ნინო თანდილაშვილი ბრაზილიის ელჩს საქართველოში ოსვალდო ბიატო ჯუნიორს შეხვდა
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) მხრიდან გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის ფარგლებში შემუშავებული ეკონომიკური ინსტრუმენტის REDD+_ის დაფინანსების მოპოვების საკითხზე, რაშიც ბრაზილიისთვის საქართველოს მხარდაჭერა მნიშვნელოვანი იქნება. საუბარი შეეხო კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) მმართველი ორგანოს 37-ე შეხვედრასაც, რომელიც თბილისში გაიმართება.
„ბრაზილიაში სატყეო სექტორში არსებული გამოწვევები საქართველოსთვის ნაცნობია, ვინაიდან წარსულში ჩვენც გვქონდა ანალოგიური მდგომარეობა, როდესაც ტყეების ჩეხას და მათ გამოყენებას პირადი მიზნებისთვის ხშირი ხასიათი ჰქონდა. ამ პრაქტიკის შესაცვლელად, არაერთი საკანონმდებლო ცვლილება განვახორციელეთ, ასევე მივიღეთ დაფინანსება კლიმატის მწვანე ფონდისგან. ამასთან ერთად, საქართველოს მთავრობა აქტიურად ახორციელებს ტყის მართვის ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას, რათა თავიდან ავიცილოთ ტყეების უკანონო ჩეხა”, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებზეც იმსჯელეს.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, საქართველო ისწრაფვის ევროკავშირში ინტეგრაციისკენ, თუმცა, ამავე დროს, ძალიან მნიშვნელოვანია პარტნიორ ქვეყნებთან თანამშრომლობის გაღრმავება.
ბრაზილიის ელჩმა საქართველოში ოსვალდო ბიატო ჯუნიორმა ყურადღება გაამახვილა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობის საკითხებზე, მათ შორის, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების ექსპორტ-იმპორტის გაზრდის შესაძლებლობებზე.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ

Nino Tandilashvili meets the Ambassador of Brazil to Georgia Oswaldo Biato Júnior.
During the introductory meeting, the parties focused on obtaining the important instrument for financing -REDD+ developed by the Green Climate Fund (GCF) within the United Nations Framework Convention on Climate Change, in which Georgia's support will be essential for Brazil. The conversation touched upon the 37th Board meeting of the Green Climate Fund (GCF), which will be held in Tbilisi.
"The challenges in the forestry sector in Brazil are familiar to Georgia since we had a similar situation in the past years when deforestation and the use of trees for personal purposes were frequent. Thus, we have implemented several legislative amendments and received funding from the Green Climate Fund to change this practice. Moreover, the Government of Georgia is actively adopting effective mechanisms for forest management to prevent illegal cutting of forests", said Mrs. Nino Tandilashvili.
During the meeting, the parties discussed the prospects of deepening cooperation between the two countries in the agricultural area.
According to the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Georgia aspires to join the European Union; however, at the same time, it is essential to deepen cooperation with partner countries.
The Ambassador of Brazil to Georgia, Mr. Osvaldo Biato Jr., focused on the importance of cooperation between the two countries in agriculture, including the possibilities of increasing the export and import of agricultural products.
Representatives of relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.