გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მსოფლიო ბანკის პროექტის „პლასტიკით დაბინძურების დიაგნოსტიკა და ტექნიკური დახმარება“ პრეზენტაცია გაიმართა
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო. პრეზენტაცია მსოფლიო ბანკის მრჩეველმა პლასტიკის დაბინძურების პრევენციის საკითხებში კლაუს სატლერიმ წარმოადგინა.
მსოფლიო ბანკის ახალი პროექტი მიზნად ისახავს მდინარე რიონის აუზში და მის შენაკადებში (მდინარეები: ფიჩორა, ტეხურა, ყვირილა, ძირულა, ცხენისწყალი) პლასტიკით დაბინძურების წერტილების იდენტიფიცირებას და პლასტიკის რაოდენობის შეფასებას. პროექტი ასევე მოიცავს საკანონმდებლო და პოლიტიკის დოკუმენტების ანალიზს, რათა მდინარეების დაბინძურების მდგომარეობის გაუმჯობესების კუთხით შემუშავდეს შესაბამისი რეკომენდაციები. შედეგად, ერთი მხრივ, სამინისტროს ექნება დეტალური ინფორმაცია დაბინძურების შესახებ და, მეორე მხრივ, რეკომენდაციები საუკეთესო ევროპული პრაქტიკის დასანერგად.
„აღსანიშნავია, რომ ქვეყანაში უკვე გადადგმულია ქმედითი ნაბიჯები პლასტიკის ნარჩენების პრევენციის კუთხით. გვაქვს ტექნიკური რეგლამენტი, შემუშავებულია პლასტიკის ნარჩენების პრევენციის ეროვნული პროგრამა. ახალი პროექტი მნიშვნელოვანია პლასტიკით დაბინძურების პრობლემის აღმოფხვრისთვის. მოგეხსენებათ, პლასტიკით დაბინძურება საფრთხეს უქმნის როგორც მდინარეებს, მთლიანად ეკოსისტემას, ასევე მოსახლეობის ჯანმრთელობას. ახალი პროექტი ჩვენი მიზნების შესრულებაში მნიშვნელოვნად დაგვეხმარება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
პროექტის „პლასტიკით დაბინძურების დიაგნოსტიკა და ტექნიკური დახმარება“ ინიციატორია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო. პროექტს, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანია (COWI) და ადგილობრივი პარტნიორი კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი (REC Caucasus) განახორციელებენ.
შეხვედრას ესწრებოდნენ მსოფლიო ბანკის, საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანიის (COWI), კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) წევრები, პროექტში ჩართული ექსპერტები და სამინისტროს შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the presentation of the World Bank project "Diagnosis of Plastic Pollution and Technical Assistance".
Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, attended the event.
Mr. Klaus Sattler, the World Bank's Adviser on plastic pollution prevention, delivered a presentation of the new project, which aims to identify points of plastic pollution in the basin of the Rioni River and its tributaries (rivers: Pichora, Tekhura, Khvrila, Dzirula, Tstskenistskali) and estimate the amount of plastic. The project also includes the analysis of legislative and policy documents, aiming to develop relevant recommendations for reducing river pollution. Consequently, the Ministry will have thorough information on pollution, on the one hand, and recommendations for applying the best European practices on the other.
"We should mention that the country has already taken effective steps to prevent plastic waste. We have technical regulations, and a national plastic waste prevention program has been developed. The new project is important to tackle the problem of plastic pollution. As you know, plastic pollution poses a threat to rivers, the ecosystem as a whole, and the health of the population. The new project will significantly help us to fulfill our goals", said Mr. Solomon Pavliashvili.
The project "Diagnosis of Plastic Pollution and Technical Assistance" was initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. The project, funded by the World Bank, will be implemented by an International Consulting Company (COWI) and a local partner, the Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC Caucasus).
The members of the World Bank, the International Consulting Company (COWI), the Regional Environmental Center for the Caucasus (REC Caucasus), experts involved in the project, and representatives of relevant departments of the Ministry attended the meeting.