცა ეს მაჩვენებლები არ გვაკმაყოფილებს და  გვაქვს ამბიცია, რომ გაცილებით მეტი შედეგები გვქონდეს ამ ბაზარზე; ამის რესურსიც გვაქვს. ამიტომ, ძალიან მნიშვნელოვანია კოორდინირებული მუშაობა სექტორთან, მწარმოებლებთან, იმპორტიორებთან ერთად და, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერში ჩართული უნდა იყოს ის კომპანია, რომელიც მუშაობს ღვინის პოპულარიზაციაზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, არსებობს ამბიციური გეგმები და გაცილებით დიდი შედეგების მიღწევაა შესაძლებელი ამერიკის შეერთებული შტატების ბაზარზე ღვინის ექსპორტის კუთხით. ოთარ შამუგიას განცხადებით, USAID-ში გამართულ შეხვედრაზე გამოითქვა მზადყოფნა ამ მიმართულებით საქართველოს მხარდაჭერის კუთხით.
„ჩვენ ასევე გვქონდა შეხვედრა CNFA-ის ხელმძღვანელობასთან და თქვენ იცით, რომ ეს ორგანიზაცია წლებია საქართველოში სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობისთვის ახორციელებს არაერთ პროექტს და მათი მხრიდანაც გამოითქვა მზადყოფნა ამ პროცესების გაგრძელების, ჩვენი მხარდაჭერის. ასევე, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ გვქონდა შეხვედრა მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებთან. მსოფლიო ბანკი დღეს საქართველოში ახორციელებს ირიგაციის მხარდაჭერის პროექტს, რომლის ღირებულება, დაახლოებით 50 მლნ დოლარია და რომელიც მომავალ წელს სრულდება. ჩვენ უკვე დავიწყეთ აქტიური მუშაობა გაცილებით მასშტაბურ პროექტზე, რომლის ფარგლებშიც, ვფიქრობთ, რომ, დაახლოებით, 100 მლნ დოლარის ინვესტირება მოხდება საირიგაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის. ასევე მსოფლიო ბანკი დაგვეხმარება მიწის მართვის კუთხით რეფორმების განხორციელებაში და სოფლის მეურნეობის ღირებულებათა ჯაჭვის სხვა რგოლების განვითარების მხარდაჭერაში. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორებს, კოლეგებს ძალიან საინტერესო შეხვედრებისა და მხარდაჭერისთვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.

Otar Shamugia "We have the ambition to increase wine export in the US market and get better, much higher results in the aforementioned area’’
"In 2022, we signed a contract with one of the very successful American marketing companies, which carries out promotional events for Georgian wine in the US market. Within the framework of our visit to the US, we met with Georgian wine importers together with the representatives of American marketing companies, and jointly discussed issues which are crucial to further increase the export of our wine to the United States of America", the Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia stated at the end of the Georgian Government session, where he highlighted issues, regarding the promotion of Georgian wine and increasing the export to the US market.
"Last year we exported over a million bottles of wine to the American market. This year, we have observed an increase of about 15%, although these indicators do not satisfy us and we have the ambition to get better, much higher results in the respective market; We have all the resources for that. Therefore, it is very important to coordinate the work of the representatives of the sector, producers, and importers, including the company which carries out Georgian wine advertising campaigns in the United States of America ‘’ said Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, there are ambitious plans and much greater results can be achieved in the export of Georgian wine to the US market, he also noted, that during the meeting with the representatives of the USAID, the sides expressed their readiness to support Georgia in the aforementioned area.
"We also held a meeting with the Leadership of the CNFA, as we are all aware, this organization has been implementing several projects and promoting the agricultural sector in Georgia over the years, the representatives of the CNFA expressed their readiness to further continue supporting us. Moreover, it should be mentioned, that we met with the representatives of the World Bank. Currently, the World Bank is implementing an irrigation support project in Georgia, which amounts to approximately USD 50 million, and which will be completed next year.
We have already started working on a much larger project, under which, we think about USD 100 million will be invested in the rehabilitation of the irrigation infrastructure. The World Bank will also help us in implementing the land management reforms and will provide support in the development of other links in the agricultural value chain. I would like to take an opportunity and express my gratitude and appreciation to our partners and colleagues for their support, and for holding very interesting meetings," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture.