სახელმწიფო მხარდაჭერით, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში, თხილის გადამმუშავებელი და საშრობი ახალი საწარმო გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და გურიაში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ურუშაძე სოფელ ჩოხატაურში იმყოფებოდნენ, სადაც თხილის გადამმუშავებელი ახალი საწარმო „მეგაგრო“ დაათვალიერეს.
„თხილი ჩვენთვის მნიშვნელოვანი აგრარული პროდუქტია. ბაზარი სრულად დივერსიფიცირებულია და პროდუქცია თითქმის მთლიანად ევროკავშირში გადის. შარშან, დაახლოებით, 114 მლნ დოლარის ქართული თხილის ექსპორტი განხორციელდა, რაც რამდენჯერმე აღემატება წინა წლის მაჩვენებელს და ეს ტენდენცია უნდა შევინარჩუნოთ”, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, მეთხილეობის დარგისთვის დიდი გამოწვევაა აზიურ  ფაროსანასთან ბრძოლა.
„სახელმწიფო, წლებია, ფერმერებთან ერთად, ებრძვის ამ მავნებელს; გვაქვს კონკრეტული შედეგები, რაც გამოიხატება მოსავლიანობის ზრდაში. წელს გაცილებით უხვი  მოსავალი გვექნება, ვიდრე 2018-2019 წლებში,  თუმცა, რჩება გამოწვევები ხარისხის კუთხით. ჩვენ კიდევ ბევრი გვაქვს გასაკეთებელი იმისათვის, რომ რაც შეიძლება მაღალი იყოს თხილის ხარისხი,  პროდუქტი  იყოს  კონკურენტუნარიანი  მსოფლიო ბაზარზე. ჩვენ აქტიურად გავაგრძელებთ მუშაობას ფერმერებთან ერთად, რომ გავაუმჯობესოთ ხარისხი და ფერმერების შემოსავალი სტაბილურად მზარდი იყოს. სწორედ ესაა ჩვენი მიზანი", - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
,,მეგაგრო“ თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი თხილის გადამმუშავებელი საწარმოა, სადაც, წლიურად, 300-500 ტონამდე თხილის გადამუშავებაა შესაძლებელი. საწარმოში 20 ადამიანია დასაქმებული. კომპანია სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ბენეფიციარია.
საწარმოში, ჯამურად, 680,440 ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, აქედან, 250,000 ლარი გრანტია, ხოლო 300,000 ლარი კომპანიამ ,,საპილოტე რეგიონების ინტეგრირებული განვითარების პროგრამის“ ფარგლებში მიიღო. გარდა ამისა, კომპანიამ, „ტექნიკური დახმარების პროგრამის“ დახმარებით, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტი ISO 22000 დანერგა, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსებამ 30,000 ლარი შეადგინა. კომპანია პროდუქციის რეალიზაციას როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზრებზე გეგმავს.
ჩოხატაურში, თხილის გადამმუშავებელ ახალ საწარმოში, ოთარ შამუგიასთან ერთად,  ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის მერი დავით შარაშიძე და მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ირაკლი კუჭავა იმყოფებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფოს მხარდაჭერით, საქართველოს მასშტაბით, გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში 196 საწარმოა თანადაფინანსებული, სახელმწიფო გრანტის ოდენობამ 95,823,868 ლარი შეადგინა. გურიის რეგიონში, ამავე პროექტის ფარგლებში, 13 საწარმოა თანადაფინანსებული, სახელმწიფო გრანტის ოდენობა 5,791,509 ლარია.
თხილის სექტორის განვითარებისთვის, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 40,088,824 ლარის ოდენობის 226 შეღავათიანი აგროკრედიტია გაცემული, მათ შორის, გურიის რეგიონში 3,546,597 ლარის ოდენობის 11 შეღავათიანი სესხი.

New hazelnut processing and drying enterprise opens in Chokhatauri municipality
A new hazelnut processing and drying plant was opened in Chokhatauri municipality through state support.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Otar Shamugia along with Mr. Giorgi Urushadze, State Representative of Guria region paid a visit to the new hazelnut processing enterprise "Megagro in the village of Chokhatauri".
"Hazelnuts are important agricultural products for us. The market is fully diversified and the products are almost entirely exported to the European Union. Last year, approximately USD 114 million worth of Georgian hazelnuts were exported, which is several times higher than in the previous year, and we must maintain this trend ", Mr. Otar Shamugia said.
According to the Minister, the fight against the Asian stink bug is a big challenge for the hazelnut growing industry.
"Over the years, the state has been taking measures together with the farmers to combat the invasive pest; We have achieved concrete results, which are reflected in the increase of crop yield. We will get a more abundant harvest this year than we had in 2018-2019, although, challenges still remain with regard to the quality of the crop.
We still have a lot to do to improve the quality of hazelnuts as much as possible and make the product competitive on the world market. We will actively continue to work with the farmers to improve the quality and steadily increase farmers' income. This is our goal," said Mr.  Shamugia.
"Megagro" is a hazelnut processing enterprise equipped with modern standards, where 300-500 tonnes of hazelnuts can be processed annually. 20 people are employed in the enterprise. The company is a beneficiary of the project ''Co-financing of Agro Processing and Storage Enterprises''.
The company received GEL 300,000 within the framework of the “Pilot Regions Integrated Development Program”. Totally, Gel 680,440 was invested in the enterprise, out of which GEL 250,000 is a grant.
Moreover, the company introduced the international food safety standard ISO 22000 with the help of the "Technical Assistance Program’’, where co-financing from the state amounted to GEL 30,000. The company plans to sell its products on both local and international markets.
The Mayor of Chokhatauri Mr. Davit Sharashidze and Chairperson of a Municipal Council, Mr. Irakli Kuchava accompanied the Minister at the new hazelnut processing enterprise in Chokhatauri Municipality.
It should be mentioned, that with the support of the state, 196 enterprises have been co-financed within the framework of the project ''Co-financing of Agro Processing and Storage Enterprises'' throughout Georgia, where state grants amounted to 95,823,868 GEL. 13 enterprises are co-financed in the Guria region, the state grant amounts to GEL 5,791,509.
226 preferential agro-credits amounting to GEL 40,088,824 were issued across the country, including 11 preferential loans of GEL 3,546,597 in the Guria region for the development of the hazelnut sector.