სურსათის მსოფლიო დღე ზუგდიდში აღინიშნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ასევე, საქართველოს პარლამენტის ჩართულობით და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მხარდაჭერით, ქ.ზუგდიდში სურსათის მსოფლიო დღე აღინიშნა.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი დაესწრო.
„სურსათის მსოფლიო დღეს ყოველწლიურად, სხვადასხვა რეგიონში, ადგილობრივ ფერმერებთან ერთად აღვნიშნავთ. ჩვენ ყველას კარგად გვესმის წლევანდელი გზავნილის მნიშვნელობა. წყალი არის რესურსი, რომლის გარეშეც ცხოვრება შეუძლებელია. ჩვენ უნდა მოვუფრთხილდეთ წყალს და კარგად გავიაზროთ ამ რესურსის დაცვის აუცილებლობა”, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ გაეროს ინიციატივით, სურსათის მსოფლიო დღე, ყოველწლიურად, 150 ქვეყანაში აღინიშნება. მიმდინარე წელს, მსოფლიო საზოგადოებამ ამ დღის აღნიშვნა მთავარი გზავნილით „წყალი არის სიცოცხლე, წყალი არის საკვები“ აირჩია და ისეთი სასიცოცხლო რესურსის დასაცავად გაერთიანდა როგორც მტკნარი წყალია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, კახა კაკაბაძემ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას, ყურადღება სოფლის მეურნეობის ეფექტიანი განვითარებისთვის წყლის რესურსების სწორი მართვის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის, მთავრობის, ადგილობრივი ხელისუფლების, ევროკავშირის, სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), შვეიცარიის რეგიონული თანამშრომლობის, საერთაშორისო და პარტნიორი ორგანიზაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„სურსათის მსოფლიო დღე კიდევ ერთხელ გვაძლევს შესაძლებლობას, გავიხსენოთ, რომ სურსათი არ უნდა ვაწარმოოთ ისე, რომ ზიანი მივაყენოთ ბუნებას, წყალს. ჩვენ ყველამ კარგად ვიცით, წყლის რესურსები ნელ-ნელა მცირდება. წყალი არ არის ამოუწურავი რესურსი; ჩვენ უნდა მოვუფრთხილდეთ ბუნებას. სწორედ ეს არის ამ დღის ერთ-ერთი მიზანი“, - განაცხადა FAO-ს წარმომადგენელმა საქართველოში, რაიმუნდ იელემ.
„დღევანდელი დღის ძირითადი მესიჯი არის სუფთა წყლის და წყლის რესურსების მნიშვნელობა. ამ დღეს საქართველოს პარლამენტი და კანონმდებლები ვხვდებით წყლის რესურსების მართვის ახალი კანონით, რომელიც უკვე მიღებულია“, - აღნიშნა პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნინო წილოსანმა.
სურსათის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ღონისძიების ფარგლებში, დადიანების სასახლის ბაღში მოეწყო ადგილობრივი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გაყიდვა, ხორბლის ჯიშების გამოფენა; ამავე ტერიტორიაზე განთავსდა საინფორმაციო კუთხეები სურსათის უვნებლობის, სურსათის დანაკარგებისა და ნარჩენების მართვის შესახებ. გაიმართა დაჯილდოება ნომინაციაში „სურსათის გმირი“, მოეწყო სახალისო საინფორმაციო აქტივობები ბავშვებისთვის და კონცერტი ადგილობრივი შემსრულებლების მონაწილეობით .
მსოფლიო სურსათის დღე ქ.ზუგდიდში ევროკავშირისა და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს მხარდაჭერით აღინიშნა.
აღსანიშნავია, რომ ყოველწლიურად, ქვეყნების მთავრობები, სამოქალაქო სექტორი, ბიზნეს-სექტორი, მედია და მოსახლეობა, სურსათის მსოფლიო დღის ფარგლებში, სასურსათო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი გზავნილების გარშემო ერთიანდებიან.
„წყალი არის სიცოცხლე, წყალი არის საკვები“ - ამ გზავნილით, წელს FAO-მ საზოგადოების ყურადღება პლანეტის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან რესურსზე გაამახვილა. მტკნარი წყალი ამოწურვადი რესურსია. მის მოხმარებასთან დაკავშირებით საჭიროა სასწრაფო ზომების მიღება, რადგან 2050 წლისათვის, პლანეტაზე მოსახლეობის ზრდასთან ერთად, წყლის მოხმარება, გლობალურად, შესაძლოა, სამჯერ გაიზარდოს. პროდუქტების შეძენისას ინფორმირებული გადაწყვეტილებების მიღება, ნაკლები წყლის ხარჯვა, წყალდიდობებისა და დაბინძურების პრევენცია ის ზომებია, რითაც შესაძლებელია, წყლის დაზოგვაში ჩვენი წვლილი შევიტანოთ. ეს აქტივობები მნიშვნელოვანია უკეთესი წარმოების, უკეთესი კვების, უკეთესი გარემოს და უკეთესი ცხოვრების მისაღწევად.

World Food Day was celebrated in Zugdidi.
World Food Day was marked in Zugdidi with the participation of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Parliament of Georgia, and through the support of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO).
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, attended the event.
"We annually commemorate World Food Day with local farmers in different regions of Georgia. We all understand the importance of this year's message. Water is an essential resource for life; therefore, life is impossible without water. We must safeguard water and recognize the importance of protecting this vital resource.", Mrs. Nino Tandilashvili said.
Every year, World Food Day is observed in 150 countries on the initiative of the United Nations.
This year, the world community celebrated this day with the main message " Water is Life, Water is Food. - Leave no one behind, " thus united to protect such a vital resource as fresh water.
In his remarks, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Kakha Kakabadze, emphasized the importance of properly managing water resources for effective agricultural development.
The representatives of the Parliament of Georgia, government, local government, European Union, Food and Agriculture Organization (FAO), Swiss regional cooperation, and international and partner organizations attended the event.
"World Food Day reminds us once again that we should not produce food in a way that harms nature and water. We are all aware that water supplies are gradually decreasing. Water is not an inexhaustible resource; We must take care of nature. This is one of the objectives for today." said FAO representative in Georgia, Mr. Raimund Jehle.
"The main message of today is the importance of clean water and water resources. The Parliament of Georgia and the legislators are meeting this day with the new law on water resources management, which has already been adopted," said Mrs. Nino Tsilosani, Chair of the Agrarian Issues Committee of the Parliament.
The sale of local agricultural products and an exhibition of wheat varieties, including corners for information on food safety, food losses, and waste management, was organized in the garden of the Dadiani palace as part of World Food Day.
The event also embraced an award ceremony in the "Food Hero" nomination, fun, informational activities for children, and a concert with the participation of local artists.
World Food Day was celebrated in Zugdidi with the support of the European Union and the Swiss Agency for Development and Cooperation.
Every year, during World Food Day, the governments of different countries, civil society, industry, the media, and the general public unite around essential messages related to food security.
With the message "Water is life, Water is food," FAO focused public attention on one of the most essential resources on the planet this year. Fresh water is an exhaustible resource. It is necessary to take urgent measures to reduce water consumption because, by 2050, the worldwide water demand may triple due to population expansion.
Making informed decisions about the products we buy, wasting less water, and preventing flooding, disasters, and pollution are easy ways to contribute to saving water. These activities are crucial to achieving better production, nutrition, environment, and life.