ბერლინის საერთაშორისო გამოფენაში „მწვანე კვირეული 2024“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით 15 ქართული კომპანია იღებს მონაწილეობას
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე ქალაქ ბერლინში, სურსათის, სოფლის მეურნეობისა და მებაღეობის ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო გამოფენის „მწვანე კვირეული 2024“ (Gruene Woche 2024) გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
თენგიზ ნასარიძემ, გერმანიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ ლევან იზორიასთან და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ დავით წითლიძესთან ერთად,  ქართულ სტენდზე წარმოდგენილი პროდუქცია დაათვალიერა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მსგავსი გამოფენები ხელს უწყობს ქართული კომპანიების ცნობადობის ზრდას  და ხარისხიანი აგროპროდუქციის საერთაშორისო ბაზრებზე რეალიზაციას.
„სამინისტროს მხარდაჭერით, წელს გამოფენაში 15 ქართული კომპანია იღებს მონაწილეობას. წარმოდგენილი პროდუქციის ძირითადი ნაწილი ექსპორტზე გადის როგორც გერმანიაში, ისე ევროპის სხვა ქვეყნებში.  მსგავს მარკეტინგულ ღონისძიებებში მონაწილეობით, სახელმწიფო  ხელს უწყობს ქართული ხარისხიანი აგროპროდუქციის ცნობადობის ზრდას და რეალიზაციას“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, წელს, საქართველოს სტენდზე 15 კომპანიის (შპს ჩელთის, შპს აჩინებულის, შპს თორელი ვაინსის, შპს დაბის,  სს თელიანი ველის, შპს გემუანის, ი/მ გოჩა ოთარაშვილის, შპს მარნეულის სასურსათო ქარხნის, შპს მტევინოს, შპს თენგიზ ბალუაშვილის ქართული ვაზი და ღვინის, შპს თიემთის, შპს ქართული ლიმონათის, შპს ტერაქისი ღვინოების, შპს ჩემპის,  შპს მაისტერ ბრაუს) პროდუქცია - თაფლი, ალკოჰოლიანი სასმელები (ღვინო, ჭაჭა, კონიაკი), ნატურალური წვენები, ჩირი, ჩაი, ჩურჩხელა, ტყემალი, საწებელი, ხილის ჩიფსები, ქართული სუნელები არის წარმოდგენილი. წარმოდგენილი პროდუქცია ევროკავშირის სტანდარტებს სრულად აკმაყოფილებს.  გამოფენის მონაწილე კომპანიებიდან 8 სახელმწიფო პროგრამების ბენეფიციარია.
გერმანიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, ლევან იზორიას განცხადებით, ყოველ წელს მატულობს ქართული პროდუქციის ცნობადობა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში.
„გამოფენაში მონაწილეობა საუკეთესო საშუალებაა იმისათვის, რომ ჩვენი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი გაიზარდოს ევროპის ბაზარზე, კონკრეტულად კი, გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში. გამოფენის ფორმატი იძლევა ორმხრივი შეხვედრების შესაძლებლობასაც, რომლის ფარგლებშიც ასევე მოხდება ქართულ პროდუქციის პოპულარიზაცია“, - განაცხადა ლევან იზორიამ.
გამოფენაში მონაწილეობას იღებს საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციაც, რომელიც დამთვალიერებლებს საქართველოს ტურისტულ პროდუქტებს და მიმართულებებს აცნობს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძემ საქართველოს სტენდთან, სომხეთის ეკონომიკის მინისტრს ვაჰან კერობიანს უმასპინძლა და წარმოდგენილი პროდუქცია გააცნო.  თენგიზ ნასარიძემ შეხვედრები გამართა ესტონეთის რესპუბლიკის რეგიონული ურთიერთობების და სოფლის მეურნეობის მინისტრ მადის კალასთან და ლატვიის სოფლის მეურნეობის მინისტრ არმანდს კრაუზესთან.
წელს გამოფენაზე „მწვანე კვირეული 2024“ (Gruene Woche 2024) სხვადასხვა ქვეყნის 1400-ზე მეტი კომპანიაა წარმოდგენილი, გამოფენის ვიზიტორთა რაოდენობა კი, 400000-ზე მეტს აღწევს.
ბერლინის საერთაშორისო გამოფენა „Gruene Woche” 1926 წლიდან, უკვე  98 წელია ყოველწლიურად იმართება. გამოფენა 29 იანვარს დასრულდება.

15 Georgian companies are participating in the International Exhibition "Green Week 2024" with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, attended the opening ceremony of the largest International exhibition of food, agriculture, and horticulture: "Green Week 2024" (Gruene Woche 2024) in Berlin.
Mr. Tengiz Nasaridze, along with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Federal Republic of Germany, Mr. Levan Izoria, and the Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, inspected the products displayed at the Georgian exhibition stand.
According to the Deputy Minister, similar exhibitions help to raise awareness of Georgian companies and sell quality agricultural products on international markets.
"This year, 15 Georgian companies are participating in the expo with the support of the Ministry. The majority of the exhibited products are exported to Germany and other European nations. By participating in similar marketing events, the state promotes the growth of awareness and sale of quality Georgian agricultural products," said Mr. Nasaridze.
It should be mentioned that with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, this year, 15 companies (Chelti Winery LTD, Achinebuli LTD, Toreli Winery LTD, Dabi LTD, JSC Teliani Valley, Gemuani LTD, I/M Gocha Otarashvili, Marneuli Food Factory LLC), Mtevino LLC, Tengiz Baluashvili LLC Georgian Vine, and Wine, Canning Factory Tiemti LLC, Georgian Lemonade LTD, Terakisi Wines LLC, Chempi LLC, Maister Brau LTD) showcased their products: honey, alcoholic beverages (wine, chacha, cognac), natural juices, dried fruit, tea, Churchkhela, tkemali, sauce, fruit chips, Georgian spices at the Georgian exhibition stand. The presented products comply with the EU standards. 8 of the participant companies are beneficiaries of state programs.
According to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Germany, Mr. Levan Izoria, the awareness of Georgian products is annually increasing in the Federal Republic of Germany.
"Participation in the exhibition is the best way to increase the export of our agricultural products to the European market, specifically to the Federal Republic of Germany. The exhibition format provides an opportunity for bilateral meetings, which will promote Georgian products," said Mr. Levan Izoria.
The National Administration of Tourism of Georgia also participates in the exhibition, which introduces visitors to tourist products and destinations of Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, hosted the Minister of Economy of Armenia, Mr. Vahan Kerobyan at the Georgian exhibition stand and introduced the presented products. Mr. Nasaridze held meetings with the Minister of Regional Relations and Agriculture of the Republic of Estonia, Mr. Madis Kallas, and the Minister of Agriculture of Latvia, Mr. Armand Krause.
This year's "Green Week 2024" expo featured over 1,400 enterprises from various countries, with over 400,000 attendees.
Since 1926, the Berlin International Fair "Gruene Woche" has been annually held for 98 years. The exhibition comes to an end on January 29, 2024.