იური ნოზაძე კავკასიის ეკო-კორიდორის ფონდის (ECF) II ფაზის რეგიონული საკონსულტაციო ფორუმის ყოველწლიურ შეხვედრას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ კავკასიის ეკო-კორიდორის ფონდის (ECF) II ფაზის რეგიონული საკონსულტაციო ფორუმის ყოველწლიური შეხვედრა გახსნა. შეხვედრაზე მხარეებმა სამხრეთ კავკასიაში ეკო-კორიდორების პროგრამის ფარგლებში 2022-2023 წლებში მიღწეული პროგრესი განიხილეს და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ პროგრამის განხორციელებაში ჩართულ მხარეებს მადლობა გადაუხადა.
„ეკო-კორიდორების პროგრამის პირველმა ფაზამ შექმნა ლანდშაფტების მდგრადი მართვის და რეგიონული ეკონომიკის განვითარების წარმატებული პრეცედენტი; პროგრამის მეორე ფაზა სამხრეთ კავკასიაში არსებულ ლანდშაფტებში ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციას უზრუნველყოფს. დაცული ტერიტორიების დამაკავშირებელი ეკო-კორიდორების შექმნა, რაც კავკასიის რეგიონში ეკოლოგიური ქსელის განვითარებას შეუწყობს ხელს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ვფიქრობ, აღნიშნული პროგრამა შესაძლებლობას მოგვცემს, 2030 წლისთვის, საქართველოს ტერიტორიის 30% იყოს ეფექტიანად დაცული. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი პარტნიორების, დონორების დახმარებით შევქმნათ დაცული ტერიტორიებისა და მის მიღმა არსებული ტერიტორიების კონსერვაციული ინსტრუმენტები. კავკასიის ეკო-კორიდორების ფონდი სწორედ ერთ-ერთი მათგანია, ვინც ხელს უწყობს ცოცხალი ლანდშაფტების შენარჩუნებას, დაცული ტერიტორიების დამაკავშირებელი ეკო-კორიდორების შექმნას და ასევე რეგიონში საკონსერვაციო ტერიტორიების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის დასაქმებასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
პროგრამა ხორციელდება ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) კავკასიის პროგრამის ოფისის მიერ, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების სამინისტროსა (BMZ) და გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკის (KfW) ფინანსური დახმარებით.
ყოველწლიურ შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის კავკასიის პროგრამის ოფისის ხელმძღვანელი გიორგი სანადირაძე, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი სამსახურების, სომხეთის გარემოს დაცვის სამინისტროს, აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს, საქართველოში გერმანიის საელჩოს, სომხეთში შვეიცარიის საელჩოს წარმომადგენლები.

Yuri Nozadze attends the annual meeting of the Regional Consultative Forum of the Eco-Corridor Fund for the Caucasus (ECF) Phase II.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze, opened the annual meeting of the Regional Consultative Forum of the Eco-Corridor Fund for the Caucasus (ECF) Phase II.
During the meeting, the parties discussed the progress achieved in the South Caucasus in 2022-2023 within the Eco-Corridors Fund program and discussed plans for the future.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture thanked the parties involved in the program.
"The first phase of the Eco-Corridors Fund Program created a successful precedent for sustainable landscape management and regional economic development; The second phase of the program will ensure the conservation of biodiversity in the landscapes of the South Caucasus.
One of the priorities of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is the creation of eco-corridors connecting protected areas, which will contribute to the development of the ecological network in the Caucasus region,
We believe this program will allow us to effectively protect 30% of the territory of Georgia by 2030.
It is essential to create conservation instruments for protected areas and areas beyond them with the support of our partners and donors.
The Eco-Corridor Fund for the Caucasus (ECF) is one of the tools supporting the preservation of living landscapes, the creation of Eco-Corridors connecting protected areas, as well as the employment of the population living in the vicinity of the conservation areas in the region, and the improvement of their socio-economic status," said Mr. Yuri Nozadze.
The ECF program is implemented by the World Wide Fund for Nature (WWF) Caucasus Programme Office with funds provided by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) through the KfW Development Bank.
Mr. Giorgi Sanadiradze, Head of the Caucasus Program Office of the WWF, representatives of the relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Environment of Armenia, the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, the Embassy of Germany in Georgia, and the Embassy of Switzerland in Armenia.