ოთარ შამუგიამ იაპონიის ელჩთან ერთად მემორანდუმს ხელი მოაწერა
საქართველოსა და იაპონიის მთავრობებს შორის, გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის პარიზის შეთანხმების ფარგლებში, ორმხრივი თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმს, საქართველოს სახელით ხელი მოაწერა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, ხოლო იაპონიის სახელით, საქართველოში იაპონიის ელჩმა, იმამურა აკირამ.
ოთარ შამუგიამ მადლობა გადაუხადა ელჩს იაპონიის მთავრობის მიერ, წლების განმავლობაში, როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის მიმართულებით საქართველოს მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ მემორანდუმი ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის კლიმატის ცვლილების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებას.
„კლიმატის ცვლილება მსოფლიოსთვის და მათ შორის საქართველოსთვის, ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა. საქართველო, ისევე როგორც პარიზის შეთანხმების სხვა მხარეები, აღიარებს 2050 წლისთვის ნახშირბადის გლობალურად ნულოვანი ემისიების მიღწევის აუცილებლობას და ვალდებულებას, რომ შეამციროს გლობალური დათბობა 1,5 გრადუსამდე წინა ინდუსტრიულ მაჩვენებელთან შედარებით. იაპონიასთან ორმხრივი თანამშრომლობა მნიშვნელოვნად დაეხმარება საქართველოს ამ მიზნის მიღწევაში“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
როგორც საქართველოში იაპონიის ელჩმა, იმამურა აკირამ აღნიშნა, მემორანდუმის გაფორმება ორ ქვეყანას შორის დაბალემისიებიანი და კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების განვითარების გზით კლიმატის ცვლილების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ გადადგმული პირველი ნაბიჯია, რომელსაც სხვა არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა მოჰყვება.
„იაპონიას, სხვა ქვეყნების მსგავსად, აღებული აქვს ვალდებულება, რომ 2050 წლისთვის ნულოვან ნიშნულზე დაიყვანს ნახშირბადის ემისიებს. დღევანდელი მემორანდუმი საშუალებას მოგვცემს, მხარი დავუჭიროთ საქართველოს ანალოგიური მიზნის მიღწევაში. ჩვენ შევძლებთ, იაპონური კომპანიების მეშვეობით, დეკარბონიზაციის მოწყობილობები მივაწოდოთ საქართველოს. მემორანდუმი დაეხმარება ქართულ და იაპონურ კომპანიებს ერთობლივი პროექტები განახორციელონ სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის განახლებადი ენერგიის - ჰიდრო და მზის ენერგოსადგურების, ენერგოგენერაციის მოწყობილობების, ნარჩენებიდან ენერგიის წარმოების საშუალებების და ენერგიის დამზოგავი, მაღალეფექტიანი სატრანსპორტო სისტემების მიმართულებით“, -აღნიშნა იაპონიის ელჩმა, იმამურა აკირამ.
ელჩმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს და სამინისტროს გუნდს გაწეული აქტიური სამუშაოსთვის, რამაც შესაძლებელი გახადა მოკლე დროში ყველა საჭირო პროცედურის დასრულება და მემორანდუმის გაფორმება.
აღსანიშნავია, რომ გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის პარიზის შეთანხმების მე-6 მუხლით დარეგულირდა ემისიებით ვაჭრობის სქემა, რომელიც განვითარებულ ქვეყნებს საშუალებას აძლევდა, შეეძინათ ემისიები განვითარებადი ქვეყნებისგან, რითაც ხელს შეუწყობდნენ მათ მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულებას. ემისიების ვაჭრობის კუთხით საქართველოს საკმაოდ აქტიური პოზიცია უკავია. 2021 წელს, საქართველოსა და შვეიცარიის კონფედერაციას შორის გაფორმდა ხელშეკრულება ემისიებით ვაჭრობის საკითხებთან დაკავშირებით. 2022 წლის დასაწყისში, საქართველოსთან თანამშრომლობით დაინტერესდა იაპონიაც და მიმდინარე წლის ივნისში, მოხდა საბოლოო შეთანხმება აღნიშნული თანამშრომლობის დაწყების თაობაზე.

Otar Shamugia and the Ambassador of Japan sign the Memorandum
The Memorandum of Understanding on Bilateral Cooperation was signed between the Governments of Georgia and Japan within the Paris Agreement of the United Nations Framework Convention on Climate Change. The Memorandum was signed by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia and the Ambassador of Japan to Georgia, Mr. Imamura Akira.
Mr.  Shamugia expressed his gratitude and showed appreciation to the Ambassador for providing support to Georgia both in the agricultural and environmental protection fields over the years, and noted that the respective Memorandum will contribute to the deepening of cooperation between the two countries in the field of climate change.
"Climate change is one of the main challenges facing the world, including Georgia. Georgia, like other parties to the Paris Agreement, recognizes the need to achieve net zero greenhouse gas emissions by 2050, making a commitment to limit global warming to 1.5 degrees Celsius, compared to pre-industrial levels. Bilateral cooperation with Japan will significantly help Georgia to achieve the aforementioned goal," Mr. Otar Shamugia stated.
As stated by the Japanese Ambassador to Georgia, Mr. Imamura Akira, the signing of the Memorandum between the two countries is the first step towards deepening cooperation in the field of climate change by developing decarbonizing and climate-friendly technologies, which will be followed by many other important activities.
"Japan, like other countries, has made a commitment to achieve net zero GHG emissions by 2050. Today's memorandum will allow us to support Georgia in achieving our joint goal. We will be able to provide decarbonization technologies, products, systems etc. to Georgia through Japanese companies.
The memorandum will help Georgian and Japanese companies to implement joint projects in various fields, including renewable energy - hydro and solar power plants, power generating equipment, devices, ways of generating energy from waste, and the most energy-efficient transport systems," said the Japanese Ambassador, Mr. Imamura Akira.
The Ambassador thanked the Minister and the team of the Ministry for their active work and efforts which enabled the completion of all the necessary procedures and signing of the Memorandum in a short time.
It should be mentioned, that Article 6 is on the establishment of international compliance carbon markets governed by the rules of the Paris Agreement on Climate Change, whereupon, countries can trade carbon credits, moreover, the respective agreement allows developed countries to purchase emissions from developing countries and use them, thus contributing to the fulfilment of their obligations.
Georgia is very actively implementing emissions trading. In 2021, a bilateral agreement was signed between Georgia and the Swiss Confederation on emissions trading. At the beginning of 2022, Japan expressed its interest in cooperation with Georgia, and in June 2022, a final agreement was reached to launch the respective partnership.