ოთარ შამუგია FAO-ს წარმომადგენელს საქართველოში, რაიმუნდ იელეს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელს საქართველოში, რაიმუნდ იელეს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე პროექტები და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
ოთარ შამუგიამ მადლობა გადაუხადა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას წლების განმავლობაში მჭიდრო თანამშრომლობისთვის. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, FAO სამინისტროს მნიშვნელოვანი პარტნიორია, რომლის მხარდაჭერით სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითრების ხელშემწყობი არაერთი პროექტი ხორციელდება.
„ქვეყანაში აგრარული დარგის განვითარებისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მნიშვნელოვანი თანხები იხარჯება; ასევე დიდია დონორთა მხრიდან აღნიშნული მიმართულების ფინანსური მხარდაჭერა. მეტი შედეგის მისაღწევად, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება პროექტებისა და პროგრამების შემუშავებისა და განხორციელების პროცესში მხარეების კოორდინირებულ მუშაობას. ჩვენთვის დასაფასებელია, რომ FAO-ს ყველა პროექტი სამინისტროს ინტერესებსა და საჭიროებებზეა მორგებული, რაც მათ ეფექტიანობას განაპირობებს. გამომდინარე აქედან, მჯერა, რომ შედეგიანი და წარმატებული იქნება ის ახალი პროგრამებიც, რომელსაც ახლო მომავალში FAO-ს მხარდაჭერით განვახორციელებთ“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის პრიორიტეტებზე ისაუბრეს. ყურადღება გამახვილდა წარმოების ხელშეწყობის, აკვაკულტურის, თხილისა და მეცხოველეობის სექტორების განვითარებასა და სურსათის უვნებლობის საკითხებზე, ასევე, სოფლის განვითარების ხელშეწყობასა და პროცესებში ახალგაზრდების ჩართულობის სტიმულირებაზე.
როგორც გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა საქართველოში რაიმუნდ იელემ აღნიშნა, FAO გააგრძელებს ქვეყანაში სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდაჭერას. საგრანტო პროგრამა, რომელიც სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD IV) ფარგლებში განხორციელდება, მწარმოებლებისთვის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი დახმარება და სტიმული იქნება, რაც რეალურ შედეგებს მოიტანს.
სამუშაო შეხვედრას გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) საქართველოში წარმომადგენლის მოადგილე მამუკა მესხი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების და FAO-ს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia met the FAO representative in Georgia, Raimund Jehle.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) representative in Georgia, Mr. Raimund Jehle. During the meeting, the parties discussed current projects and issues of future cooperation.
Mr. Shamugia thanked the United Nations Food and Agriculture Organization for its long-standing and close cooperation. According to the Minister, FAO is an important partner of the Ministry, assisting the Ministry in implementing many projects intending to promote rural and agricultural development in the country.
"A substantial amount of funds are spent from the state budget for agricultural development in the country; Donor funding is also considered in the mentioned area. Particular importance is attached to the coordinated work of the parties involved in developing and implementing the projects/programs To achieve more results. We appreciate that all FAO projects are tailored to the interests and needs of the Ministry, which determines their effectiveness. Thereupon, we believe that new projects we will launch with the support of FAO soon will be effective and successful," said Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the parties discussed the priorities for future cooperation, Emphasizing the support for production, development of aquaculture, hazelnut and livestock sectors, and food safety field, and promotion of rural development and youth involvement in the mentioned processes.
According to Mr. Raimund Jehle, the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) representative in Georgia, FAO will continue to promote rural and agricultural development in the country. The grant program, which will be implemented within the scope of the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development IV (ENPARD IV), will be another essential source of assistance and incentive for farmers, resulting in tangible outcomes. Mr. Mamuka Meskhi, Assistant FAO Representative in Georgia, and representatives of relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and FAO attended the meeting.