ოთარ შამუგიამ, დუბაიში, იაპონიის ინიციატივით გამართულ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში, დუბაიში გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის (COP 28) ფარგლებში გამართულ შეხვედრას, რომელიც იაპონიის გარემოს დაცვის მინისტრ იტო შინტაროს მოწვევით გაიმართა, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის გარემოს დაცვის მინისტრები და მაღალი რანგის თანამდებობის პირები ესწრებოდნენ.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია აღნიშნული მაღალი დონის შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა.
ოთარ შამუგიამ დადებითად შეაფასა ერთობლივი დაკრედიტების მექანიზმის ფარგლებში (JCM) იაპონიისა და საქართველოს მთავრობებს შორის თანამშრომლობა.
„2022 წელს საქართველოს და იაპონიის მთავრობებმა ხელი მოაწერეს ურთიერთგაგების მემორანდუმს კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ თანამშრომლობის გასაფართოებლად და ერთობლივი დაკრედიტების მექანიზმის შექმნისთვის. იგეგმება ერთობლივი კომიტეტის შექმნა, რომელიც შედგება ორივე მთავრობის წარმომადგენლებისგან. კომიტეტს ექნება ერთობლივი დაკრედიტების მექანიზმის განხორციელების მანდატი. ასევე, ვგეგმავთ ერთობლივი კომიტეტის შეხვედრას, რათა საპროექტო ციკლის პროცედურებს მიეცეთ ფორმალური სახე, რაც საშუალებას მოგვცემს, საქართველოში JCM-ის სქემის ფარგლებში ემისიების შემცირების პირველი პროექტები განხორციელდეს”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გაერთიანებული ერების კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენცია (COP28) არის კლიმატის ცვლილების საკითხებში არსებული მრავალმხრივი გადაწყვეტილებების მიმღები პლატფორმა, სადაც მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყანა მონაწილეობს. დუბაიში მიმდინარე კონფერენციაში 100 000 მეტი დელეგატი მონაწილეობდა. კონფერენციის ფარგლებში, სხვადასხვა ღონისძიება გაიმართა, მათ შორის, ლიდერთა სამიტი, მინისტერიალები, ორმხრივი შეხვედრები და მოლაპარაკებები. გაერთიანებული ერების კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციას (COP28), საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ესწრებოდა.

Otar Shamugia participated in the Ministerial held at the initiative of Japan in Dubai.
Within the framework of the United Nations Climate Change Conference (COP 28), the Ministers of Environmental Protection and high-ranking officials from different countries worldwide participated in the meeting in Dubai, United Arab Emirates. The meeting was held at the invitation of Mr. Ito Shintaro, Minister of Environment of Japan.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, delivered remarks at the high-level meeting, where he positively assessed the cooperation between the Governments of Japan and Georgia under the Joint Crediting Mechanism (JCM).
"In 2022, the Governments of Georgia and Japan signed a Memorandum of Understanding to expand cooperation against climate change and create a joint crediting mechanism. It is planned to establish a joint committee comprising officials from both Governments. The committee will have the mandate to implement the joint crediting mechanism. Moreover, we are planning a joint committee meeting to formalize the project cycle procedures, which will allow us to conduct the first emission reduction projects in Georgia under the JCM scheme, ‘’ said Mr. Shamugia.
The United Nations Conference of the Parties to Climate Change (COP28) is a multilateral decision-making platform on climate change issues, embracing almost all countries worldwide.
More than 100,000 delegates participated in the ongoing conference in Dubai. The Conference hosted various events, including the Leaders' Summit, Ministerial meetings, bilateral meetings, and negotiations. The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili attended the United Nations Climate Change Conference (COP28) together with the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.