გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე საქართველო-ჩინეთის სინძიანის პროდუქციის რიგით მე-9 გამოფენის გახსნის ღონისძიებას დაესწრო
იური ნოზაძემ საქართველოსა და ჩინეთს შორის მჭიდრო ურთიერთობებზე გაამახვილა ყურადღება, გამოფენის მონაწილეებს წარმატებები უსურვა და ბიზნესკავშირების დამყარებისთვის მსგავსი ღონისძიებების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
„საქართველო რეგიონში პირველი ქვეყანაა, რომელმაც  ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება გააფორმა, რაც კიდევ უფრო მეტ სტიმულს აძლევს მეწარმეებს, იმპორტიორებსა და ექსპორტიორებს; ამასთან, ზრდის საქართველოში საინვესტიციო გარემოს მიმზიდველობას. ჩვენი სამინისტროს მხარდაჭერით, ქართველი მეწარმეები ჩინეთის  ყველა მნიშვნელოვანი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობენ, რაც კავშირების გამყარებას უწყობს ხელს. აღნიშნული გამოფენა ასევე მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი იქნება როგორც  ქვეყნებს შორის ურთიერთობების  გაღრმავების, ასევე სხვადასხვა მიმართულებით წარმატებული თანამშრომლობისთვის“, - აღნიშნა იური ნოზაძემ.
გამოფენის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ჩინეთის სინძიან-უიგურის ავტონომიური რეგიონის მთავრობის მეთაურის მოადგილე კაიზაიერ აბუდუკერემუმ და  ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ელჩმა, ჭოუ ციენიმ.
აღინიშნა, რომ ჩინეთსა და საქართველოს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების ძალიან ძლიერი საფუძველი არსებობს. აბრეშუმის გზით დაწყებული მეგობრობა, დღეს უკვე ახალ სიმაღლეებს აღწევს. მსგავსი გამოფენები ხელს უწყობს ინიციატივით  - „ერთი სარტყელი ერთი გზა“  შექმნილი შესაძლებლობების მაქსიმალურ გამოყენებას, ორმხრივი კავშირების გაღრმავებას, რაც ბიძგს აძლევს ჩვენი ქვეყნების ეკონომიკურ განვითარებას და ზრდას. ქვეყნებს შორის გააქტიურებული ურთიერთობები და თანამშრომლობა, აუცილებლად მოიტანს კარგ შედეგებს.
ღონისძიებას სინძიანის საერთაშორისო ვაჭრობის ხელშეწყობის საბჭოს და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო ეროვნული პალატის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„საქართველო-ჩინეთის სინძიანის პროდუქციის რიგით მე-9 გამოფენა“ 6-8 დეკემბერს, გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“  მე-4 და მე-5 პავილიონებში ტარდება. გამოფენაზე წარმოდგენილია ჩინეთის სინძიანის რეგიონში წარმოებული პროდუქცია: ღვინო და ალკოჰოლური სასმელები, ხილის წვენები, მშრალი ხილი, სუნელები, ტექსტილი და  მსუბუქი მრეწველობის პროდუქცია, სასუქები და სხვა.

Yuri Nozadze attended the opening ceremony of the Georgia-China Xinjiang commodity exhibition.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze attended the opening ceremony of the Georgia-China Xinjiang 9th  commodity and trade expo.
Mr. Yuri Nozadze underlined the close relations between Georgia and China, wished participants success, and emphasized the role of similar events in establishing business relations.
"Georgia is the first country in the region to sign a Free Trade Agreement with China, which provides even more incentives to entrepreneurs, importers, and exporters. At the same time, it increases the attractiveness of the investment environment in Georgia. With the support of our Ministry, Georgian entrepreneurs participate in international exhibitions of all important Chinese agricultural products, wine, and alcoholic beverages, which helps them to strengthen ties. This exhibition will also help to enhance connections between the countries and facilitate successful cooperation in different areas," Mr. Yuri Nozadze noted.
The Vice-Chairman of the Government of the Xinjiang Uyghur Autonomous Region of China, Mr. Kaiser Abdukerim, and the Ambassador of the People's Republic of China, Mr. Zhou Qian, addressed the participants.
As mentioned, China and Georgia have strong trade and economic ties, and the bond that began on the Silk Road is now reaching new heights. Similar exhibits assist in making the most use of the potential presented by the "One Belt, One Road" initiative, including strengthening bilateral connections, which boosts our nation's economic development and progress. Enhanced ties and collaboration between the countries will bring good results.
The representatives of the China Council for the Promotion of International Trade of Xinjiang and the Georgian Chamber of Commerce and Industry attended the event.
" Georgia-China Xinjiang Commodity Exhibition will be held on December 6-8 in the 4th and 5th pavilions of the "ExpoGeorgia" exhibition center. The exhibition showcases products produced in the Xinjiang region of China: wine and alcoholic beverages, fruit juices, dry fruits, spices, textile and light industry products, fertilizers, and others.