სურსათის ეროვნული სააგენტო, შემოსავლების სამსახურთან ერთად, ექსპორტისთვის საჭირო დოკუმენტაციას „ერთი ფანჯრის“ პრინციპით გასცემს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, სურსათის ეროვნული სააგენტოს კახეთის რეგიონული სამმართველოს გურჯაანის ოფისში, აგროპროდუქციის შეუფერხებელი ექსპორტის ხელშეწყობის მიზნით შექმნილი საკოორდინაციო ცენტრის მუშაობას გაეცნო.
მინისტრმა, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებულ ირაკლი შიოშვილთან და პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო წილოსანთან ერთად, სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებისგან ექსპორტზე გასატანი პროდუქციისთვის საჭირო ფიტოსანიტარიული პროცედურების და სერტიფიცირების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა. სურსათის ეროვნული სააგენტო, შემოსავლების სამსახურთან ერთად, ექსპორტისთვის საჭირო დოკუმენტაციას „ერთი ფანჯრის“ პრინციპით გასცემს.
„კახეთში მოქმედი საკოორდინაციო შტაბი კოორდინაციას უწევს სრულ პროცესს. ექსპორტიორებს შეუძლიათ, „ერთი ფანჯრის“ პრინციპით, მარტივად აიღონ ყველა საჭირო დოკუმენტი. ჩვენი მიზანია, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა რგოლის ხელშეწყობა, ფერმერების მხარდაჭერა. ჩვენ უნდა გავაგრძელოთ სწორედ ისეთი პროექტების განხორციელება, რომელიც მორგებული იქნება კონკრეტულ საჭიროებებზე, რათა ყველა მიმართულებით გვქონდეს წარმატებული შედეგი'', - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
საკოორდინაციო ცენტრში მომართვიანობა საკმაოდ მაღალია. სურსათის ეროვნული სააგენტო განაცხადის საფუძველზე ახორციელებს საექსპორტო ტვირთის შემოწმებას, რის მიხედვითაც გაიცემა ფიტოსანიტარიული სერტიფიკატი.

Export documents are issued jointly by the National Food Agency and the Revenue Service by using the "Single Window’’ approach
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia visited the Gurjaani office of the National Food Agency to get acquainted with the activities of the coordination centre, which promotes the smooth export of agricultural products.
The representatives of the National Food Agency provided the Minister, Kakheti State Representative, Mr. Irakli Shioshvili and Chair of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Nino Tsilosani with the information regarding phytosanitary procedures and certification required for export products.
The National Food Agency, jointly with the Revenue Service, issues documents required for export by using a ‘’ Single Window’’ approach.
"The coordination headquarters operating in Kakheti coordinates the entire process. Exporters can easily obtain all necessary documents under the ‘’Single Window’’ principle.
‘’We aim to promote all links in the agricultural value chain and support farmers. We should continue implementing projects, which will be adjusted to specific needs to achieve successful results in all areas,'' Mr. Otar Shamugia stated. A high number of requests is observed at the coordination centre, upon which the National Food Agency inspects the cargo intended for export to subsequently issue a phytosanitary certificate.