ოთარ შამუგია ევროკომისარს სოფლის მეურნეობის საკითხებში იანუშ ვოიცეხოვსკის შეხვდა
„გილოცავთ ევროინტეგრაციის გზაზე მიღწეულ წარმატებას. საქართველოში ამ კუთხით განხორციელებული რეფორმები ძალიან მნიშვნელოვანია”, - განაცხადა იანუშ ვოიცეხოვსკიმ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ ოთარ შამუგიასთან  ბრიუსელში, ევროკომისიაში გამართულ შეხვედრაზე. როგორც ევროკომისარმა აღნიშნა, ევროკავშირის მიერ  საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ძალიან მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია. ამ მიზნის მისაღწევად, საქართველოს მიერ გადაიდგა სათანადო ნაბიჯები.
ოთარ შამუგიამ ევროკომისარს მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის გაწეული მხარდაჭერისთვის, მათ შორის, სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების სფეროში.
„გვქონდა ხელშესახები პროგრესი გასულ წელს გამოქვეყნებულ ევროკომისიის ანალიტიკურ დასკვნაში ასახულ პრიორიტეტულ სფეროებში; ეს პროგრესი სათანადოდ შეფასდა ევროკავშირის მხრიდან. ჩვენ მზად ვართ, აქტიურად ვიმუშაოთ ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული პრიორიტეტებისა და რეკომენდაციების შესასრულებლად. სამინისტრო ემზადება ევროინტეგრაციის შემდეგი ნაბიჯებისთვის”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ევროკომისარს სოფლის მეურნეობის მიმართულებით გატარებული რეფორმების შესახებ.
„2012 წლიდან, საქართველოს მთავრობამ უპრეცედენტო ნაბიჯები გადადგა ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარებისთვის, რაც ამ მიმართულებებით მსხვილ სახელმწიფო ინვესტიციებში გამოიხატა. სამინისტრო აგრძელებს მუშაობას  საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021–2027 წლების სტრატეგიის და მისი სამოქმედო გეგმის ფარგლებში. სტრატეგია ითვალისწინებს მდგრადი განვითარების პრინციპებზე დაყრდნობით, სოფლად ეკონომიკური შესაძლებლობების დივერსიფიცირებას და განვითარებას, სოციალური მდგომარეობის და ცხოვრების დონის გაუმჯობესებას”, -  განაცხადა მინისტრმა.
საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021–2027 წლების სტრატეგიის მიზანია, ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც გაზრდის კონკურენტუნარიანობას როგორც სასოფლო-სამეურნეო, ისე არასასოფლო-სამეურნეო სექტორებში. მაღალი ხარისხის სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის სტაბილური ზრდის ხელშეწყობა, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი გამოყენება, ეკოსისტემების შენარჩუნება, კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია და სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული მიმართულებით ეფექტიანი სისტემების დანერგვა.
ოთარ შამუგიამ შეხვედრაზე აღნიშნა,  რომ რეკომენდაციების შესრულების კოორდინაციისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, უკვე შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი. სამუშაო ჯგუფი, ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი რეკომენდაციების თანახმად  ყველა იმ ღონისძიებისა და საჭიროების იდენტიფიცირებას მოახდენს, რაც აუცილებელია აღნიშნული რეკომენდაციების აღსრულებისთვის შესაბამისი აქტივობების ეფექტიანად და დროულად განსახორციელებლად.
როგორც ევროკომისარმა  განაცხადა, საქართველო ევროკომისიის რეკომენდაციებს  ახორციელებს წარმატებით და აქვს წინსვლა. საქართველოს გაწევრიანება ევროკავშირში იქნება მნიშვნელოვანი არამხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ევროკავშირისთვის და, ასევე,  მთელი მსოფლიოს უსაფრთხოებისთვის.
„საქართველოს გაწევრიანებას აქვს ძალიან მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ასპექტი უსაფრთხოებისთვის. კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა. ველოდებით საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციას”, - აღნიშნა იანუშ ვოიცეხოვსკიმ.
ევროკომისართან გამართულ შეხვედრას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის მოადგილე ბელგიის სამეფოში ბიძინა ჯავახიშვილი ესწრებოდა.

Otar Shamugia meets the European Commissioner for Agriculture Commissioner Janusz Wojciechowski.
"Congratulations on the success achieved on the path to European integration. The reforms carried out in this regard in Georgia are very important", said Mr. Janusz Wojciechowski at the meeting with the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, at the European Commission in Brussels. According to the European Commissioner, granting the EU candidate status to Georgia is a significant step forward. Georgia has taken appropriate steps to achieve this goal.
Mr. Shamugia expressed appreciation to the European Commissioner for the European Union's assistance to Georgia, notably in agriculture and rural development.
"We have made tangible progress in the priority areas outlined in the analytical report of the European Commission issued last year. The EU duly appreciated this progress. We are ready to work actively to fulfill the priorities and recommendations set by the European Commission. The Ministry is preparing to take the next steps towards European integration", said Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the Minister briefed the European Commissioner on the reforms carried out in the agricultural area.
"Since 2012, the Government of Georgia has taken unprecedented steps for rural and agricultural development in the country, resulting in large state investments in the mentioned directions. The Ministry continues to work based on the ''Agriculture and Rural Development Strategy of Georgia (2021–2027)'' and its Action Plan. The strategy envisages diversification and development of economic opportunities in rural areas, improvement of social condition and standard of living, based on the principles of sustainable development", said the Minister.
The Agriculture and Rural Development Strategy of Georgia (2021–2027) aims to create an environment that will boost competitiveness in both agricultural and non-agricultural sectors, promoting steady growth of high-quality agricultural products, preserving ecosystems, sustainable use of natural resources, including the adaptation to climate change, and implementation of effective sanitary and phytosanitary systems.
As mentioned by Mr. Shamugia, a working group has already been created to coordinate the implementation of recommendations and develop an action plan. Moreover, the mentioned group will identify all the measures and needs required for the effective and timely completion of the relevant activities for fulfilling the indicated recommendations, following the recommendations presented by the European Union,
According to the European Commissioner, Georgia is successfully implementing the recommendations of the European Commission and is making progress. Georgia's accession to the European Union will be crucial not only for Georgia but also for the European Union and the security of the whole world.
"Georgia's accession has a significant geopolitical aspect for security. Thank you very much again. We are waiting for the integration of Georgia into the European Union", said Mr. Janusz Wojciechovski.
Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and Mr. Bidzina Javakhishvili, the Deputy Chief of Mission of Georgia to the Kingdom of Belgium, attended the meeting.