გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სამინისტროს 2022 წლის საქმიანობის ანგარიშს პარლამენტში წარადგენს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია საქართველოს პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ 2022 წელს განხორციელებული საქმიანობის შედეგებს, არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო ხედვებს წარადგენს.
„სანამ უშუალოდ ანგარიშის წარმოდგენის ნაწილზე გადავალ, მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ქვეყანაში, ისევე როგორც მთელ მსოფლიოში, ეკონომიკური განვითარება და პარალელურად გარემოს დაცვა, მისი მდგრადობის შენარჩუნება, ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენება მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს; სწორედ ამიტომ, ყველა აქტივობა, პროგრამა და ღონისძიება, რომელსაც ვგეგმავთ და ვახორციელებთ, ერთი მხრივ, მიმართულია აგრარულ დარგში არსებული პოტენციალის მაქსიმალურად და ეფექტიანად ათვისებისკენ, საერთაშორისო ბაზრებზე მოთხოვნადი, კონკურენტუნარიანი ქართული პროდუქციის წარმოების და რეალიზაციის ხელშეწყობისკენ, ხოლო მეორე მხრივ, მიზნად ისახავს წარმოების განვითარების და ზრდის პარალელურად, მაქსიმალურად დაცული იყოს ჩვენი გარემო, დაცული იყოს წყლის, მიწის, ტყის რესურსი ზეწოლისგან და დაზიანებისგან. გარემოსდაცვითი პოლიტიკის თანმიმდევრულმა განხორციელებამ უნდა უზრუნველყოს ქვეყნის მდგრადი და დაბალანსებული განვითარება. ყოველივე ზემოაღნიშნულით ჩვენ დავაკმაყოფილებთ იმ სტანდარტებს, რომელსაც საერთაშორისო საზოგადოება აწესებს“, - განაცხადა მინისტრმა.
ოთარ შამუგიამ სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ რეგიონში შექმნილი ვითარება, რთული გამოწვევაა მთელი მსოფლიოსთვის.
„თითოეული ჩვენგანი იზიარებს მდგომარეობის სიმძიმეს, რაც გამოწვეულია რუსეთის ჯარების უკრაინაში შეჭრით. ამ მოცემულობაში ჩვენ გვაქვს კიდევ უფრო მეტი პასუხისმგებლობა, რომ ქვეყნის ინტერესები იყოს დაცული, შევინარჩუნოთ მშვიდობა, არ შეგვექმნას რთული პოლიტიკური, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა და შევძლოთ წინსვლა, მათ შორის, მთავარი მიზნისკენ, ევროინტეგრაციისკენ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia presents the Activity Report 2022 of the Ministry to the Parliament
Within the frames of the ‘’Ministerial Hour’’, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia is presenting the results of the activities carried out by the Ministry in 2022 and highlighting current challenges and future visions in the Parliament of Georgia.
"Before going directly to the presentation of the report, I would like to emphasize that economic development, and at the same time, the protection of the environment, maintaining its sustainability, including the rational use of natural resources represent an important challenge for our country and the whole world. Therefore, all the activities, programs, and events that we plan and implement, on the one hand, are aimed at maximally and effectively utilizing the potential of the agricultural sector, promoting the production and sale of competitive Georgian products that are in demand on international markets, and on the other hand, we seek to safeguard our environment to the greatest extent possible and protect our water, land, and forest resources from pressure and damage while developing and expanding our production. Consistent implementation of the environmental policy should ensure sustainable and balanced development of the country. With all of the above in mind, we will meet the standards set by the international community," said the Minister.
The Minister noted that the situation in the region is an enormous challenge for the whole world.
"Each of us shares the gravity of the situation caused by the Russian invasion of Ukraine. In this context, we have even more responsibility to protect the interests of the country, maintain peace, avoid a difficult political, and socio-economic situation, and keep moving towards our primary goal- European integration", said Mr. Shamugia.