გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მარცვლეულის მწარმოებელთა ასოციაციის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია მარცვლეულის მწარმოებელთა ასოციაციის წარმომადგენლებს შეხვდა, სადაც ხორბლის დარჩენილი ადგილობრივი მარაგებისა და წლევანდელი ახალი მოსავლის დაბინავების საკითხები განიხილა.
მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფოს მხარდაჭერის ფარგლებში, 2 წლის განმავლობაში ხორბლის თვითუზრუნველყოფის ნაწილში მოსავლიანობა 60%-ით გაიზარდა და მარცვლეულის წარმოების ზრდის პოზიტიური დინამიკა მომავალშიც შენარჩუნდება, რაც სამინისტროს მიერ გატარებული თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგია.
აღსანიშნავია, რომ 4 ათასზე მეტი მარცვლეულის მწარმოებელი ფერმერი სარგებლობს შეღავათიანი აგროკრეტით, სადაც მიმდინარე ხარჯების დაფინანსების მიზნობრიობით გაცემული სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას სოფლის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში დაფინანსებულია შემნახველი ინფრასტრუქტურის მოწყობა; ასევე, სასოფლო-სამეურნეო, მათ შორის მოსავლის ამღები ტექნიკა.
„სახელმწიფო ყოველთვის მხარში უდგას ფერმერებს და ახლაც აქტიურად მუშაობს, რათა ახალი მოსავლის აღება და რეალიზაცია ფერმერებმა შეუფერხებლად განახორციელონ. რაც შეეხება ბაზარზე არსებულ ხორბლის ფასს, რამდენიმე თვის წინ, ხორბლის ფასი ადგილობრივ ბაზარზე იყო მაღალი; თუმცა, მოსავლის რეალიზატორებს ჰქონდათ ფასის მატების მოლოდინი, რის გამოც არ მოახდინეს პროდუქციის რეალიზაცია. დღეის მდგომარეობით, ხორბლის ფასი მნიშვნელოვნად არის შემცირებული იმ ფაქტორის გათვალისწინებით, რომ მსოფლიო ბაზარზე დიდ მწარმოებელ ქვეყნებში მოსავალი უპრეცედენტოდ უხვი იყო. ჩვენ უახლოეს პერიოდში ველოდებით ახალ მოსავალს და მნიშვნელოვანია, რომ ფერმერებმა შეძლონ მოსავლის შეუფერხებლად დაბინავება და სათანადო შემოსავლის მიღება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ინტენსიურად იმართება შეხვედრები მარცვლეულის მწარმოებელ, ხორბლისა და ფქვილის ასოციაციის, პურის მწარმოებელთა ასოციაციის და წისქვილკომბინატების წარმომადგენლებთან, რათა მიღწეულ იქნას ისეთი შეთანხმება, რომლის მიხედვითაც შენარჩუნდება პურზე ფასი და პარალელურად, ფერმერები შეძლებენ შეუფერხებლად მოსავლის დაბინავებას.
ყველა ჩართულ პირთან საკითხების საბოლოოდ შეჯერების შემდეგ უახლოეს მომავალში მიღებული იქნება სათანადო გადაწყვეტილება.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the representatives of the Grain Producers Association.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with the representatives of the Grain Producers Association to discuss the issues of storing and handling the leftover local wheat stocks and new crops harvested this year.
According to the Minister, within the state support programs, wheat self-sufficiency increased by 60% in the last two years, and the positive dynamics and increase in grain production will be maintained in the future due to the consistent policy pursued by the Ministry.
More than 4,000 grain-producing farmers benefit from preferential agro-credit, where the interest of the loan for financing current expenses is co-financed by the Rural Development Agency. The state programs provide financing for storage infrastructure and harvesting equipment.
"The state has always supported farmers and is still working hard to ensure farmers harvest and sell their new crops smoothly. Regarding market prices, wheat prices were high in the local market a few months ago. However, wheat sellers expected increased prices and did not sell the products. Wheat prices are much lower due to an unprecedentedly plentiful harvest in the key producing countries on the global market. We anticipate a new harvest shortly; farmers should store their crops without delay and get a decent income'' . said Mr. Otar Shamugia.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture officials hold regular meetings with the representatives of grain producers, wheat and flour associations, bread producers' associations, and mill companies to reach an agreement to keep bread prices stable while allowing farmers to harvest their crops without delay.