გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ,,სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების პროექტის'' სამეთვალყურეო საბჭოს შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ხელმძღვანელობდა.
გიორგი ხანიშვილმა მადლობა გადაუხადა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის წარმომადგენლის მოადგილეს, მამუკა მესხს ეფექტიანი თანამშრომლობისთვის და ყურადღება დარგის განვითარებაში პროექტის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
საბჭოს წევრებმა პროექტის ფარგლებში 2022 წელს შესრულებული სამუშაოს ანგარიში წარმოადგინეს და განიხილეს პოლიტიკის დოკუმენტის სამუშაო ვერსია, რომელიც სოფლის ინტეგრირებული განვითარების მიდგომის ძირითად შედეგებს და რეკომენდაციებს ასახავს.
საუბარი ასევე შეეხო, სოფლის ინკლუზიური განვითარების მნიშვნელობის საკითხს.
აღსანიშნავია, რომ „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების პროექტის“ მთავარ ამოცანას სოფლის მეურნეობის სექტორის კონკურენტუნარიანობის გაძლიერება, სურსათის წარმოების გაზრდა და სოფლად სიღარიბისა და სოციალური უთანასწორობის შემცირება წარმოადგენს.
მნიშვნელოვანია, რომ პროექტი სხვადასხვა მიდგომის პილოტირებისა და მცირე საგრანტო ინვესტიციების განხორციელებით, ხელს უწყობდა სოფლის მეურნეობის 2015-2020 განვითარების სტრატეგიისა და სოფლის განვითარების 2017-2022 სტრატეგიის განხორციელებას.
პროექტს გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია საქართველოში (FAO) ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის სოფლის განვითარების პროგრამის მენეჯერი ბექა ძაძამია, და პროექტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Steering Committee of the "Rural and Agriculture Development Project" held a meeting at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture
The First Deputy Minister of Environment and Agriculture Mr. George Khanishvili chaired the meeting.
Mr. Khanishvili stressed the importance of the partnership between FAO and the Ministry and thanked FAO Representative for the efficient collaboration.
The Members of the Steering Committee presented a report on the activities performed in 2022 within the framework of the project. The sides discussed the working version of the policy document, which embraces the main results and recommendations of the integrated rural development approach and emphasized the importance of inclusive rural development in the country.
It should be mentioned that the "Agriculture and Rural Development Project" aims to improve agricultural sector competitiveness, increase food production, and reduce poverty and social inequality in rural areas. Moreover, the mentioned project contributed to the implementation of the Agriculture Development Strategy 2015-2020 and the Rural Development Strategy 2017-2022 by piloting various approaches and making small grant investments.
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) is implementing the project in Georgia with financial assistance from the Austrian Development Cooperation (ADC).
The Head of the relevant service of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Beka Dzadzamia, the manager of the Austrian Development Cooperation's rural development program, project representatives and other stakeholders attended the meeting.