ოთარ შამუგიამ სახელმწიფო თანადაფინანსებით შექმნილი სასათბურე მეურნეობა დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა, ზვიად შალამბერიძემ და საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, ბეჟან წაქაძემ სოფელ ფარცხანაყანევში, სახელმწიფო თანადაფინანსებით შექმნილი სასათბურე მეურნეობა დაათვალიერეს.
სოფელ ფარცხანაყანევში, ფერმერმა გივი ბურჯანაძემ სასათბურე მეურნეობის მოსაწყობად, 150,000 ლარის ინვესტიცია განახორციელა, მათ შორის, 99,000 ლარი სახელმწიფოს მხარდაჭერა, შეღავათიანი აგროკრედიტია. სასათბურე მეურნეობაში 4 ადამიანია დასაქმებული. პროდუქციის რეალიზაცია კი, საექსპორტო ბაზარზე ხორციელდება.
„აგროწარმოების ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, სახელმწიფო არაერთ პროექტს ახორციელებს. ეს პროექტები ითვალისწინებს ფერმერების როგორც ფინანსური, ასევე, ტექნიკური და მარკეტინგული მიმართულებებით მხარდაჭერას. აგროწარმოებაში საერთაშორისო სტანდარტის სასათბურე მეურნეობების შექმნა ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ქვეყნის მასშტაბით, მხოლოდ შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში, სასათბურე მეურნეობების შექმნისა და განვითარებისთვის 132 მლნ ლარის ღირებულების 1600-ზე მეტი სესხია გაცემულია, სადაც სახელმწიფოს თანადაფინანსება 21 მლნ ლარზე მეტია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
იმერეთის რეგიონში სასათბურე მეურნეობების შექმნისა და განვითარების მიმართულებით გაიცა 37 მლნ ლარის ღირებულების 700-ზე მეტი სესხი, სააგენტოს მიერ გაცემული თანადაფინანსება 6 მლნ ლარზე მეტია.

Otar Shamugia pays a visit to the greenhouse created through state co-financing
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, together with the State Representative in the Imereti region, Mr. Zviad Shalamberidze, and the Majoritarian Member of the Parliament of Georgia, Mr. Bezhan Tsakadze visited the greenhouse created with the state co-financing in the village of Fartskhanakhanevi.
It should be mentioned, that farmer Givi Burjanadze invested Gel 150,000 for setting up a greenhouse in the village of Fartskhanakanevi. A preferential agro-credit has assigned funding of GEL 99,000 for creating a greenhouse, which employs 4 people and exports products to foreign markets.
"The state carries out several, important projects to promote and increase agricultural productivity, respective projects provide financial, technical and marketing assistance to farmers. Therefore, the creation of greenhouses in compliance with international standards is one of our top priorities. Up to 1,600 loans worth GEL 132 million have been issued for creating and developing greenhouses, where state co-financing exceeds GEL 21 million," said Mr. Otar Shamugia.
More than 700 loans worth GEL 37 million have been allocated for creating and developing greenhouses in the Imereti region, where co-financing of the Agency exceeds GEL 6 million.