ოთარ შამუგია: „მელიორაცია ის მიმართულებაა, სადაც დღეს, განსაკუთრებით, კლიმატის ცვლილების ფონზე, ჩვენს ფერმერებს მაქსიმალური მხარდაჭერა სჭირდებათ”
„სოფლის მეურნეობისთვის და, ზოგადად, ეკონომიკისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია მელიორაცია. მელიორაცია ის მიმართულებაა, სადაც დღეს,  განსაკუთრებით, კლიმატის ცვლილების ფონზე, ჩვენს ფერმერებს მაქსიმალური მხარდაჭერა სჭირდებათ. მათ უნდა ჰქონდეთ სარწყავი წყლით სარგებლობის საშუალება. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, არსებული  ინფრასტრუქტურის განახლება, თანამედროვე ტექნოლოგიები, წვეთოვანი სარწყავი სისტემები და სხვა საჭირო მექანიზმები. მინდა აღვნიშნო, რომ ბოლო 10 წლის განმავლობაში, ჩვენ მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შედეგად, 3.5-ჯერ არის გაზრდილი  წყალუზრუნველყოფილი ფართობი: 45 ათასი ჰექტრიდან 160 ათას ჰექტარზე მეტი  ფართობის მორწყვა უკვე შესაძლებელია.  ეს არის ჩვენ მიერ განხორციელებული მასშტაბური პროექტების შედეგი, თუმცა,  გასაკეთებელი კიდევ გვაქვს. აქტიურად ვმუშაობთ რამდენიმე დონორთან  - მსოფლიო ბანკი, ევროპის საინვესტიციო ბანკი, საფრანგეთის განვითარების სააგენტო, აზიის ბანკი; სავარაუდოდ, მომავალ წელს,  ამ დონორებთან უკვე გვექნება შეთანხმება.  მთლიანობაში,  დაახლოებით, 250-300 მლნ დოლარამდე ინვესტირებას ვგეგმავთ სწორედ მელიორაციის და მიწის მართვის მიმართულებით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ გადაცემის „ბიზნესპარტნიორი“ ეთერში სტუმრობისას.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების მიზნით, დონორების მხრიდან გამოყოფილ თანხას დაემატება ბიუჯეტის დაფინანსება, რომელიც, დაახლოებით, 70 მლნ ლარის ფარგლებშია და ყოველწლიურად მზარდი იქნება.
„მელიორაციის მიმართულებით მსოფლიო ბანკთან ვთანამშრომლობდით. ამ სფეროში, დამატებით შემოდიან დონორები და ეს მნიშვნელოვანია. მომავალი წლების განმავლობაში,  1 მილიარდი ლარის მობილიზება ნიშნავს იმას, რომ  ჩვენ შევძლებთ განვახორციელოთ მასშტაბური სარეაბილიტაციო პროექტები, რომლის შედეგად, როგორც წყალუზრუნველყოფილი ფართობები გაიზრდება, ასევე გაუმჯობესდება ფერმერების წყალუზრუნველყოფა. მნიშვნელოვანია, რომ გვალვის პერიოდში, როდესაც ფერმერებს ყველაზე მეტად  სჭირდებათ წყალი, ჩვენ შევძლოთ სტაბილურად მიწოდების უზრუნველყოფა“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "Amelioration is the area where our farmers need maximum support today, especially in the light of climate change"
"Irrigation is critical to the agricultural sector and, in general, to the country's economic system. Today, our farmers need maximum support in the field of irrigation, especially in light of climate change. Farmers must have access to irrigation water. Therefore, it is important to update the current infrastructure, adopt modern technologies, and install drip irrigation systems and other necessary mechanisms. I would like to point out that, as a result of the implemented measures, the irrigated area has increased 3.5 times in the last ten years:
"It is already possible to irrigate more than 160 thousand hectares from 45 thousand hectares of agricultural land. This is the result of large-scale projects that we have implemented; however, there is still work to be done. We actively collaborate with several donors, including the World Bank, European Investment Bank, French Development Agency, and Asian Bank; we expect to have an agreement with the respective donors by next year. In total, we intend to invest approximately USD 250-300 million in irrigation and land management," stated Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture, on the ''Business Partner'' program.
According to the Minister, the budget funding will be added to the amount allocated by donors, which is approximately GEL 70 million, and will be increased on an annual basis.
"We have worked with the World Bank on land irrigation. Donors are also funding this area, which is critical. The mobilization of one billion GEL means that we will be able to carry out large-scale rehabilitation projects, increasing irrigated areas and improving the water supply for farmers. It is critical to ensure a consistent supply of water during the drought period when farmers are in desperate need of water. ‘’ stated Mr. Otar Shamugia.