გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში დაცული ტერიტორიების სააგენტოს საკონსულტაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა
საბჭოს წევრებმა ბალდის კანიონის განვითარების პროექტთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.
აღინიშნა, რომ ყველა მხარისთვის ბალდის კანიონის მდგრადი განვითარების უზრუნველყოფა უმნიშვნელოვანესია, რაც პროცესში დაინტერესებული პირების ჩართულობას ითვალისწინებს.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, აქტიური კომუნიკაციით, ბალდის პროექტთან დაკავშირებით განხორციელდება გარემოზე ზემოქმედების შეფასება, ასევე მისი ეკოტურისტული პოტენციალის გამოვლენა და გათვალისწინება. შეფასება განხილული იქნება ყველა დაინტერესებული ექსპერტის და მხარის ჩართულობით. ჩვენ დასკვნებს მივაწვდით როგორც მოსახლეობას, პირისპირ შეხვედრის დროს, ისე დაინტერესებულ მხარეებს საკონსულტაციო საბჭოს შემდგომ შეხვედრაზე“, - განაცხადა ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტის უფროსმა კარლო ამირგულაშვილმა.
მიუხედავად იმისა, რომ მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით, პროექტის მცირე მასშტაბებიდან გამომდინარე, გარემოზე ზემოქმედების დოკუმენტის შემუშავების ვალდებულება სააგენტოს არ გააჩნდა, საკონსულტაციო საბჭოს მხრიდან რეკომენდაციის სახით დაისვა საკითხი ბიომრავალფეროვნებაზე ზეგავლენის შეფასებასთან დაკავშირებით. შესაბამისად, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და დაცული ტერიტორიების სააგენტო უზრუნველყოფს ბალდის კანიონის ბუნების ძეგლზე წარმოდგენილ ბიომრავალფეროვნებაზე ზეგავლენის შეფასებას ექსპერტების ჩართულობით.
შეხვედრის დასასრულს, საბჭოს წევრები შეთანხმდნენ, რომ უახლოეს პერიოდში გასვლითი შეხვედრა გაიმართება ბალდის კანიონის ტერიტორიაზე და ადგილზე მოხდება გარემოზე ზემოქმედების ასპექტების გაცნობა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „საბუკოს“ დირექტორმა ირაკლი მაჭარაშვილმა მნიშვნელოვანი უწოდა სამინისტროს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას ბიომრავალფეროვნების კვლევის ჩატარების თაობაზე, რომელიც განსაზღვრავს, არსებული პროექტი როგორ ზეგავლენას მოახდენს კანიონზე.
„ხაზგასმა უნდა მოხდეს დაცული ტერიტორიების სისტემაში ბალდის კანიონის მნიშვნელობაზე, ამიტომ შეფასება უნდა იყოს არა მარტო ტურიზმის კუთხით, არამედ ამ კუთხითაც, თუ რა მნიშვნელობა აქვს მას, როგორც დაცულ ტერიტორიას“, - განაცხადა „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობის“ თავმჯდომარემ ნინო ჩხობაძე.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების, ეკოტურიზმის მიმართულების ასოციაციების წარმომადგენლები, დარგის სპეციალისტები და ექსპერტები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the Advisory Council of the Agency of Protected Areas.
The members of the Advisory Council of the Agency of Protected Areas discussed the Baldi Canyon project-related issues at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
As mentioned, ensuring the sustainable development of Baldi Canyon is crucial for all parties, which includes stakeholder engagement in the process.
" The Ministry of Environmental Protection and Agriculture will conduct an environmental impact assessment of the Baldi Canyon project through active communication while identifying and considering its ecotourism potential. All interested experts and parties will review the assessment. We will deliver the conclusions to the population during the face-to-face meeting and to the stakeholders at the Advisory Council's next meeting, " said Mr. Carl Amirgulashvili, the Head of the Department of Biodiversity and Forestry.
Even though the Agency was not required to develop an environmental impact assessment document under existing legislation owing to the project's small scale, the Advisory Council addressed the topic of biodiversity impact assessment as a recommendation. Accordingly, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Agency of Protected Areas provide an impact assessment on the biodiversity at the Baldi Canyon Natural Monument with the involvement of experts.
At the end of the meeting, the members of the Council agreed to hold an external meeting at the Baldi Canyon shortly and introduce the aspects of environmental impact.
According to Irakli Macharashvili, director of the non-governmental organization "Sabuko," the decision made by the Ministry to conduct biodiversity research is crucial since it will assess how the current project might harm the Canyon.
The relevance of Baldi Canyon in the system of protected areas should be emphasized, thus the assessment should not be made just from the point of view of tourism but also should consider its significance as a protected area, said Mrs. Nino Chkhobadze, the Chair of the Greens Movement of Georgia– Friends of the Earth.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Agency of Protected Areas, Environmental organizations, Ecotourism associations, field specialists, and experts attended the meeting.