ქალაქ რიგაში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD 2022, 20-მდე ქართული კომპანიის პროდუქცია იყო წარმოდგენილი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით და სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებით, ლატვიაში, ქალაქ რიგაში გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD 2022, 20-მდე ქართული კომპანიის პროდუქცია იყო წარმოდგენილი.
გამოფენის გახსნას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლატვიის რესპუბლიკაში თეა მაისურაძე და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი დაესწრნენ.
„საქართველოს მთავრობა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აგრძელებს ფერმერების დახმარებას. დღევანდელი გამოფენით კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ქართული საწარმოები მზად არიან დააკმაყოფილონ ევროკავშირის ბაზრის მოთხოვნები. ვფიქრობ, მთავრობის დახმარება და სოფლის განვითარების სააგენტოს პროექტები, ფერმერებს სტიმულს აძლევს, რომ უფრო მეტი ხარისხიანი და ევროსტანდარტების შესაბამისი პროდუქცია აწარმოონ. როგორც 2022 წლის სტატისტიკა აჩვენებს, ჩვენ გვაქვს სტაბილური ზრდა ევროკავშირის ბაზარზე. ეს ზრდა განპირობებულია სწორედ მსგავს ღონისძიებებში მონაწილეობით“,-განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
საქართველოს ელჩმა ლატვიის რესპუბლიკაში თეა მაისურაძემ ქართული პროდუქციის ევროპულ ბაზარზე პოპულარიზაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ლატვიის მხრიდან ქართული პროდუქციის მიმართ ინტერესი მზარდია.
გამოფენაზე RIGA FOOD 2022, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მწარმოებელ 20-მდე ქართულ კომპანიას გამოფენაზე წარმოდგენილი ჰქონდათ: კაკალი, თხილი, ღვინო, კენკროვანი კულტურები, ჩირი, ჩაი, ნატურალური წვენები, ტყემალი, სუნელები, თაფლი და სხვადასხვა ალკოჰოლიანი სასმელები.
კომპანიების წარმომადგენელთა განცხადებით, სახელმწიფოს დახმარებით ქართველი მწარმოებლების გამოფენებში მონაწილეობა, საერთაშორისო ბაზარზე ქართული პროდუქციის ექსპორტის ზრდას და ბაზრების დივერსიფიკაციას უწყობს ხელს.
RIGA FOOD ბალტიის ქვეყნების ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საერთაშორისო გამოფენაა, რომელსაც ყოველწლიურად 20,000-ზე მეტი ვიზიტორი ჰყავს. მიმდინარე წელს, გამოფენაში მონაწილეობას 30 ქვეყანა და 420-მდე ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანია იღებდა.

Georgian companies showcased their products at the international exhibition RIGA FOOD 2022
At the international exhibition RIGA FOOD 2022 in the city of Riga, Latvia, 20 Georgian companies showcased their products through the joint support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Rural Development Agency.
Mr. George Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Tea Maisuradze, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Republic of Latvia, and Mr. Ilia Tamarashvili, the Director of the Rural Development Agency attended the opening of the exhibition.
"The Government of Georgia and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture continue supporting farmers. Today's exhibition proved once again that Georgian enterprises are ready to meet the requirements of the EU market.
''I believe that the support of the Government of Georgia and the projects of the Rural Development Agency gives farmers an incentive to produce more high-quality products that adhere to European standards. 2022 statistics show, that we have a steady growth in the EU market, which is resulted from the participation in similar events," said Mr. George Khanishvili.
The Ambassador of Georgia to the Republic of Latvia, Mrs. Tea Maisuradze emphasized the importance of promoting Georgian products in the European market and noted that Latvia's interest in Georgian products is increasing.
20 Georgian companies presented: walnuts, hazelnuts, wine, berry crops, dried fruit, tea, natural juices, tkemali, spices, honey and various alcoholic beverages at the RIGA FOOD 2022 exhibition.
According to the representatives of the companies, the state support to Georgian manufacturers to participate in the exhibitions contributes to the growth of the export of Georgian products on the international market and the diversification of export markets.
RIGA FOOD is one of the largest international exhibitions in the Baltic States, embracing more than 20,000 visitors annually. This year, 30 countries and about 420 local and international companies operating in the beekeeping sector took part in the exhibition.