ოთარ შამუგია, ვაშინგტონში, USAID-ის ადმინისტრატორის მოადგილეს ევროპისა და ევრაზიის ბიუროში ერინ ელიზაბეტ მაკკიისს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ამერიკის შეერთებულ შტატებში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ადმინისტრატორის მოადგილეს ევროპისა და ევრაზიის ბიუროში, ერინ ელიზაბეტ მაკკიისს შეხვდა.
როგორც ოთარ შამუგიამ შეხვედრაზე აღნიშნა, აშშ-ის, როგორც საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორის მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობის, სოფლის განვითარების და გარემოს დაცვის მიმართულებით განხორციელებულ ღონისძიებებში. USAID-თან მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობის გამოცდილება არსებობს არაერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებით, როგორებიც არის: წყლის რესურსების მართვა, დაცული ტერიტორიების განვითარება, სურსათის უვნებლობისა და ფიტოსანიტარიის მიმართულებებით გაწეული მხარდაჭერა, თხილის სექტორის ხელშეწყობა და სხვა არაერთი პროექტი, რაც გასულ წლებში განხორციელდა და ამ ეტაპზეც გრძელდება.
„მოხარული ვარ, რომ აშშ-ში ჩემი წინა ვიზიტის ფარგლებში განხილული საკითხები, რაც უკავშირდებოდა ღვინის პოპულარიზაციასა და ცნობადობის ამაღლებაში ხელშეწყობას, უკვე აისახა USAID-ის პროექტებში. ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ პროექტის განმახორციელებელ გუნდთან და ველოდებით ხელშესახებ პროგრესს. ასევე აქტიურად ვთანამშრომლობთ საქართველოში USAID-ის ადგილობრივ გუნდთან, რომელსაც ბატონი ჯონ პენელი ხელმძღვანელობს და, ვფიქრობთ, გვექნება კიდევ უფრო მეტი თვალსაჩინო წარმატების მაგალითი როგორც დარგის კონკურენტუნარიანობის ამაღლების, ასევე პროდუქციის ექსპორტის ზრდის კუთხით, განსაკუთრებით, აშშ-ის და სხვა სტრატეგიული პარტნიორი ქვეყნების ბაზრებზე“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც ერინ ელიზაბეტ მაკკიისმა აღნიშნა, აშშ-ის საქართველოსთან 30 წლიანი თანამშრომლობა განსაკუთრებით ნაყოფიერია სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის მიმართულებით.
„ჩვენ გავაგრძელებთ მხარდაჭერასა და პარტნიორობას თქვენთან, რადგან ძლიერი თქვენ, ნიშნავს ძლიერ ჩვენს. ჩვენ ხელს შევუწყობთ საქართველოს ეკონომიკურ ძლიერებას და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციას”, - განაცხადა ერინ ელიზაბეტ მაკკიისმა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ბიოწარმოების ხელშეწყობის პროგრამებზე, ფერმერების მხარდაჭერაზე თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის, ბუნებრივი რესურსების რაციონალურ გამოყენებისა და მართვის მიმართულებებით; ასევე, ეკოტურიზმში ინვესტიციების განხორციელების მნიშვნელობაზე.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, ახალი მასშტაბური პროგრამის - „ძლიერი სოფლის პროგრამა“ (2022-2027) ფარგლებში, 23.7 მილიონ აშშ დოლარზე მეტი მოხმარდება საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ვაშინგტონში ამერიკის შეერთებულ შტატების სოფლის მეურნეობის მდივნის ოფიციალური მოწვევით იმყოფება.
ერინ ელიზაბეტ მაკკიისთან გამართულ შეხვედრას, მინისტრ ოთარ შამუგიასთან ერთად, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ამერიკის შეერთებულ შტატებში დავით ზალკალიანი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia met with Erin Elizabeth McKee, Assistant Administrator of the United States Agency for International Development for Europe and Eurasia in Washington, D.C.
Within the framework of a working visit to the United States of America, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia met Mrs. Erin Elizabeth McKee, Assistant Administrator of the United States Agency for International Development for Europe and Eurasia.
According to Mr. Shamugia, the support of the United States as a strategic partner of Georgia is critical in implementing agricultural, rural development, and environmental protection initiatives.
Many years of successful cooperation with USAID have yielded fruitful results in several important areas, such as water resource management, development of protected areas, support provided in the food safety and phytosanitary fields, promotion of the hazelnut sector, and several other projects that have been implemented and are still in progress.
"I am pleased that the issues discussed during my previous visit to the United States, which were related to the promotion of wine and the promotion of awareness, have already been reflected in USAID projects. We are actively collaborating with the project implementation team and anticipate tangible progress. We are also actively cooperating with the USAID local team in Georgia, led by Mr. John Pennell, and we believe we will have more visible examples of success, both in terms of increasing competitiveness in the industry and expanding exports of products, mainly to markets in the United States and other strategic partner countries.- said Mr. Otar Shamugia.
According to Erin Elizabeth McKees, 30 years of U.S. partnership with Georgia has been particularly fruitful in agricultural and environmental protection areas.
"We will continue to support and cooperate with you because your strength means our strength. We will advocate for Georgia's economic strength and integration into Euro-Atlantic structures," Mrs. Erin Elizabeth McKees stated.
The discussion focused on initiatives encouraging organic farming production, assisting farmers with adopting contemporary technology, supporting rational use and management of natural resources, and the need to invest in ecotourism.
It should be noted that, with the support of the U.S. Agency for International Development (USAID), more than 23.7 million U.S. dollars will be used to improve the socioeconomic condition of the population of the villages adjacent to the occupation line under the new large-scale program – "Resilient Communities Program" (2022-2027).
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia paid a visit to Washington at the official invitation of the Secretary of Agriculture of the United States of America.
Minister Otar Shamugia, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the United States of America Mr. Davit Zalkaliani, and First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili attended the meeting with Erin Elizabeth McKee.