საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრს, მუხთარ ბაბაევს შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის გარემოსდაცვითი მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხები განიხილეს.
ოთარ შამუგიამ ქვეყნებს შორის მრავალწლიანი კეთილმეზობლური და პარტნიორული ურთიერთობის მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა და დელეგაციის წევრებს გარემოსდაცვითი მიმართულებით საქართველოში განხორციელებული რეფორმების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
„გარემოს დაცვა ჩვენი სახელმწიფოს ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. მოგეხსენებათ, ჩვენი წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითია ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიაზე აზერბაიჯანიდან შემოყვანილი ქურციკების პოპულაციის ზრდის ხელშეწყობის პროექტი. ვფიქრობ, ერთობლივი ძალისხმევით, ჩვენი ქვეყნებისთვის და რეგიონისთვის არაერთ სასარგებლო ღონისძიებას განვახორციელებთ“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მუხთარ ბაბაევმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს საიმედო პარტნიორობისთვის და წყლის რესურსების, ტყის მდგრადი მართვის და ბიომრავალფეროვნების დაცვის მიმართულებით გამოცდილების გაზიარების სურვილი გამოთქვა.
„საქართველოს გარემოსდაცვითი კუთხით მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს. საუბარი ეხება სატყეო რეფორმის, წყლის რესურსების მართვის და ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების საკითხებს. მოგეხსენებათ, კლიმატის ცვლილება საყოველთაო პრობლემაა. ვფიქრობ, გამოცდილების გაზიარებით, შევძლებთ ურთიერთსასარგებლო და ეფექტიან თანამშრომლობას“, - განაცხადა მუხთარ ბაბაევმა.
შეხვედრას აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დელეგაციის წევრები, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები - ნინო თანდილაშვილი, იური ნოზაძე, კახა კაკაბაძე და შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის ფარგლებში, ხელი მოეწერა თანამშრომლობის მემორანდუმს, რომელიც დაცული ტერიტორიების საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილებით მართვას, ბუნებრივი მემკვიდრეობის დაცვასა და კონსერვაციას ითვალისწინებს.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Otar Shamugia meets the Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Mukhtar Babayev
The issues of deepening cooperation between the two countries in the environmental protection field have been discussed by parties during the meeting.
Mr. Shamugia spoke about the importance of long-standing, good-neighborly and partnership relations between the two countries and briefed the members of the delegation on the environmental reforms implemented in Georgia.
‘’The restoration project of the Goitered gazelle species brought from Azerbaijan in the Vashlovani protected area is the best example of successful cooperation between Georgia and Azerbaijan. I believe that by joint efforts, we will carry out activities which will be mutually beneficial for our countries and the region" Mr. Otar Shamugia said.
Mr. Babayev thanked the Minister for the reliable partnership and expressed willingness to share experience in the water resources management, sustainable forest management and biodiversity protection fields.
"Georgia has made significant progress in the environmental protection field, regarding the implementation of the forest sector reform, water resources management and air quality improvement. As we are well aware, climate change is a global problem. I believe, that by sharing experience, we will be able to have mutually beneficial and effective cooperation", said Mr. Mukhtar Babayev.
Within the framework of the meeting, the Memorandum of Cooperation was signed, which envisages the implementation of the international best practices in the management of protected areas, protection and conservation of natural heritage.
The Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture – Mrs. Nino Tandilashvili, Mr. Yuri Nozadze, Mr. Kakha Kakabadze, Heads and representatives of relevant agencies and departments attended the meeting.