გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის წარმომადგენლებსა (USDA) და კანზასის შტატის უნივერსიტეტის ექსპერტებს შეხვდა
შეხვედრაზე, ქვეყანაში ხორბლის სექტორში არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირების და საქართველოსთვის ხორბლის მიწოდების ჯაჭვის მდგრადობის გაზრდის მიზნით, ამერიკელი ექსპერტების მიერ ჩატარებული კვლევის პირველადი შედეგები განიხილეს. კვლევის საბოლოო შედეგების საფუძველზე, ექსპერტთა ჯგუფი შესაბამის რეკომენდაციებს შეიმუშავებს.
გიორგი ხანიშვილის განცხადებით, საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია ხორბლის მარცვლის ადგილობრივი წარმოების როგორც ხარისხობრივი, ისე რაოდენობრივი ზრდა და, თვითუზრუნველყოფით, საერთაშორისო ბაზრებზე დამოკიდებულების ჩანაცვლება.
„მადლობა მინდა გადაგიხადოთ გაწეული შრომისთვის. კომპეტენტური საბოლოო რეკომენდაციების მიღებით, ხორბლის სექტორში ახალი ეტაპი დაიწყება, რაც ქვეყანაში სასურსათო და სათესლე ხორბლის წარმოებასთან არის დაკავშირებული. ვფიქრობ, ერთობლივი ეფექტიანი მუშაობით შევძლებთ დასახული მიზნის მიღწევას“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
როგორც ექსპერტთა ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ალენ ფიზერსტონმა აღნიშნა, ხორბლის სექტორში განხორციელებული პირველადი კვლევის შედეგების საფუძველზე, საქართველოს პროდუქციის ზრდის და ხარისხის გაუმჯობესების რეალური პოტენციალი გააჩნია.
„პროექტი მაშინ იქნება წარმატებული, როდესაც საქართველო მიაღწევს მთავარ მიზანს - გაზრდის ხორბლის მოსავლიანობას და საკუთარი შესაძლებლობებით ადგილობრივი ბაზრის დაკმაყოფილებას“, - განაცხადა ალენ ფიზერსტონმა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ხორბლის დაავადებების საკითხზეც, რომელიც მოსავლიანობის გაზრდის ერთ-ერთი ძირითადი შემაფერხებელი ფაქტორია.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე კვლევის ფარგლებში, ამერიკელმა ექსპერტებმა, ერთი კვირის განმავლობაში, ქვეყანაში მოქმედი ხორბლის წარმოება-მომარაგების ჯაჭვი შეისწავლეს, შეხვდნენ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის შესაბამისი სამსახურების სპეციალისტებს, ფერმერებს და წისქვილკომბინატების წარმომადგენლებს.

George Khanishvili hosted the representatives of the United States Department of Agriculture (USDA) and experts from Kansas State University
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili held a meeting with the representatives of the United States Department of Agriculture (USDA) and experts from Kansas State University.
The participants discussed the initial results of the research, which was conducted by American experts to reveal challenges in the wheat sector and increase the sustainability of the wheat supply chain for Georgia. It was mentioned, that the group of experts will develop relevant recommendations on the basis of the final results of the research.
According to Mr. Khanishvili, the increase in quality, as well as quantity of local wheat production, replacing dependence on international markets, and encouraging domestic industry by limiting imports of manufactured goods is crucial for Georgia.
"I would like to express my gratitude for your efforts. With the adoption of competent final recommendations, a new stage will begin in the wheat sector, which will be related to the wheat, seed, and grain crop production in the country. I believe, that we will be able to achieve the desired goal with effective teamwork", said Mr. George Khanishvili.
According to the Head of the expert group, Mr. Allen Featherstone, the primary research conducted in the wheat sector showed, that Georgia has real potential to increase production and improve the quality of wheat products.
"The project will be successful when Georgia achieves its main goal - increases the yield of wheat and satisfies the local market demand with its own manufacturing capabilities," said Mr. Allen Featherstone.
During the meeting, the parties brought forward wheat diseases, as one of the main factors affecting the yield of crops.
It is worth mentioning, that American experts studied the wheat production-supply chain during a week, they held meetings with the specialists of the relevant services of the Agricultural Scientific Research Center, farmers, and representatives of the flour mill companies.