დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მდებარე სამუხის ველზე, გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა დროებით აიკრძალა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანებით, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მდებარე სამუხის ველზე, გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა დროებით აიკრძალა.
აღსანიშნავია, რომ ჯეირანის აღდგენის პროექტის განხორციელებას სერიოზულ საფრთხეს უქმნის სამუხის ველზე გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა.
სროლის ხმა აფრთხობს ქურციკებს, რაც მათი ქცევის შეცვლას იწვევს - გაშლილი ტერიტორიებიდან ინაცვლებს ტყე-ბუჩქნარიან ადგილებზე თავშესაფრის მოძიების და დამალვის მიზნით. შესაბამისად, ადვილი მოსანადირებელი ხდება მგლებისთვის.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში, ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიების საზღვარსა და საქართველო-აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვარს შორის არსებულ სამუხის ველზე, 2023 წლის 1 მარტამდე, გადამფრენ ფრინველებზე ნადირობა იკრძალება.

Hunting of migratory birds at the Samukhi Valley of the Dedoplistskaro municipality will be temporarily prohibited
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has prohibited hunting of migratory birds at the Samukhi Valley, Dedoplistskaro municipality in order not to disrupt reintroduction efforts of Gazelle, which has been covered under the Red List.It should be mentioned, that hunting of migratory birds in the Samukhi Valley poses tremendous difficulties to the process of recovering the Gazelle population project.
Gunshots scare Gazelles and they change their patterns by escaping to bushes and trying to remain safe, thus making it easier for wolfs to hunt them.
Taking the aforementioned issues into account, the hunting of migratory birds will be prohibited in the Samukhi Valley between the Vashlovani Protected Areas and Azerbaijan-Georgia State Border in Dedoplistskaro municipality until March 1, 2022.