„ტექნიკაზე ხელმისაწვდომობა ჩვენი ფერმერებისთვის არის ძალიან მნიშვნელოვანი“ - ოთარ შამუგია კოოპერატივებისთვის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების ახალი სახელმწიფო პროგრამის შესახებ
დღეს გამართული მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ მედიის წარმომადგენლებთან  სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების ახალი სახელმწიფო პროგრამის დეტალებზე და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„სანამ პროგრამის დეტალებზე გადავალ, მინდა მოგაწოდოთ ინფორმაცია ჩვენ მიერ, წლების განმავლობაში, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის მიმართულებით შესყიდვის მხარდაჭერის ღონისძიებების შესახებ. ჩვენ გაცნობიერებული გვაქვს, რომ ტექნიკაზე ხელმისაწვდომობა ჩვენი ფერმერებისთვის არის ძალიან მნიშვნელოვანი. სწორედ ამიტომ, ბოლო წლების განმავლობაში, თითქმის 70 მილიონი ლარის თანადაფინანსება განვახორციელეთ პროგრამების სახით, რომლითაც 2600-ზე მეტმა ფერმერმა ისარგებლა; მათ შორის, 2021-2022 წლებში, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, გამოიყო 50 მილიონი ლარი. მხოლოდ ამ პროგრამის ფარგლებში, დაახლოებით, 1200 ერთეული გამწევი ტექნიკის შეძენა იქნა დაფინანსებული. ამ მიმართულებით, ჩვენ, ყოველწლიურად, ბიუჯეტში გათვალისწინებული გვაქვს თანადაფინანსება. რამდენიმე კვირის წინ გამოვაცხადეთ განაცხადების მიღება მოსავლის ამღები ტექნიკის თანადაფინანსებაზე. ახლა მიმდინარეობს შემოსული განცხადებების განხილვის პროცესი. დაახლოებით 60-მდე ბენეფიციარს დაუფინანსდება მოსავლის ამღები ტექნიკა, მათ შორის კომბაინები, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია. ბიუჯეტში გამოყოფილი გვაქვს 10 მლნ ლარი, რომელსაც ჩვენ ამ პროგრამის ფარგლებში მივმართავთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ახალი პროგრამა, რომლის ბიუჯეტი 10 მლნ ლარია, ფერმერებისათვის იქნება დამატებითი შესაძლებლობა, მიიღონ ახალი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა, რომლითაც შეძლებენ სხვადასხვა აგრო-ტექნიკური სამუშაოების შესრულებას  მსოფლიოში დანერგილი საერთაშორისო სტანდარტებისა და შესაბამისი აგროვადების დაცვით.  პროგრამა ვრცელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტზე, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.  პროგრამაში რეგისტრაცია მიმდინარე წლის მარტში დაიწყება.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, პროგრამა ითვალისწინებს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის ტექნიკის თანადაფინანსებას შემდეგი პირობებით: კოოპერატივის მეპაიეთა რაოდენობა უნდა იყოს ბარში, არანაკლებ 10 და ისინი ჯამურად უნდა ფლობდნენ არანაკლებ 20 ჰა სასოფლო-სამეურნეო მიწას.
მაღალი მთის შემთხვევაში ეს რიცხვები ნახევრდება - მეპაიეთა რაოდენობა უნდა შეადგენდეს 5-ს და სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი კი, 10- ჰა-ს.
პროგრამის ფარგლებშიო თანადაფინანსება გაიცემა 50 %-ის ფარგლებში, ხოლო დანარჩენი თანხით კოოპერატივს და მათ მეპაიეებს ექნებათ შესაძლებლობა ისარგებლონ შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამით, სადაც სუბსიდირების სახით სახელმწიფო გაუწევს დახმარებას.

"Access to agricultural equipment is crucial for our farmers" - Otar Shamugia spoke about the new state program for co-financing agricultural machinery for cooperatives.
Today, after the government session, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke to the media representatives about the details and importance of the new state program of co-financing agricultural machinery for agricultural cooperatives.
"Before delivering the details of the program, I would like to brief you on the assistance measures we have been implementing over the years. We see that our farmers need to have access to agricultural equipment.
Therefore, in recent years, we co-financed about GEL 70 million in the initiatives that helped over 2,600 farmers; in 2021-2022, GEL 50 million was allocated upon the initiative of the Prime Minister of Georgia. The program co-financed over 1,200 units of pulling machinery (tractors). We include co-financing in the budget every year. A few weeks before,  we announced the acceptance of applications for co-financing of harvesting equipment.
We have already started to review applications. Over 60 recipients will get financing for purchasing harvesting equipment, including harvesters, which is crucial for farmers. We have budgeted GEL 10 million within the framework of this initiative," stated Mr. Otar Shamugia.
The new program, with a budget of GEL 10 million, will provide farmers with an additional opportunity to obtain new agricultural equipment, enabling them to take various agro-technical, seasonal works in line with international standards. Except for self-governing cities, the program applies to all municipalities in the country. Registration for the program will open in March 2023.
According to the Minister, the initiative provides co-financing of agricultural equipment for cooperatives under the following conditions: the cooperative must have at least ten owners and own a minimum of 20 hectares of agricultural land.
In the case of a high mountain, these figures are halved: the number of shareholders should be 5, and the acreage of agricultural land should be 10 ha.
The program ensures co-financing up to 50%, also the cooperative and its shareholders will benefit from the remaining funds under the preferential agro-credit program., in the form of a state subsidy.