გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია: „დღეს ფერმერის დღეს აღვნიშნავთ! გილოცავთ, ფერმერებო!"
ჩვენი ფერმერების, მეწარმეების, დამსახურებაა ის ფაქტი, რომ შესაძლებლობები, რომელიც აგრარული წარმოების კუთხით ჩვენს ქვეყანას აქვს, სულ უფრო მეტად არის გამოყენებული; შედეგად, გაზრდილია ქართული ხარისხიანი პროდუქციის წარმოების მაჩვენებლები, მეტია ქართულ პროდუქტზე მოთხოვნა, მუდმივად მზარდია ექსპორტი. ქვეყნის ძლიერი ეკონომიკა ჩვენი მეწარმეების და ფერმერების საქმიანობის შედეგია. ამ შედეგის მისაღწევად და ფერმერებისა და მეწარმეების მხარდასაჭერად, სახელმწიფოს მხრიდან უკვე ათეულ წელზე მეტია ხორციელდება ფინანსური, ტექნიკური, თანამედროვე განათლებაზე ხელმისაწვდომობის, საერთაშორისო ბაზრებზე  წვდომის ხელშემწყობი პროგრამები. სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტიციის ჯამურმა მოცულობამ 6,8 მილიარდი ლარი შეადგინა. საიდანაც სახელმწიფო თანადაფინანსება 1,9 მილიარდი ლარია.
სახელმწიფოს მხარდაჭერის და ძლიერი ფერმერული მეურნეობების, თანამედროვე წარმოების შედეგად, ბოლო 10 წლის განმავლობაში, 96%-ით, 4.4 მილიარდ ლარამდეა გაზრდილი დარგში შექმნილი დამატებული ღირებულება, ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტში თითქმის 145%-იანი ზრდა გვაქვს. სულ მალე, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით ჩვენ ისტორიული გადაწყვეტილების მომსწრენი ვიქნებით. ეს იქნება კიდევ ერთი ნაბიჯი ჩვენი ქვეყნის ევროპულ ოჯახში დასაბრუნებლად. ყველა სხვა სიკეთეებთან ერთად, ჩვენი ქართული პროდუქცია, რომელსაც ჩვენი ფერმერები ქმნიან მეტად ცნობადი და მეტად  მოთხოვნადი გახდება ევროპის და არა მარტო ევროპის ბაზარზე.
წარმატებებს გისურვებთ ფერმერებო! თქვენ ქმნით დოვლათს, რომელიც სახელმწიფოს აძლიერებს! თქვენი საჭიროებების გათვალისწინებით, სახელმწიფოს მიერ ინიცირებულია ახალი,  აგროსასურსათო სექტორის განვითარებაზე ორიენტირებული პროგრამები და ეს მიდგომა გვექნება სულ. სახელმწიფო იქნება თქვენი მხარდამჭერი ქართული წარმოების ზრდის და გაძლიერების საქმეში“.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia: "Today we celebrate Farmer's Day!" Congratulations, farmers!"
''Thanks to our farmers and entrepreneurs, our country's potential for agricultural production is being used more and more. As a result, indicators of the quality of Georgian production have improved, the demand for Georgian products has grown, and exports are constantly increasing.
The efforts of our entrepreneurs and farmers have contributed to the country's strong economy. For more than ten years, the state has been implementing programs to achieve this result and assist farmers and entrepreneurs in gaining access to financial and technical resources, contemporary education, and international markets.
The total investment in the agricultural sector amounted to GEL 6.8 billion, out of which the state co-financing is GEL 1.9 billion. As a result of state assistance, robust farms, and modern production, the added value generated in the field has increased by 96% to GEL 4.4 billion over the last ten years, and Georgian agro-food exports have increased by over 145%. Moreover, we will witness a historic decision regarding the EU candidate status soon, which will be another step towards reuniting our country with the European family. Apart from all other good things, our Georgian products, produced by our farmers, will become increasingly recognizable and in demand on the European market, not only in Europe.
Best of luck to farmers! You create wealth that strengthens the state! Considering your needs, the state has initiated new programs focused on developing the agro-food sector, and we will embrace this approach throughout. The state will assist you in expanding and enhancing Georgian production."