ოთარ შამუგია ატმის მოსავლის აღებისა და ჩაბარების პროცესის მიმდინარეობას გაეცნო
კახეთში ატმის კრეფის სეზონი აქტიურ ფაზაშია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო წილოსანი და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში, ატმის მოსავლის დაბინავების პროცესს გაეცნენ.
მინისტრმა ილია რაქვიაშვილის ბაღში ატმის კრეფაში მიიღო მონაწილეობა; ინდმეწარმე სოსო გიოშვილის სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილ სამაცივრო მეურნეობაში კი, მოსავლის დაბინავების სამუშაო პროცესს ადგილზე გაეცნო.
„კახეთის რეგიონში, სახელმწიფოს მიერ, რამდენიმე ათეული სამაცივრო მეურნეობა დაფინანსდა, რითაც შესაძლებელი გახდა, რომ მოსავალი დაბინავდეს სტანდარტების დაცვით და შემდგომ გავიდეს ექსპორტზე. დღეის მდგომარეობით, დაახლოებით, 12 მლნ დოლარის ექსპორტი არის განხორციელებული და ეს პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. თუ რამდენიმე წლის წინანდელ პერიოდს შევადარებთ, ფერმერების შემოსავლები, დაახლოებით, 4-5 ჯერ არის გაზრდილი”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
მიმდინარე სეზონზე, კახეთის რეგიონში, ატმის მიღების პროცესში, სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით შექმნილი 40-ზე მეტი სამაცივრო მეურნეობაა ჩართული.

Otar Shamugia gets familiar with the peach harvesting and delivery process
The peach picking season is in active phase in the Kakheti region. The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, Chairman of the Agrarian Issues Committee Mrs. Nino Tsilosani and State Representative of Kakheti Region Mr. Irakli Shioshvili got acquainted with the peach post harvest handling and storage process in Gurjaani Municipality.
The Minister took part in harvesting process, he picked peaches himself in the garden owned by Ilia Rakviashvili , also he got familiar with the crop storage related issues and activities taken in the cold storage facilitate owned by the entrepreneur Soso Gioshvili. The plant was created through state financial support.
" Several dozen cold storage facilities were financed by the state in the Kakheti region, which enabled to store crop in compliance with the modern standards and export it. As of today, approximately USD 12 million worth of products are exported and this process is actively underway. The incomes of farmers have increased approximately 4-5 times, than they had a few years ago", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
Currently, more than 40 cold storage facilities created through state support programs are involved in the peach harvest delivering process in the Kakheti region.