ნინო თანდილაშვილი UNDP-ის კლიმატის ცვლილების მიმართულებით გლობალურ დირექტორს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის (COP-28) ფარგლებში, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) კლიმატის ცვლილების მიმართულებით გლობალურ დირექტორს, კესი ფლინს შეხვდა.
შეხვედრაზე ნინო თანდილაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა სამინისტროსა და გაეროს განვითარების პროგრამას შორის მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობა როგორც გარემოს დაცვის, ასევე სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების მიმართულებებით.
„გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერა არსებითად ღირებულია საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში მიმდინარე რეფორმების წარმატებით განსახორციელებლად და 2030 წლისთვის მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად. კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის კუთხით, საქართველომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა - დამტკიცდა გრძელვადიანი დაბალემისიიანი განვითარების სტრატეგია, გვაქვს პროგრესი ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტის სამოქმედო გეგმის შესრულებაში. ჩვენ გვაქვს სურვილი მომავალშიც გავაგრძელოთ მჭიდრო თანამშრომლობა საერთაშორისო პარტნიორებთან გაეროს განვითარების პროგრამასა და კლიმატის მწვანე ფონდთან კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის ტექნოლოგიებისა და პრაქტიკების დანერგვის, ასევე, განათლების სექტორში კლიმატგონივრული მიდგომების შემოტანის მიმართულებით“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო კლიმატის მწვანე ფონდის, შვეიცარიის და შვედეთის სამეფოს ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტს „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“, რომელსაც გაეროს განვითარების პროგრამა ახორციელებს. პროექტის ფარგლებში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ადრეული გაფრთხილების სისტემის დანერგვისა და ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებისთვის.
UNDP-ის კლიმატის ცვლილების მიმართულებით გლობალურმა დირექტორმა, კესი ფლინმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ საქართველოს მიერ გატარებული რეფორმები გამორჩეულია.
„ქვეყანას აქვს განსაზღვრული პოლიტიკა და ხედვა, ამასთან სტრატეგიული დოკუმენტების აღსრულებისთვის პრაქტიკაში კონკრეტული ნაბიჯები იდგმება. ჩვენ მზად ვართ, გავაგრძელოთ საქართველოს მხარდაჭერა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან სამომავლო თანამშრომლობა“, - აღნიშნა კეისი ფლინმა.

Nino Tandilashvili meets with the Global Director of Climate Change of the UNDP.
Within the framework of the United Nations Climate Change Conference (COP-28), Mrs. Nino Tandilashvili, the  First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, met with Mrs. Cassie Flynn, the Global Director of Climate Change of the United Nations Development Program (UNDP).
During the meeting, Mrs. Tandilashvili emphasized the long-standing and successful cooperation between the Ministry and the United Nations Development Program in the environmental protection, agricultural and rural development fields.
"The support of the United Nations Development Program is essential for the successful implementation of the ongoing reforms in the European integration process of Georgia and the achievement of Sustainable Development Goals by 2030. Georgia has made significant progress in combatting climate change: a long-term low-emission development strategy has been adopted, and we have made progress in implementing the Action Plan of the Nationally Determined Contribution (NDC) of Georgia. In the future, we wish to continue close cooperation with international partners such as the United Nations Development Programme and the Green Climate Fund to adopt climate-smart agriculture technologies and practices, including introducing climate-smart approaches to the educational sector." said Mrs. Nino Tandilashvili.
The conversation touched upon the ongoing project "Reducing the Risk of Climate-driven Disasters in Georgia” implemented by UNDP with assistance from the Green Climate Fund (GCF) and the Governments of Georgia, Switzerland, and the Kingdom of Sweden. Within the framework of the project, crucial steps have been taken to introduce an early warning system and strengthen institutional capacity.
According to the Global Director of Climate Change of the United Nations Development Program (UNDP), Mrs. Cassie Flynn, Georgia has carried out outstanding reforms.
"The country has a clear policy and vision, and concrete steps are being taken to put strategic documents into action. We are ready to continue supporting Georgia and cooperating with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture", said Mrs. Cassie Flynn.