ოთარ შამუგია ბრიუსელში ევროკომისარს სამეზობლო და გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეის შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ევროკომისარს სამეზობლო და გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეის შეხვდა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შემდგომ, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის პარტნიორობა გადადის თვისობრივად ახალ ეტაპზე, რაც გულისხმობს უფრო მეტად ამბიციურ გეგმებს და მნიშვნელოვანი ვალდებულებების შესრულებას, რაზეც  საქართველო სრულ მზადყოფნას გამოთქვამს.
შეხვედრაზე ოთარ შამუგიამ ევროკომისარს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ბოლო პერიოდის განმავლობაში სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სფეროებში განხორციელებულ ცვლილებებზე, მიღწეულ პროგრესსა და სამომავლო გეგმებზე. როგორც ოთარ შამუგიამ განაცხადა, ქვეყანაში ეკონომიკური განვითარების პარალელურად გარემოს დაცვა და ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენება უმნიშვნელოვანეს ამოცანად რჩება. მინისტრმა აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯებია გადადგმული ვალდებულებების შესასრულებლად.
ასოცირების შეთანხმების შესაბამისად, საქართველო, 2015 წლიდან, წარმატებით აახლოებს ეროვნულ კანონმდებლობას ევროკავშირის სამართლებრივ აქტებთან. დღეის მდგომარეობით, ევროკავშირის 200 სამართლებრივი აქტიდან, საქართველოს კანონმდებლობა უკვე დაახლოებულია 133 სამართლებრივ აქტთან. საქართველოს ჰქონდა ხელშესახები პროგრესი გასულ წელს გამოქვეყნებული ევროკომისიის ანალიტიკურ დასკვნაში ასახულ პრიორიტეტულ სფეროებში და, შესაბამისად, ეს პროგრესი სათანადოდ იქნა შეფასებული ევროკავშირის მხრიდან.
„ჩვენ უკვე დავიწყეთ მუშაობა ევროკომისიის დასკვნაში ასახული რეკომენდაციების შესაბამისად და შევქმენით სამუშაო ჯგუფი, რომელმაც მოამზადა სამოქმედო გეგმა, სადაც ასახულია კონკრეტული ნაბიჯები, პასუხისმგებელი უწყებები, საჭირო რესურსები, რათა შევასრულოთ ის რეკომენდაციები, რაც გათვალისწინებულია ევროკავშირის დასკვნაში. ასევე ხაზგასასმელია ისიც, რომ კანდიდატის სტატუსი იძლევა შესაძლებლობას, დავიწყოთ მუშაობა საქართველოსთვის ევროკავშირის სხვადასხვა ფონდსა და მხარდამჭერ ინსტრუმენტზე წვდომის უფლების მინიჭებისთვის”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ევროკომისარმა ოლივერ ვარჰეიმ დადებითად შეაფასა განხორციელებული რეფორმები და აღნიშნა, რომ საქართველო, როგორც კანდიდატი ქვეყანა, ევროკავშირის გაფართოების გზაზე პროგრესს განაგრძობს.
„ოთარ შამუგიასთან გამართულ შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობასა და მწვანე ეკონომიკის კუთხით ევროკავშირთან თავსებადობა განვიხილეთ. ეს საკვანძო სფეროებია საქართველოს ევროკავშირის გზაზე. ჩვენი მხარდაჭერა გაგრძელდება”, - განაცხადა ევროკომისარმა სამეზობლო და გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეიმ.

Otar Shamugia meets the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement, Olivér Várhely in Brussels.
During the working visit to Brussels, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, met with the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement, Mr.Olivér Várhely.
As mentioned, the collaboration between Georgia and the European Union enters a qualitatively new stage by granting a candidate status, implying more ambitious goals and fulfilling significant commitments, for which Georgia shows complete readiness.
Minister Shamugia briefed the European Commissioner on recent reforms in agriculture and environmental protection fields, achieved progress, and plans for the future.
According to Mr. Shamugia, environmental protection and rational use of natural resources remain crucial tasks in parallel with economic development in the country.
The Minister noted that crucial steps have been taken to fulfill the obligations. Under the Association Agreement, Georgia has effectively aligned its national legislation with European Union legal acts since 2015 and has already approximated its legislation to 133 legal acts out of 200 legal acts of the European Union. Moreover, Georgia has made tangible progress in the priority areas outlined in the analytical report of the European
Commission, published last year, and therefore, this progress has been duly assessed by the EU.
" We have already started following the recommendations outlined in the European Commission report and created a working group, which developed an action plan outlining specific steps, responsible agencies, and the resources required for fulfilling recommendations envisaged in the European Union report. It should be emphasized that the candidate status provides an opportunity to start working on giving Georgia the right to access various funds and supporting instruments of the European Union", said Mr. Shamugia.
European Commissioner Mr. Olivér Várhely positively evaluated the implemented reforms, noting that Georgia, as a candidate country, continues to make progress on the path to EU enlargement.
‘’During the meeting with Mr. Shamugia, we addressed Georgia's compliance with EU standards in the green economy and agricultural fields. These are critical areas for Georgia's path to the European Union. Our support will continue," stated European Commissioner for Neighborhood and Enlargement, Mr. Olivér Várhely.