ოთარ შამუგია არაბთა გაერთიანებული საამიროების საგარეო ვაჭრობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს, თანი ბინ აჰმედ ალ ზეიუდის შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია არაბთა გაერთიანებული საამიროების საგარეო ვაჭრობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს, თანი ბინ აჰმედ ალ ზეიუდის შეხვდა. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ საქართველოსა და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფორმება მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გახდება ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავების მიმართულებით.
„ბოლო წლებში, ჩვენ ქვეყნებს შორის სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციით ვაჭრობის დინამიკა მზარდია, თუმცა, კიდევ უფრო დიდი პოტენციალი არსებობს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში, ყოველწლიურად, 15-20 %-ით იზრდება სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის როგორც წარმოება, ასევე ექსპორტი. არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება აღნიშნული მიმართულებით დადებითად აისახება და საშუალებას მოგვცემს, გავაღრმავოთ თანამშრომლობა და მოვიზიდოთ ინვესტიციების სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოების, შემნახველი და გადამმუშავებელი საწარმოების განვითარების, თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის, განახლებადი ენერგიის, გარემოს დაცვის და სხვა არაერთი მიმართულებით, რაც წარმატებული და მომგებიანი იქნება ორივე მხარისთვის“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
არაბთა გაერთიანებული საამიროების საგარეო ვაჭრობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, თანი ბინ აჰმედ ალ ზეიუდიმ თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საამიროებში სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის 85%-ს იმპორტი წარმოადგენს, შესაბამისად, არაბთა გაერთიანებული საამიროების სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, მსგავს შეთანხმებებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. არაბთა გაერთიანებული საამიროები დაინტერესებულია ინვესტიციების განხორციელებით ისეთი მიმართულებით, რაც ხელს შეუწყობს სასურსათო უსაფრთხოებას, კლიმატის ცვლილების შერბილებას და სხვა მნიშვნელოვანი გამოწვევების დაძლევას.
შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ, რომ როგორც აგრარული, ასევე გარემოსდაცვითი მიმართულებებით საინვესტიციო შესაძლებლობების დეტალურად განხილვის მიზნით, ახლო მომავალში, საქართველოს არაბთა გაერთიანებული საამიროების ბიზნესსექტორის წარმომადგენელთა დელეგაცია ეწვევა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხრიდან პროცესს კოორდინაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გაუწევს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, საქართველოს ელჩი არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში პაატა კალანდაძე, საქართველოში არაბთა გაერთიანებული საამიროების ელჩი აჰმედ იბრაჰიმ ალ ნუაიმი, არაბთა გაერთიანებული საამიროების სამთავრობო დელეგაციის და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets His Excellency, Mr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Minister of State for Foreign Trade of the United Arab Emirates.
Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia met with His Excellency Mr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Minister of State for Foreign Trade of the United Arab Emirates.
As mentioned,  signing the free trade agreement between Georgia and the United Arab Emirates will be a crucial step forward to increase bilateral trade and economic cooperation.
"In recent years, the trade patterns of agricultural commodities have been increasing between our countries, although, there is much more potential.
The agricultural production and exports increase annually by 15-20%  in Georgia. The free trade agreement with the United Arab Emirates will have a positive effect in the mentioned area and will enable us to strengthen cooperation and attract investments toward the production of agricultural products, the development of storage and processing enterprises, also the adoption of modern technologies and the introduction of renewable energy, environmental protection, and many other areas, that will be successful and beneficial for both sides" said Mr. Otar Shamugia.
Mr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi emphasized the importance of the free trade agreement, noting that 85% of agricultural products are imported into the Emirates.
According to Mr.  Ahmed Al Zeyoudi, similar Agreements play a crucial role in ensuring the food security of the United Arab Emirates, and the UAE is interested in making investments to ensure food security, mitigate the effects of climate change and overcome other challenges in the fields.
The parties agreed, that the representatives of the business sector of the United Arab Emirates will visit Georgia shortly to discuss in detail the investment opportunities in both agrarian and environmental directions. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture will coordinate the visit of the Arab Delegation.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili, the Ambassador of Georgia to the United Arab Emirates Mr. Paata Kalandadze, the Ambassador of the United Arab Emirates to Georgia Mr. Ahmed Ibrahim Al Nuaimi, representatives of the government delegation of the United Arab Emirates, and business sector attended the meeting.