„ჩვენი მთავარი ამოცანაა, რომ თითოეულმა მევენახემ სრულად დააბინაოს მიღებული მოსავალი”,- ოთარ შამუგია კახეთში რთველის მიმდინარეობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია კახეთში იმყოფებოდა, სადაც რთველის მიმდინარეობის პროცესს გაეცნო.
„ჩვენი მთავარი ამოცანაა, რომ თითოეულმა მევენახემ სრულად დააბინაოს მიღებული მოსავალი. სწორედ ამიტომ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჩვენ წელსაც ვახორციელებთ სუბსიდირებას რქაწითელის და კახური მწვანის ყურძენზე. ეს მხარდაჭერა აუცილებელია იმისათვის, რომ, ერთი მხრივ, დიდი რაოდენობის მოსავალი სრულად იქნას დაბინავებული და, მეორე მხრივ, ჩვენ შევინარჩუნოთ მისაღები ფასები. ვფიქრობთ, რომ 300 მლნ ლარამდე შემოსავალს მიიღებს დაახლოებით 25,000 ოჯახი კახეთში და ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი. აქვე მინდა აღვნიშნო ფასებთან დაკავშირებით, რომ ხარისხიან ყურძენზე არის დიდი მოთხოვნა; რქაწითელის შემთხვევაში, დაფიქსირდა 95 თეთრიდან 1,1 ლარამდე ფასები, ხოლო საფერავის შემთხვევაში, ფასები მერყეობს 1,5 ლარიდან 1,7 ლარამდე“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი სოფელ ბუშეტსა და ოჟიოში იმყოფებოდა, სადაც ადგილობრივი ფერმერების ვენახები დაათვალიერა და რთველშიც მიიღო მონაწილეობა.
თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუშეტში, მევენახე თემურ ქალიაშვილს საკარმიდამო ნაკვეთში რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძენი აქვს გაშენებული. მოსავლის ნაწილს პირადი მოხმარებისთვის წურავს, ხოლო ნაწილს ღვინის საწარმოს აბარებს. როგორც თემურ ქალიაშვილმა აღნიშნა, მოსავლის ნაწილი მან ყოველგვარი შეფერხების გარეშე უკვე ჩააბარა.
სოფელ ოჟიოში, ბექა ნახუცრიშვილს ფერმერს საკუთრებაში 26 ჰა ფართობის ვენახი აქვს და სხვადასხვა დასახელების ღვინოს აწარმოებს. როგორც ბექა ნახუცრიშვილმა აღნიშნა, ამ ეტაპზე ღვინოს ადგილობრივ ბაზარზე ყიდის, თუმცა, მომავალში საერთაშორისო ბაზრებზე ექსპორტს გეგმავს.

‘’Our primary task is to ensure, that each grape grower is able to fully handle and store their grape crop " - stated Otar Shamugia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia paid a visit to the Kakheti region where he got acquainted with the grape harvesting process.
Our primary task is to ensure, that each grape grower fully handles and stores their crop, therefore the PM and the Government of Georgia made a decision to subsidize the grape varieties of Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane in 2022 as well.
On the one hand, this support is necessary for post-harvest handling and storing of a large number of grape crops, and, on the other hand, we can maintain acceptable prices. Moreover, we believe, that about 25,000 families will receive an income of up to GEL 300 million in the Kakheti region, which is essential.
I would also like to mention, that there is a great demand for quality grapes; In the case of Rkatsiteli, prices range from 95 tetri to GEL 1.1, and in the case of Saferavi grapes, the prices vary from GEL 1.5 to GEL 1.7, Mr. Otar Shamugia said.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture visited the villages of Busheti and Ozhio, where he looked over the vineyards of local farmers and took part in the harvesting process.
The winegrower Temur Kaliashvili has cultivated grape varieties of Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane in his home garden in the village of Busheti, Telavi municipality. The winegrower will deliver the part of his crop harvest to the wine factory, and the remained part of grapes he will crush himself. As mentioned by Temur Kaliashvili, he has already delivered part of the harvest without any delay.
The farmer Beka Nakhutsrishvili owns a vineyard planted on 26 ha of agricultural land area in the village of Ozhio, where he produces different types of wine.
According to Beka Nakhutsrishvili, currently, he sells wine in the local market, although he plans to export his wine to international markets in the future.