ოთარ შამუგია: „ახალი კანონის მიზანია, შეიქმნას ბიოლოგიური მრავალფეროვნების დაცვის მყარი სამართლებრივი საფუძვლები“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ დღეს გამართული მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ მედიასთან ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ ახალი კანონის პროექტზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ კანონის მიზანია, შეიქმნას ბიოლოგიური მრავალფეროვნების დაცვის მყარი სამართლებრივი საფუძვლები. ახალმა კანონმა უნდა უზრუნველყოს ბიომრავალფეროვნების კომპონენტებით ისეთი სახით და მოცულობით სარგებლობა, რომ გრძელვადიან პერსპექტივაში არ მოხდეს მათი შემცირება.
„ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში გვაქვს აღებული ვალდებულება აღნიშნული კანონის მიღებასთან დაკავშირებით. ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ კანონის მიღება იქნება კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯი ევროკავშირთან საკანონმდებლო დაახლოების კუთხით. გარემოსდაცვითი მიმართულებით წელს მნიშვნელოვანი რეგულაციები იქნა მიღებული - ეს იყო სამრეწველო ემისიების შესახებ კანონი, ეს იყო წყლის რესურსების მართვის შესახებ კანონი; მთლიანობაში, გარემოსდაცვითი კუთხით 27 რეგულაციიდან, რომლის დაახლოებაც უნდა განგვეხორციელებინა, 20 უკვე დაახლოებული გვაქვს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა განმარტა, რომ კანონის მიღების შემდგომ, მთელი რიგი მიმართულებით ძალიან აქტიური მუშაობა დაიწყება კანონქვემდებარე აქტებზე, რათა დადგინდეს კონკრეტული ინდიკატორები, კონკრეტული კრიტერიუმები თითოეულ საკითხზე, მკაცრად დაცული და დაცული სახეობების განსაზღვრასთან მიმართებაში, მათი გარემოდან ამოღებასთან დაკავშირებით საჭირო კრიტერიუმები და ა.შ.
„აღნიშნულიდან გამომდინარე, რა თქმა უნდა, გარკვეული ვადებია საჭირო, როგორც სამინისტროსთვის, უწყებებისთვის, ასევე ბიზნესისთვის, რომ მოვემზადოთ შესაბამისი რეგულაციების აღსრულებისთვის. შესაბამისად, კანონის ძირითადი ნაწილი ძალაში 2026 წლიდან შედის, ხოლო გარკვეული ნორმების ძალაში შესვლა 2027-2029 წლებში მოხდება“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.

Otar Shamugia: "The goal of the new law is to create solid legal foundations for the protection of biological diversity".
Following today's government meeting, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, addressed the media about the new draft law ''On Biological Diversity''.
According to the Minister, the purpose of the Law ''On Biological Diversity'' is to create solid legal foundations for the protection of biological diversity. The new law should ensure the use of biodiversity components and quantity in a way to avoid a decrease in the long run.
"Within the framework of the Association Agreement, we have made an obligation on the adoption of the mentioned law. The adoption of the Law on Biological Diversity will be another step forward towards legislative convergence with the European Union.
In the environmental direction, significant regulations were adopted this year regarding the laws on ''Industrial Emissions'' and ''Water Resources Management''. Overall, we have already approximated 20 of the 27 environmental regulations that we were required," said Mr. Otar Shamugia.
The Minister explained that after adopting the law, very active work on the bylaws will begin in several directions to determine specific indicators and specific criteria for each issue regarding the strictly protected and protected species, the necessary criteria for their removal from the environment.
Accordingly, the Ministry, agencies, and businesses require certain timelines to prepare for implementing the relevant regulations. The main part of the law will enter into force from 2026, and certain norms will enter into force in 2027-2029", - noted the Minister of Environmental Protection and Agriculture.