ოთარ შამუგია შიდა ქართლის რეგიონში ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, მინისტრის პირველ მოადგილე გიორგი ხანიშვილთან, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ მიხეილ შაყულაშვილთან და გორის მერ ვლადიმერ ხინჩეგაშვილთან ერთად, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ძევერაში იმყოფებოდა, სადაც  ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა და კომპანიის „აგროქართლი“ მეურნეობა დაათვალიერა.
„შიდა ქართლის რეგიონში შევხვდით ფერმერებს და არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამა გავაცანით. გარდა ამისა, ვისაუბრეთ იმ მხარდამჭერ მექანიზმებზე, რომელსაც სახელმწიფო სოფლის მეურნეობაში წარმოების ყველა რგოლის განვითარებისთვის ახორციელებს. ჩვენი პროექტების ფარგლებში, ჩვენი მხარდაჭერით, ასზე მეტი შემნახველი მეურნეობა არსებობს, რაც ფერმერს საშუალებას აძლევს, თანამედროვე სტანდარტის შესაბამისად შეინახონ მოსავალი და შემდგომ, მთელი წლის განმავლობაში მიაწოდონ ბაზარს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კომპანია „აგროქართლი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია; კომპანიამ, 2017 წელს, 10 ჰა-ზე ვაშლის ბაღის გაშენებისათვის 96,816 ლარის თანადაფინანსება მიიღო და შეღავათიანი აგროკრედიტითაც ისარგებლა. „აგროქართლმა” სამაცივრო მეურნეობის მოსაწყობად 1,6 მლნ ლარის ინვესტიცია განახორციელა, მათ შორის, 600,000 ლარი სოფლის განვითარების სააგენტოს გრანტია, ხოლო შეღავათიანი აგროკრედიტი 800,000 ლარს აღემატება; სამაცივრო მეურნეობაში 500 ტონა ვაშლის შენახვაა შესაძლებელი.
სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, ვაშლის ბაღების გაშენება 1,710 ჰექტარზე დაფინანსდა; სახელმწიფო თანადაფინანსება 15 მლნ ლარს აღემატება, მათ შორის, შიდა ქართლის რეგიონში ვაშლის ბაღის გაშენება დაფინანსებულია 1,387 ჰექტარზე 12 მლნ ლარით.

Otar Shamugia meets local farmers in the Shida Kartli region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia together with the First Deputy Minister Mr. George Khanishvili, State Representative in the Shida Kartli region Mr. Mikheil Shakulashvili and Mayor of Gori Mr. Vladimir Khinchegashvili paid a visit to the village of Dzevera, Gori Municipality, where state officials met with the local farmers and inspected the farm of the "Agrokartli" company.
"We met with the farmers in the Shida Kartli region to provide information about the program ‘’ Promoting the Sale of Non-standard Apples", during the meeting we discussed supporting mechanisms implemented by the state for the development of all production links in agriculture.
Within the projects and through our support, more than a hundred storage farms were built across the country, which allow farmers to store their harvest in compliance with modern standards and deliver their products to the market throughout the year", said Mr. Otar Shamugia.
It should be mentioned, that"Agrokartli" is a beneficiary company of the Rural Development Agency; In 2017, the company received co-financing of GEL 96,816 for planting an apple orchard on 10 hectares of agricultural land area and also benefited from a preferential agri-credit. "Agrokartli" has invested GEL 1.6 million to set up a cold storage farm, including a GEL 600,000 grant from the Rural Development Agency, and a preferential agro credit exceeding GEL 800,000; The cold storage warehouse has the capacity to store500 tonnes of apples.