ნინო თანდილაშვილმა, საქართველოს პარლამენტში, კანონპროექტებში „ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართის შესახებ“ და „დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ“ შესატანი ცვლილებები წარადგინა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა, საქართველოს პარლამენტში, საკომიტეტო სხდომაზე, კანონპროექტებში „ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართის შესახებ“ და „დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ“ შესატანი ცვლილებები წარადგინა.
აღსანიშნავია, რომ დასრულდა ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების, კერძოდ ფარავნის, აბულის და საღამოს ტბის აღკვეთილების საზღვრების დაზუსტება; ასევე, ცივგომბორის აღკვეთილის სადემარკაციო სამუშაოები.
„სადემარკაციო სამუშაოები ყოველი ახალი დაცული ტერიტორიის შექმნის ან გაფართოების შემდეგ ხორციელდება. ზუსტი საზღვრების დადგენა შესაძლებლობას მისცემს ადგილობრივ მოსახლეობას, საკუთრებაში დაირეგისტრირონ მათ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთები, რომლებიც ეროვნული პარკის გაფართოების შედეგად მოხვდა პარკის საზღვრებში“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად განაგრძობს დაცული ტერიტორიების გაფართოების მიმართულებით მუშაობას. 2022 წელს, დაცული ტერიტორიების ფართობი 116,7 ათასი ჰექტრით გაიზარდა და 912 ათასზე მეტ ჰექტარს შეადგენს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის დაახლოებით 13%-ია.
კომიტეტის სხდომაზე, მინისტრის მოადგილემ, ასევე წარადგინა სხვა ისეთი მნიშვნელოვანი კანონპროექტები, როგორიცაა „შავი ზღვის, ხმელთაშუა ზღვისა და მიმდებარე ატლანტის ოკეანის მცირე ვეშაპისებრთა დაცვის შეთანხმება“, „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ კანონპროექტი; ოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებ მონრეალის 1987 წლის ოქმის კიგალის 2016 წლის ცვლილებიდან გამომდინარე კანონპროექტები; საქართველოს მთავრობის მიერ რატიფიცირებისთვის წარმოდგენილი „ვერცხლის წყლის შესახებ მინამატის კონვენცია“ და მისი თანმდევი კანონპროექტები.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა განაცხადა, აღნიშნული კანონპროექტები პასუხობს ევროკავშირის შესაბამის დირექტივებს და ხელს შეუწყობს ასოცირებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებას.

Nino Tandilashvili submitted Amendments to the Draft Laws on the ‘’Creation and Management of Javakheti Protected Areas", and the ‘’Status of Protected Areas" to the Parliament of Georgia.
At the sitting of the Environmental Protection and Natural Resources Committee, the Parliament of Georgia, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, presented amendments to the draft laws on the ‘’Creation and Management of Protected Areas of Javakheti region ", and the ‘’Status of Protected Areas".
It should be mentioned, that the boundaries were determined for the Protected Areas of Javakheti region, specifically Faravani, Abuli, and Sagamo Lake Managed Reserves; Moreover, the demarcation of boundaries in the Tsiv-Gombori Range has also come to an end.
"Demarcation is carried out after the creation or expansion of each new protected area. Determining the exact boundaries will allow the local population to register their land plots, which fell within the borders of the park as a result of the expansion of the national park", Mrs. Nino Tandilashvili stated.
The Deputy Minister emphasized that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture actively continues to work on the expansion of protected areas. In 2022, the area of protected areas increased by 116.7 thousand hectares and currently covers more than 912 thousand hectares, which is about 13% of the country's territory.
The Deputy Minister also presented other important draft laws, such as "The Agreement on the Conservation of Cetaceans of the Black Sea, Mediterranean Sea and contiguous Atlantic area (ACCOBAMS)", the draft "On State Property"; Draft Amendments to the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer (The 1987 Montreal Protocol), adopted at Kigali on October 15, 2016. "Minamata Convention on Mercury " and other related draft laws were submitted by the Government of Georgia for ratification.
According to Mrs. Nino Tandilashvili, the said draft laws respond to the relevant directives of the European Union and will contribute to the fulfillment of the obligations taken under the EU-Georgia  Association Agreement.