საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 6 აპრილიდან ხორბლის ექსპორტზე შეზღუდვა მოიხსნა
მეხორბლე ფერმერებისთვის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება - 6 აპრილიდან ხორბლის ექსპორტზე დაწესებული დროებითი შეზღუდვა მოიხსნა.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წელს, რეგიონში შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, სასურსათო უსაფრთხოების გაზრდილი რისკის გათვალისწინებით, საქართველოს მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება ხორბლისა ექსპორტის დროებით შეზღუდვის დაწესებასთან დაკავშირებით. იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ ქვეყანაში სასურსათო უსაფრთხოების, მათ შორის, ხორბლის დეფიციტის რისკი არ დგას, მთავრობამ მიიღო შესაბამისი გადაწყვეტილება - ექსპორტზე დაწესებული დროებითი შეზღუდვა მოხსნილია.
ფერმერებს შესაძლებლობა აქვთ მოსავლის რეალიზაცია მოახდინონ, როგორც საერთაშორისო, ასევე, ადგილობრივ ბაზრებზე.

Under the decision of the Government of Georgia, the restriction on the export of wheat was lifted from April 6.
Upon the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Government of Georgia decided to remove a temporary restriction on the export of wheat from April 6, aiming to assist wheat producers in selling their harvest.
Considering the situation in the region and the increased risk to food security, the Government of Georgia decided to impose a temporary restriction on the export of wheat in 2022. However, since there is no threat to food security in the country or the wheat shortage, the Government has made an appropriate decision to lift the temporary export ban.