ოთარ შამუგია დუბაიში ჩეხ კოლეგას შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სამუშაო ვიზიტით არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში იმყოფება. დუბაიში, გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის (COP 28) ფარგლებში, ოთარ შამუგია ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის მინისტრს პეტრ ჰლადიკს შეხვდა.
გაერთიანებული ერების კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენცია (COP28) არის კლიმატის ცვლილების საკითხებში არსებული მრავალმხრივი გადაწყვეტილებების მიმღები პლატფორმა, სადაც მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყანა მონაწილეობს. დუბაიში მიმდინარე კონფერენციაში 100 000 მეტი დელეგატი მონაწილეობდა. კონფერენციის ფარგლებში, სხვადასხვა ღონისძიება გაიმართა.
როგორც ოთარ შამუგიამ ჩეხ კოლეგასთან გამართულ შეხვედრაზე აღნიშნა, საქართველოსა და ჩეხეთის რესპუბლიკას მრავალწლიანი მეგობრობა და წარმატებული თანამშრომლობა აკავშირებთ.
„მრავალი წელია წარმატებით ვთანამშრომლობთ ჩეხეთის მხარესთან, ჩეხეთის განვითარების სააგენტოსთან დაცულ ტერიტორიებზე მღვიმეების კვლევისა და განვითარების მიმართულებით. გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 28) ფარგლებში შეხვედრა და მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვა, ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის კიდევ უფრო მეტად დინამიკურ განვითარებას”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოს პროგრესს ევროინტეგრაციის გზაზე.
„საქართველო უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მოლოდინშია. სულ რამდენიმე დღეში ევროპულმა საბჭომ უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით. საქართველოს მიერ გადაიდგა სათანადო ნაბიჯები, რათა შესრულებულიყო ის პირობები, რაც მნიშვნელოვანია კანდიდატის სტატუსისთვის. გვქონდა ხელშესახები პროგრესი, რომელიც აისახა გასულ წელს გამოქვეყნებულ ევროკომისიის ანალიტიკურ დასკვნაში; პროგრესი სათანადოდ იქნა შეფასებული ევროკავშირის მხრიდან”, - განაცხადა მინისტრმა.
როგორც ჩეხეთის გარემოს დაცვის მინისტრმა პეტრ ჰლადიკმა აღნიშნა, ჩეხეთი მხარს უჭერს საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე და მზადყოფნა გამოთქვა გარემოს დაცვითი ვალდებულებების შესრულების მიმართულებით სათანამშრომლოდ.
„ჩვენ მოხარული ვართ საქართველოსა და ჩეხეთის თანამშრომლობით განსაკუთრებით ახალი დაცული ტერიტორიების პროექტების ფარგლებში. ჩვენ ასევე მყარად ვუჭერთ მხარს საქართველოს დაახლოებას ევროპის კავშირთან და იმ გზას, რომელიც მან უნდა განვლოს მომავალში, რათა გახდეს ევროკავშირის ნაწილი. მართალია, მნიშვნელოვანია გაგაჩნდეს შესაბამისი კანონმდებლობა, იზიარებდე პრინციპებს, ასევე, უერთდებოდე ევროკავშირის მრავალ საერთო მიზანს, თუმცა, გარდა ამისა, ასევე მნიშვნელოვანია თავად ის გზა, რომელიც საქართველომ განვლო ამ დაახლოების პროცესში და ჩვენ გვახარებს ეს მიღწეული შედეგი”, - განაცხადა პეტრ ჰლადიკმა.
ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის მინისტრმა პეტრ ჰლადიკმა თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხების განხილვის მიზნით, ოთარ შამუგია ჩეხეთში მიიწვია.

The  Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, paid a working visit to the United Arab Emirates.  Within the framework of the UN Climate Change Conference (COP 28), Mr. Shamugia met with the Minister for the Environment of the Czech Republic, Mr. Petr Hladík in Dubai.
The United Nations Conference of the Parties to Climate Change (COP28) is a multilateral decision-making platform on climate change issues, embracing almost all countries worldwide. More than 100,000 delegates participated in the ongoing Conference, which included various events.
During the meeting with his Czech colleague, Minister Shamugia stated that Georgia and the Czech Republic have a long history of friendship and effective collaboration.
"For many years, we have successfully cooperated with the Czech side, the Czech Development Agency in conducting research and developing caves in protected areas. Moreover, holding a conference and discussing critical issues within the framework of the UN Climate Change Conference (COP 28) will contribute to an even more dynamic development of cooperation",  said Mr.  Shamugia.
"Georgia is waiting for the most significant decision. In just a few days, the European Council should decide on the candidate's status. Georgia has taken appropriate steps to fulfill the conditions- important for receiving candidate status. We had tangible progress, which was reflected in the analytical report of the European Commission published last year. European Union has properly evaluated our progress", said the Minister.
According to the Minister of Environmental Protection of the Czech Republic, Mr. Petr Hladik, the Czech Republic supports Georgia on its path to European integration and expressed his readiness to cooperate with the Georgian side in fulfilling environmental protection obligations.
" We are happy with the Georgia-Czech cooperation, particularly in the framework of new protected area initiatives. Moreover, we firmly support Georgia's rapprochement with the European Union and the path it should take in the future to become part of the European Union. Although it is important to have proper legislation, share principles, and join many common goals of the European Union, however, the path that Georgia has taken in this rapprochement process is also essential, and we are happy with the achieved result," said Mr. Petr Hladik.
The Minister for the Environment of the Czech Republic, Mr. Petr Hladík, invited Mr.  Shamugia to the Czech Republic to discuss issues of deepening cooperation.