ოთარ შამუგიამ სოფლის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით შექმნილი ხილის გადამმუშავებელი საწარმო დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო წილოსანი და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩუმლაყში, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილ შპს „ქართული აგრო პროდუქტის” ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელ საწარმოში იმყოფებოდნენ, სადაც ატმის მიღებისა და გადამუშავების პროცესს ადგილზე გაეცნენ.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩუმლაყში, ხილისა და ბოსტნეულის გადამმუშავებელი საწარმო სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა. საწარმოში, ჯამურად, 4 მლნ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 600,000 ლარი გრანტია, ხოლო 1,5 მლნ ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი. საწარმოში, სადაც 15 ადამიანია დასაქმებული, წლიურად 5,000 ტონა ხილისა და ბოსტნეულის გადამუშავებაა შესაძლებელი. პროდუქციის რეალიზაციას კომპანია ბრენდის „კეთილი და პატიოსანი“ სახელით ახდენს. ტექნიკური დახმარების პროგრამის ფარგლებში, კომპანიამ ISO სტანდარტი დანერგა. პროდუქცია იყიდება როგორც ადგილობრივ ბაზარზე, ასევე დიდ ბრიტანეთში, აშშ-ში და კატარში. კომპანია მიმდინარე წელს საფრანგეთსა და გერმანიაში გეგმავს პროდუქციის ექსპორტს.
სოფლის განვითარების სააგენტოს გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში, კახეთის რეგიონში 15 გადამმუშავებელი საწარმოს შექმნა დაფინანსდა, რომელთა ჯამური საინვესტიციო ღირებულება 25 მლნ ლარს აჭარბებს, სახელმწიფო თანადაფინანსება 7 მლნ ლარს აღემატება.

Otar Shamugia inspected the fruit processing enterprise created with the support of the Rural Development Agency
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, together with the Chair of the Agrarian Issues Committee, Mrs. Nino Tsilosani and State Representative in the Kakheti region, Mr. Irakli Shioshvili paid a visit to the fruit and vegetable processing enterprise LTD "Georgian Agro Product", where high rank officials got familiar with the peach receiving /processing activities.
It should be mentioned, that the aforementioned company in the village of Chumlakhi, Gurjaani Municipality was created through state financial support. In total, more than 4 million GEL was invested in the enterprise, including GEL 600,000 as a grant, and GEL 1.5 million as a preferential agro-credit. The enterprise employs 15 people and can process 5,000 tonnes of fruits and vegetables annually.
The company sells its products under the brand name " Ketili da Patiosani’’, which means ‘’Kind and Honest". As part of the technical assistance program, the company has introduced the ISO standard. The products are currently sold in the local market, as well as in Great Britain, USA and Qatar. The company plans to export its products to France and Germany this year.
Within the framework of the co-financing project of processing and storage enterprises of the Rural Development Agency, 15 processing enterprises have been built through state financing in the Kakheti region, the total investment exceeds GEL 25 million, the state co-financing exceeds GEL 7 million.