გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა საქართველოში, რაიმუნდ იელემ ხელი შეთანხმების დოკუმენტს მოაწერეს
სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის ENPARD IV-ის ფარგლებში ხელმოწერილი შეთანხმება, შვედეთის განვითარების სააგენტოს მხრიდან სურსათის უვნებლობის, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული ღონისძიებების მხარდასაჭერად, 3.4 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის ფინანსურ მხარდაჭერას ითვალისწინებს.
ოთარ შამუგიამ ქვეყნისთვის ხარისხიანი პროდუქციის წარმოების ზრდის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ხაზგასმით აღნიშნა ცოდნისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით მხარდაჭერის საკითხი.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასა და შვედეთის მთავრობას მრავალწლიანი ეფექტიანი თანამშრომლობისთვის და ევროკავშირთან დაახლოების და ევროპულ ბაზრებზე წვდომის გამარტივების პროცესში, ყურადღება ENPARD IV-ის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„ყველა პროცესი, რაც ქვეყნის ევროკავშირთან ინტეგრაციას უკავშირდება, შეუფერხებლად და წარმატებით მიმდინარეობს. სამინისტრო აღებულ ვალდებულებებს ზედმიწევნით ასრულებს. მოგეხსენებათ, ამ პროცესში უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერაა, რისთვისაც მადლობა მინდა გადაგიხადოთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა საქართველოში, რაიმუნდ იელემ ENPARD III -ის წარმატებული განხორციელების შესახებ ისაუბრა და ENPARD IV-ის ფარგლებში, ქვეყნის სურსათის უვნებლობის, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული მიმართულებით ხელშესახები შედეგების მიღწევის სურვილი გამოთქვა.
„ეს შეთანხმება არის სამინისტროსა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას შორის მორიგი წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითი. მნიშვნელოვანია, რომ ვიწყებთ ახალ პროექტს, რომლის განხორციელებაშიც FAO-ს, ჩეხეთის რესპუბლიკის, ევროკავშირის და შვედეთის სამეფოს ექსპერტები თანაბრად იქნებიან ჩართული. აღნიშნული პროექტის ეფექტიანი განხორციელება მორიგი წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში“, - განაცხადა რაიმუნდ იელემ.
როგორც შვედეთის ელჩის მოადგილემ, ერიკ ილესმა აღნიშნა, შვედეთის მთავრობისთვის საქართველო საიმედო პარტნიორია და მოხარულია პროექტის ფარგლებში, ქვეყანაში სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული მიმართულებით თანამშრომლობის შესაძლებლობით.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის წარმომადგენლები და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture Otar Shamugia and the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) representative in Georgia, Raimund Jehle sign the Agreement
The Agreement signed within the framework of the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development - ENPARD IV envisages financial assistance of USD 3.4 million, which will be provided by the Swedish Development Agency to take support measures in the food safety, sanitary and phytosanitary fields.
Mr. Otar Shamugia emphasized the importance of increasing the production of quality products in the country and the need for international support in adopting and utilizing modern technologies and improving knowledge.
The Minister expressed his gratitude to the United Nations Food and Agriculture Organization and the Swedish government for long-standing effective cooperation, he emphasized the importance of Georgia’s rapprochement with the European Union, also the simplification of access to European markets, and underlined the role of ENPARD IV program in the respective process.
"All steps taken towards EU Integration are successful, and proceeding smoothly. The Ministry fulfills its commitments in a clear and precise manner. As we are all aware, the support of international partners is crucial in this process, and I would like to express my gratitude for your efforts’’ stated Mr. Shamugia.
The United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) representative in Georgia, Mr. Raimund Jehle spoke extensively about the successful implementation of ENPARD III and expressed his desire to achieve tangible results in the food safety, sanitary and phytosanitary fields of the country during the implementation of the Project ENPARD IV.
"This agreement is another milestone towards successful cooperation between the Ministry and the United Nations Food and Agriculture Organization. It is important to mention, that we are launching a new project, where experts from FAO, the Czech Republic, the European Union, and the Kingdom of Sweden will be equally involved. The effective implementation of the aforementioned project will be another step forward on the path of Georgia's integration into the European Union", said Mr. Raimund Jehle.
According to the Deputy Head of the Mission, Mr. Erik Illes, Georgia is a reliable partner for the Swedish government, noting, that he is delighted to have an opportunity to cooperate with the Georgian side within the framework of the project, specifically in the sanitary and phytosanitary fields.
The First Deputy Minister Mr. George Khanishvili, the representatives of the United Nations Food and Agriculture Organization, and the Heads of relevant departments of the Ministry attended the meeting.