საქართველოს მთავრობამ, „2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის“ დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტი მიიღო
„2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის” შემუშავება განპირობებულია „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნათა გათვალისწინებით და ქვეყნის მიერ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით აღებული ვალდებულებებიდან გამომდინარე.
აღსანიშნავია, რომ დოკუმენტი 2022-2026 წლებისთვის გარემოს დაცვის კუთხით პრიორიტეტულ მიმართულებებს განსაზღვრავს და ქვეყანაში გარემოს მდგომარეობისა და გარემოსდაცვითი მმართველობის გაუმჯობესებისკენ არის მიმართული.
დოკუმენტის მომზადების პროცესში ჩართული იყვნენ როგორც სამინისტროს სტრუქტურული ერთეულები, ქვემდებარე უწყებები, ასევე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროები, დამოუკიდებელი ექსპერტები და სპეციალისტები. დოკუმენტის შემუშავების პროცესში გაიმართა თემატური საჯარო განხილვები, სადაც ჩართული იყვნენ ყველა დაინტერესებული პირი და არასამთავრობო ორგანიზაციები.
„2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამა“ მოიცავს წყლის რესურსების დაცვას, შავი ზღვისა და ზღვის გარემოს კარგი ხარისხობრივი მდგომარეობის მიღწევის ხელშეწყობას, ატმოსფერული ჰაერის, მიწის რესურსების, ნარჩენების მართვას, ქიმიური ნივთიერებების მართვას, ტყის მართვას, ბიომრავალფეროვნებისა და დაცული ტერიტორიების დაცვას, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოებისა და გარემოსდაცვითი განათლების მდგრად განვითარებას.
თითოეულ პრიორიტეტთან მიმართებით გათვალისწინებულია არსებული სამართლებრივი და პოლიტიკური ჩარჩო, გარემოს დაცვის მოქმედებათა მესამე ეროვნული პროგრამითა და სხვა სტრატეგიული დოკუმენტებით გათვალისწინებული ქმედებები. ზოგადად, გატარებული რეფორმები და ბოლო პერიოდის მიღწევები.
პროგრამით განსაზღვრული აქტივობების განხორციელების სავარაუდო ბიუჯეტი აღემატება 3 მილიარდ ლარს, რომელშიც სახელმწიფო ბიუჯეტთან ერთად გათვალისწინებულია დონორი ორგანიზაციების დაფინანსებით მიღებული თანხები.

The Government of Georgia adopts the Decree ‘’On the Approval of the Fourth National Environmental Action Programme of Georgia for 2022-2026"
The requirements set forth in the Law of Georgia on "Environmental Protection" as well as obligations taken under the EU-Georgia Association Agreement were reviewed in the elaboration/development process of the " Fourth National Environmental Action Programme of Georgia for 2022-2026".
It should be mentioned, that the National Environmental Action Programme (hereinafter NEAP-4) identifies the environmental priorities of Georgia for the years 2022-2026 and aims to improve the state of the environment and environmental governance in the country.
The structural units of the Ministry, subordinate agencies, as well as the Ministries of Economy and Sustainable Development and Regional Development and Infrastructure, independent experts and specialists were involved in the elaboration process of the NEAP-4, which also included thematic public discussions with the engagement of all stakeholders and non-governmental organizations.
" The Fourth National Environmental Action Programme of Georgia for 2022-2026" includes the protection of water resources, management of atmospheric air, land, waste, forest resources, protection of biodiversity and protected areas, achieving good environmental status in the Black Sea and marine environment, ensuring nuclear and radiation safety, environmental education and sustainable development.
The existing legal and political framework, the actions stipulated by the Third National Program of Environmental Protection Actions, as well as other strategic documents, including already implemented reforms and recent accomplishments are reviewed with regard to each priority area.
The estimated budget for a program (embracing the total cost of all activities) exceeds GEL 3 billion, which includes the state budget and funds from donor organizations.