ოთარ შამუგია: „დღეს, არსებული ვითარების ანალიზით, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ხორბლის ექსპორტის აკრძალვა მოვხსნათ ვადაზე ადრე“
„ხორბლის და ქერის ექსპორტის შეჩერების შესახებ 2022 წლის ზაფხულში მიღებული გადაწყვეტილება არსებული ვითარებიდან გამომდინარე მივიღეთ და მიზნად ისახავდა, ქვეყანაში წარმოებული პროდუქცია მთლიანად მოხმარებოდა ადგილობრივ მოთხოვნას. სასურსათო უსაფრთხოების რისკების გათვალისწინებით,  ეს გადაწყვეტილება იყო გამართლებული. შემდეგ, რამდენიმე თვეში, ქერთან მიმართებაში ეს შეზღუდვა მოვხსენით. დღეს, არსებული ვითარების ანალიზით, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ხორბალთან მიმართებაშიც მოიხსნას შეზღუდვა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მიღებული გადაწყვეტილება ხელს შეუწყობს ფერმერებს, თავისუფალ სავაჭრო ურთიერთობებში, თავისუფალ სავაჭრო სივრცეში მოახდინონ არსებული ხორბლის რეალიზაცია, რადგან სასურსათო უსაფრთხოების ნაწილში არ დგას არანაირი უზრუნველყოფის რისკი, ქვეყანაში არსებობს როგორც ფქვილის, ასევე ხორბლის მარაგები, დაახლოებით, 2-3 თვის; 3 თვის შემდეგ კი, ახალ მოსავალს ველოდებით.
„ყოველივე აქედან გამომდინარე, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ხორბლის ექსპორტის აკრძალვა მოვხსნათ ვადაზე ადრე; ჩვენ აკრძალვა გვქონდა ივლისამდე და დღეს, არსებული მდგომარეობით, მიზანშეწონილად ვთვლით, რომ ეს აკრძალვა მოვხსნათ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: ‘’Considering the current situation, we decided to lift the ban on the export of wheat in advance,".
’With the most recent analysis of the given circumstances, we decided to lift the ban on the export of wheat in advance," stated the Minister.
"We made the decision to suspend the export of wheat and barley in the summer of 2021 based on the given situation, which aimed to ensure that the locally produced products would serve the local demand. Considering food security threats, our decision was reasonable. After a few months, we lifted the ban on barley. Today, after reviewing the existing circumstances, we decided to lift the restriction on wheat as well," stated Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to the Minister, the decision will assist farmers in selling their wheat in the free trade zone, as long as there is not a security threat to food security, and there are supplies, and domestic reserves of both flour and wheat in the country for 2-3 months; after 3 months, we are expecting a new harvest, noted the Minister.
"As a result, we decided to lift the wheat export embargo three months ahead of its original projected end in July, also, given the current circumstances, we believe it is reasonable to lift the ban," Mr. Otar Shamugia said.