გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ავტოპარკს 22 ახალი ავტომობილი შეემატა
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ახალი ავტომობილები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძემ და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსმა, ლევან ჯღარკავამ დაათვალიერეს. პიკაპის ტიპის 22 ახალი ავტომობილი დედაქალაქის და  რეგიონულ სამმართველოებს გადაეცემათ.
ღონისძიებას საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ახლადდანიშნული ელჩი პიტერ ფიშერი ესწრებოდა.
„მთელი ქვეყნის მასშტაბით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის პატრულირების ეკიპაჟების რაოდენობა, ფაქტობრივად, გასამმაგდა. იმისათვის, რომ დეპარტამენტმა სრულფასოვნად და ოპერატიულად შეასრულოს დაკისრებული ფუნქცია-მოვალეობები, უმნიშვნელოვანესია შესაბამისი კვალიფიკაციის ადამიანური რესურსი და თანამედროვე ტექნიკური შესაძლებლობები. დღეს არსებული მდგომარეობით, ჩვენი გარემოსდაცვითი პატრულირებისა და სწრაფი რეაგირების ჯგუფები შესაბამისადაა აღჭურვილი, თუმცა, ტექნიკური გაძლიერების და განახლების მიმართულებით მუშაობა რეგულარულად მიმდინარეობს და ეს პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება.  ამ ეტაპზე ვახორციელებთ ტექნიკურ გადაიარაღებას, რაც გულისხმობს ფოტოხაფანგების, ვიდეო რეგისტრატორებისა და კონტროლის სხვა თანამედროვე მექანიზმების დანერგვას. ჩვენი საბოლოო მიზანია, მაქსიმალურად ეფექტიანად შევძლოთ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობა და მინიმუმამდე დავიყვანოთ გარემოზე ზიანი“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა გერმანიის მთავრობას მხარდაჭერისათვის და აღნიშნა, რომ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შესაძლებლობების გაძლიერებისთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო და დონორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა.
„კაცობრიობა მდგრადობის კრიზისის წინაშე ვდგავართ. გერმანიასა და საქართველოს ძალიან ძლიერი პარტნიორობა აქვთ გარემოსა და კლიმატის დაცვის, ბიომრავალფეროვნების დაცვის, ტყის მენეჯმენტის სფეროში. ამ თანამშრომლობის დასტურია მანქანების გადაცემა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტისთვის, რაც სატყეო სექტორის რეფორმის ნაწილია. ტყეების მდგრადობა არის გასაღები მრავალი სხვა კლიმატური ცვლილების გამოწვევის დაძლევისთვის და ბიომრავალფეროვნების დაცვისთვის“, - განაცხადა გერმანიის ელჩმა, პიტერ ფიშერმა.
10 ერთეული „მიცუბიში L-200“ გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების საქართველოში (GIZ) პროექტის - ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia-ს ფარგლებში იქნა შეძენილი. ხოლო 12 ერთეული ავტომობილის შესაძენად სახელმწიფო საბიუჯეტო თანხები მობილიზდა.
„ახალი „მიცუბიში L-200“ აღჭურვილია „ჯიპიეს“ მოწყობილობებით, არის მაღალი გამავლობის, რაც რთულად მისასვლელ ადგილებში პატრულირების საშუალებას იძლევა. ტექნიკური გაძლიერება საპატრულო ეკიპაჟებს შესაძლებლობას მისცემს, განახორციელონ ეფექტიანი კონტროლი როგორც უკანონო ტყითსარგებლობის, ისე უკანონო თევზჭერის, ნადირობისა და სხვა გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტების გამოვლენის, პრევენციისა და აღკვეთის მიზნით“, - განაცხადა გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსმა ლევან ჯღარკავამ.
აღსანიშნავია, რომ 2019 წელს, დეპარტამენტის ტექნიკურ შემადგენლობას 65 პიკაპის ტიპის ახალი ავტომობილი და 2 ბაგი შეემატა, ხოლო 2021 წელს, გარემოსდაცვითი პატრულირებისა და სწრაფი რეაგირების ეკიპაჟებისათვის 5 ერთეული „მიცუბიში L-200“ იქნა შეძენილი.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ პროექტის „ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ დირექტორი ლუტს იარჩინსკი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების პროექტის წარმომადგენლები.

22 new vehicles were transferred to the Department of Environmental Supervision
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze and the Head of the Department of Environmental Supervision, Mr. Levan Jgharkava inspected new vehicles of the Department of Environmental Supervision. 22 new pickup trucks will be transferred to the capital city as well as to the regional divisions.
Mr. Peter Fischer, the newly appointed Ambassador of the Federal Republic of Germany to Georgia, attended the event.
"The number of patrol crews has been increased and almost tripled across the country. The Department of Environmental Supervision is in urgent need of human resources with appropriate qualifications and modern technical capability to promptly fulfil the assigned functions and duties.
Currently, our environmental patrol and rapid response teams are correspondingly equipped, although, technological upgrading, as well as strengthening the technical capacity is underway and this process will be further continued.
At this stage, we are carrying out technical rearmament, which involves the introduction of photo traps, video recorders and other modern control mechanisms. Our ultimate goal is to conduct environmental monitoring as efficiently as possible and minimize the damage to the environment", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
The Minister expressed his gratitude to the German Government for the support and noted, that cooperation with international and donor organizations is particularly important for strengthening the capacities of the Department of Environmental Supervision.
"We are facing a crisis of sustainability. Germany and Georgia have a very strong partnership in environmental protection and climate change, biodiversity protection and forest management- related fields.
Transferring vehicles to the Department of Environmental Supervision is a part of the forestry sector reform and the proof of the respective cooperation. The resilience of forest ecosystems is a key to overcoming climate change-related challenges and protecting biodiversity" said the German Ambassador, Mr. Peter Fischer.
10 vehicles of "Mitsubishi L-200"  have been purchased within the framework of the ECO. Georgia project, which enables the implementation of a forest sector reform. The respective project is being implemented by the German Society for International Cooperation in Georgia (GIZ). The funds for purchasing 12 vehicles were mobilized from the state budget
"The new Mitsubishi L-200 is equipped with a GPS tracking device and is an off-road vehicle intending to patrol in hard-to-reach places. "Technical strengthening will enable the patrol crews to carry out effective control in order to detect, prevent and suppress the facts of illegal forest use, illegal fishing, hunting and other violations of environmental legislation," said Mr. Levan Jgharkava, Head of the Department of Environmental Supervision.
It should be mentioned, that 65 new pick-up vehicles and 2  Quadro cycles were transferred to the Department of Environmental Supervision in 2019, and 5 Mitsubishi L-200 vehicles were purchased for environmental patrol and rapid response brigades in 2021.
The Head of the ECO. Georgia Project, Mr. Lutz Jarchinski, representatives of the relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the representatives of the German Agency for International Cooperation or (GIZ) attended the event.