სოლომონ პავლიაშვილი მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებული ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებული ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ელექტრონულ რეესტრში მგვ-ს დაქვემდებარებული ორგანიზაციების მიერ ავტორიზაციის გავლის პროცედურულ საკითხებზე იმსჯელეს.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ქვეყანაში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებების დანერგვის მიმართულებით. ჩვენ მზად ვართ, მგვ-ს დაქვემდებარებული ორგანიზაციების წარმომადგენლების ყველა კითხვას გავცეთ პასუხი“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
მიმდინარე წლის 1 ივნისიდან, მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებულ პროდუქციის მწარმოებლებს გარკვეული ვალდებულებები დაეკისრათ. მათ უნდა გაიარონ რეგისტრაცია მგვ-ის ელექტრონულ რეესტრში, იყვნენ მგვ ორგანიზაციის წევრები და აიღონ ვალდებულება შემოტანილი პროდუქციის ნარჩენების შემდგომი მართვის საკითხებზე.
2022 წლის 1 ივლისიდან, შესაბამისი მგვ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის დისტრიბუტორები ვალდებულნი არიან, ბაზარზე არ განათავსონ იმ მწარმოებლების მიერ მოწოდებული პროდუქტები, რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული მგვ რეესტრში და არ არიან მგვ ორგანიზაციის წევრები.

Solomon Pavliashvili meets the representatives of the organizations and producers of products subject to the Extended Producer Responsibility (EPR)
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili held a working meeting with the representatives of the organizations, and producers of products subject to the Extended Producer Responsibility (EPR). During the meeting, the parties discussed procedural issues, specifically, if organizations and manufacturers of products subject to EPR are registered in the EPR electronic register.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is making its best efforts to introduce Extended Producer Responsibility in the country. We are ready to answer all questions posed by the representatives of organizations producing products subject to the Extended Producer Responsibility (EPR)", said Mr. Solomon Pavliashvili.
From June 1, 2022, certain obligations were imposed on manufacturers of products subject to the EPR, which means, that the manufacturers must be registered in the EPR electronic register, they should be a member of the EPR organization and make a commitment to further manage the waste of the products they import.
From 1 July 2022, distributors of products subject to the EPR are obliged not to place on the market the products supplied by those manufacturers who are not registered in the EPR electronic register and are not members of the EPR organization.